Відновити баланс у системі правосуддя має судова реформа, запропонована спільно суддями, адвокатурою і прокуратурою – Лідія Ізовітова | НААУ

Відновити баланс у системі правосуддя має судова реформа, запропонована спільно суддями, адвокатурою і прокуратурою – Лідія Ізовітова

Різне
17:47 Пт 07.08.20 1669 Переглядів
Версія для друку

Судова реформа, яка збалансує взаємодію між суддями, адвокатами і прокурорами, має бути розроблена і подана спільно від конституційних інститутів та органів правосуддя.

Про це заявила Голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова у виступі під час VIII Міжнародного судово-правового форуму.

«Наразі ми всі – суб’єкти одного розділу Конституції під назвою «Правосуддя» - судді, адвокатура, прокуратура, ВРП.  Нам терміново потрібно зробити нову концепцію правосуддя, всім конституційним суб’єктам підготувати відповідні проекти змін до власного законодавства. Це все потрібно разом зробити, тоді ми будемо розуміти цей баланс, і запропонувати Президенту внести такі законопроекти як першочергові для розгляду і негайного прийняття», - запропонувала Лідія Ізовітова.

Голова НААУ нагадала, що з 2000 року реалізується сьома спроба провести судову реформу, проте у жодній не було залучено професійну суддівську спільноту до розробки змін до профільного законодавства.

«Судова гілка влади весь час була об’єктом реформи, і весь цей час, скільки проектів не було, судова гілка влади, захищаючись, вказувала на окремі невідповідні положення, але загалом все приймалося. В результаті, на сьогодні інколи неможливо працювати за тими нормами, які існують. Правосуддя, як таке - розбалансоване», - констатувала Лідія Ізовітова.

Свідченням кризи в судовій системі є відтік досвідчених кадрів, неможливість будувати послідовне кар’єрне зростання суддів з першої ланки до вищих судових інстанцій; невиправданий та надмірний  обсяг кваліфікаційних процедур, який оцінюється  суддями як спосіб тиску на них тощо.

До НААУ надходять звернення про тиск на адвокатів з боку суддів Вищого антикорупційного суду.

Спостерігається зловживання повноваженнями з боку суддів ВАКС: ігнорування принципу змагальності процесу,  не забезпечення конституційних положень  судового захисту обвинувачених, відвертий тиск на них та їхніх захисників із нечуваним натяком на зміну запобіжного заходу. Як наслідок, у практиці ВАКС стався кричущий випадок відмови обвинувачених від усіх захисників після тривалого  розгляду справи судом.

Вочевидь, незаконні дії судді  на певному процесуальному етапі розгляду справи,  до того ж підсилені винесеним не оскаржуваним проміжним судовим рішенням,    можуть оцінюватись  ВРП  як дисциплінарний проступок, ще до винесення вироку у справі. Інакше закладаються підвалини порушення права людини на справедливий суд. 

«Важливо, щоб ВРП розглянула таке питання, тому що це питання захисту прав громадян. Це питання, чи здійснюється судовий захист, чи він нівелюється і знищується. Якщо це так, ми ніколи не побудуємо демократичну державу», - наголосила Лідія Ізовітова.

У дискусії, яка була присвячена авторитету і незалежності суддів, взяли участь також заступник Голови ВРП Олексій Маловацький, суддя Касаційного цивільного суду у складі Верховного суду Євген Петров та член РСУ Андрій Жук.

Фото - Євген Король, "Юридична практика"

Популярні новини

Дискусія

Про недоліки обвинувального акта слід заявити на підготовчому…

Адвокати беруть участь в абсолютній більшості підготовчих судових засідань у кримінальних справах. І пасивна поведінка сторони захисту може призвести до незворотних наслідків порушення прав клієнта. Як упередити виникнення проблем?

17:47 Пт 19.04.24 607

За кордоном

Як українцям, працюючим у Великій Британії, заощадити кошти (поради…

Українці, які тимчасово перебувають у Великій Британії через війну та офіційно працевлаштовані, можуть заощаджувати кошти за допомогою платформи Tax-Free Childcare. Як це працює розповіли адвокати під час вебінару.

16:57 Пт 19.04.24 626

Законодавство

За ототожнення адвоката з клієнтом слід штрафувати - проект

Однією із гарантій адвокатської діяльності, закріплених профільним законом, є заборона ототожнення адвоката з клієнтом. Сьогодні фіксуються численні випадки порушення цієї гарантії, що несе загрози функціонуванню інституту адвокатури та розвитку України як правової держави.

13:08 Пт 19.04.24 1188

БПД

Нову підставу припинення надання адвокатами БВПД пропонує НААУ

У разі, коли кримінальне провадження зупиняється, також має припинятися і надання безоплатної вторинної правничої допомоги (якщо центр БПД раніше видавав відповідне доручення).

12:14 Пт 19.04.24 1034

Анонс

Тиждень трудового права стартує 22 квітня

З 22 по 28 квітня 2024 року Національна асоціація адвокатів України проводить четвертий щорічний тиждень трудового права.

10:11 Пт 19.04.24 1089

Етика

Чи можливі спільні етичні правила для суддів, адвокатів та…

Адвокатська, прокурорська та суддівська спільноти вже намагалися створити етичні правила, єдині для юридичних професій. Наразі це не увінчалося успіхом. Але тема є цікавою і заслуговує на поглиблене вивчення.

14:37 Чт 18.04.24 2414

Дискусія

Проблеми мобілізації в аспекті порушення прав людини озвучили…

Сьогодні відсутні ефективні механізми протидії порушенням прав людини у питаннях мобілізації. Тому адвокатам необхідно об’єднати зусилля та узагальнити наявні факти з метою напрацювання спільних заходів реагування на виклики.

12:49 Чт 18.04.24 3003

Гарантії діяльності

Справедливість для адвокатів на ТОТ: критерії обговорили очільники…

Однією із тем, що сьогодні обговорюються професійною юридичною спільнотою, залишається проблема діяльності українських адвокатів на тимчасово окупованих територіях. Наскільки правомірними є ініціативи її криміналізації?

9:41 Чт 18.04.24 2763

Вестник:№3 березень 2024 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл