Відновити баланс у системі правосуддя має судова реформа, запропонована спільно суддями, адвокатурою і прокуратурою – Лідія Ізовітова | НААУ

Відновити баланс у системі правосуддя має судова реформа, запропонована спільно суддями, адвокатурою і прокуратурою – Лідія Ізовітова

Різне
17:47 Пт 07.08.20 1800 Переглядів
Версія для друку

Судова реформа, яка збалансує взаємодію між суддями, адвокатами і прокурорами, має бути розроблена і подана спільно від конституційних інститутів та органів правосуддя.

Про це заявила Голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова у виступі під час VIII Міжнародного судово-правового форуму.

«Наразі ми всі – суб’єкти одного розділу Конституції під назвою «Правосуддя» - судді, адвокатура, прокуратура, ВРП.  Нам терміново потрібно зробити нову концепцію правосуддя, всім конституційним суб’єктам підготувати відповідні проекти змін до власного законодавства. Це все потрібно разом зробити, тоді ми будемо розуміти цей баланс, і запропонувати Президенту внести такі законопроекти як першочергові для розгляду і негайного прийняття», - запропонувала Лідія Ізовітова.

Голова НААУ нагадала, що з 2000 року реалізується сьома спроба провести судову реформу, проте у жодній не було залучено професійну суддівську спільноту до розробки змін до профільного законодавства.

«Судова гілка влади весь час була об’єктом реформи, і весь цей час, скільки проектів не було, судова гілка влади, захищаючись, вказувала на окремі невідповідні положення, але загалом все приймалося. В результаті, на сьогодні інколи неможливо працювати за тими нормами, які існують. Правосуддя, як таке - розбалансоване», - констатувала Лідія Ізовітова.

Свідченням кризи в судовій системі є відтік досвідчених кадрів, неможливість будувати послідовне кар’єрне зростання суддів з першої ланки до вищих судових інстанцій; невиправданий та надмірний  обсяг кваліфікаційних процедур, який оцінюється  суддями як спосіб тиску на них тощо.

До НААУ надходять звернення про тиск на адвокатів з боку суддів Вищого антикорупційного суду.

Спостерігається зловживання повноваженнями з боку суддів ВАКС: ігнорування принципу змагальності процесу,  не забезпечення конституційних положень  судового захисту обвинувачених, відвертий тиск на них та їхніх захисників із нечуваним натяком на зміну запобіжного заходу. Як наслідок, у практиці ВАКС стався кричущий випадок відмови обвинувачених від усіх захисників після тривалого  розгляду справи судом.

Вочевидь, незаконні дії судді  на певному процесуальному етапі розгляду справи,  до того ж підсилені винесеним не оскаржуваним проміжним судовим рішенням,    можуть оцінюватись  ВРП  як дисциплінарний проступок, ще до винесення вироку у справі. Інакше закладаються підвалини порушення права людини на справедливий суд. 

«Важливо, щоб ВРП розглянула таке питання, тому що це питання захисту прав громадян. Це питання, чи здійснюється судовий захист, чи він нівелюється і знищується. Якщо це так, ми ніколи не побудуємо демократичну державу», - наголосила Лідія Ізовітова.

У дискусії, яка була присвячена авторитету і незалежності суддів, взяли участь також заступник Голови ВРП Олексій Маловацький, суддя Касаційного цивільного суду у складі Верховного суду Євген Петров та член РСУ Андрій Жук.

Фото - Євген Король, "Юридична практика"

Популярні новини

Підтримка

Одразу два адвокати загинули на Сумщині: Опікунська рада НААУ…

Родини двох загиблих адвокатів, поранених колег та адвокатів, які втратили житло через війну підтримала Опікунська рада НААУ.

15:32 Пт 22.11.24 1332

Законодавство

Апеляційне оскарження ухвал має враховувати інтереси всіх…

Деталізуючи положення Кримінального процесуального кодексу щодо групи судових рішень, які можуть бути оскарженні в апеляційному порядку, потрібно врахувати інтереси усіх учасників (сторін) кримінального процесу.

10:18 Пт 22.11.24 1520

Анонс

Творчий вечір та виставку художніх робіт адвокатів організували в…

22 листопада о 16:30 розпочнеться творчий вечір «Лірика перемоги, або поезія, народжена війною», в ході якого свою поезію представлять адвокати Іванна Голуб, Таміла Алексик, Володимир Віхляєв, Марина Черненька та Юрій Романюк.

18:06 Чт 21.11.24 2605

Анонс

Молоді юристи проведуть форум у Києві

30 листопада 2024 року у Києві відбудеться Форум молодих юристів, в рамках якого обиратимуть молодих правників року.

17:27 Чт 21.11.24 2559

Анонс

У незламному Харкові пройде Міжнародний форум адвокатів

5-6 грудня на базі факультету адвокатури Національного юридичного університету ім. Ярослава Мудрого відбудеться Міжнародний форум адвокатів.

12:37 Чт 21.11.24 5331

Cудова практика

Соціальні права військовослужбовців: огляд судової практики

Військовослужбовцям, як і іншим громадянами України, іноді доводиться відстоювати свої права у судах. Відповідні спори частіше за все повʼязані із виконанням державними органами соціальних гарантій, установлених для військових.

11:48 Чт 21.11.24 1850

Законодавство

На засіданнях МСЕК може бути присутній адвокат - набрав чинності…

Під час проведення експертизи на засіданні медико-соціальної експертної комісії за заявою особи може бути присутній її адвокат або законний представник. Його участь у засідання заінтересована особа забезпечує самостійно.

17:21 Ср 20.11.24 3036

Законодавство

Особисте і сімейне життя засуджених: що змінить новий законопроект

На виконання рішення Конституційного Суду у справі щодо особистого і сімейного життя особи, засудженої до довічного позбавлення волі, механізм надання засудженим короткочасних виїздів за межі виправних та виховних колоній буде вдосконалений.

14:12 Ср 20.11.24 2814

Вестник:№ 10 жовтень 2024 -;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл