Національна Асоціація Адвокатів УкраЇни - Відновити баланс у системі правосуддя має судова реформа, запропонована спільно суддями, адвокатурою і прокуратурою – Лідія Ізовітова

Відновити баланс у системі правосуддя має судова реформа, запропонована спільно суддями, адвокатурою і прокуратурою – Лідія Ізовітова

Адвокатура 17:47 Пт 07.08.20 892 Переглядів Версія для друку

Судова реформа, яка збалансує взаємодію між суддями, адвокатами і прокурорами, має бути розроблена і подана спільно від конституційних інститутів та органів правосуддя.

Про це заявила Голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова у виступі під час VIII Міжнародного судово-правового форуму.

«Наразі ми всі – суб’єкти одного розділу Конституції під назвою «Правосуддя» - судді, адвокатура, прокуратура, ВРП.  Нам терміново потрібно зробити нову концепцію правосуддя, всім конституційним суб’єктам підготувати відповідні проекти змін до власного законодавства. Це все потрібно разом зробити, тоді ми будемо розуміти цей баланс, і запропонувати Президенту внести такі законопроекти як першочергові для розгляду і негайного прийняття», - запропонувала Лідія Ізовітова.

Голова НААУ нагадала, що з 2000 року реалізується сьома спроба провести судову реформу, проте у жодній не було залучено професійну суддівську спільноту до розробки змін до профільного законодавства.

«Судова гілка влади весь час була об’єктом реформи, і весь цей час, скільки проектів не було, судова гілка влади, захищаючись, вказувала на окремі невідповідні положення, але загалом все приймалося. В результаті, на сьогодні інколи неможливо працювати за тими нормами, які існують. Правосуддя, як таке - розбалансоване», - констатувала Лідія Ізовітова.

Свідченням кризи в судовій системі є відтік досвідчених кадрів, неможливість будувати послідовне кар’єрне зростання суддів з першої ланки до вищих судових інстанцій; невиправданий та надмірний  обсяг кваліфікаційних процедур, який оцінюється  суддями як спосіб тиску на них тощо.

До НААУ надходять звернення про тиск на адвокатів з боку суддів Вищого антикорупційного суду.

Спостерігається зловживання повноваженнями з боку суддів ВАКС: ігнорування принципу змагальності процесу,  не забезпечення конституційних положень  судового захисту обвинувачених, відвертий тиск на них та їхніх захисників із нечуваним натяком на зміну запобіжного заходу. Як наслідок, у практиці ВАКС стався кричущий випадок відмови обвинувачених від усіх захисників після тривалого  розгляду справи судом.

Вочевидь, незаконні дії судді  на певному процесуальному етапі розгляду справи,  до того ж підсилені винесеним не оскаржуваним проміжним судовим рішенням,    можуть оцінюватись  ВРП  як дисциплінарний проступок, ще до винесення вироку у справі. Інакше закладаються підвалини порушення права людини на справедливий суд. 

«Важливо, щоб ВРП розглянула таке питання, тому що це питання захисту прав громадян. Це питання, чи здійснюється судовий захист, чи він нівелюється і знищується. Якщо це так, ми ніколи не побудуємо демократичну державу», - наголосила Лідія Ізовітова.

У дискусії, яка була присвячена авторитету і незалежності суддів, взяли участь також заступник Голови ВРП Олексій Маловацький, суддя Касаційного цивільного суду у складі Верховного суду Євген Петров та член РСУ Андрій Жук.

Фото - Євген Король, "Юридична практика"

Популярні новини

Вестник:№9 вересень 2020 - Вісник;
Річний звіт НААУ 2019;
Партнерська програма 2020;
Звіт НААУ про порушення 2014-2018;
Навчальні продукти для адвокатів;
Про НААУ Вісник;
Стратегія розвитку НААУ до 2020;
НеВестник 4

Будьте проінформовані

Залишайтеся в курсі останніх новин, публікацій та заходів нашої організації, а також отримуйте актуальні правові огляди з коментарями юристів

Subscribe to our mailing list

* indicates required

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл

НААУ вітає Вас на новому сайті!

Ця онлайн-платформа розроблена відповідно до структури глобального корпоративного сайту та сприяє кращому розумінню компетенції та напрямків діяльності Національної асоціації адвокатів України (НААУ). Сайт демонструє наше прагнення відповідати найвищим інформаційним стандартам сучасності. За його допомогою асоціація має змогу активно взаємодіяти із кожним користувачем.
Запрошуємо почати ознайомлення з порталом

Дізнатись що нового? Почати користування