Відновити баланс у системі правосуддя має судова реформа, запропонована спільно суддями, адвокатурою і прокуратурою – Лідія Ізовітова
Судова реформа, яка збалансує взаємодію між суддями, адвокатами і прокурорами, має бути розроблена і подана спільно від конституційних інститутів та органів правосуддя.
Про це заявила Голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова у виступі під час VIII Міжнародного судово-правового форуму.
«Наразі ми всі – суб’єкти одного розділу Конституції під назвою «Правосуддя» - судді, адвокатура, прокуратура, ВРП. Нам терміново потрібно зробити нову концепцію правосуддя, всім конституційним суб’єктам підготувати відповідні проекти змін до власного законодавства. Це все потрібно разом зробити, тоді ми будемо розуміти цей баланс, і запропонувати Президенту внести такі законопроекти як першочергові для розгляду і негайного прийняття», - запропонувала Лідія Ізовітова.
Голова НААУ нагадала, що з 2000 року реалізується сьома спроба провести судову реформу, проте у жодній не було залучено професійну суддівську спільноту до розробки змін до профільного законодавства.
«Судова гілка влади весь час була об’єктом реформи, і весь цей час, скільки проектів не було, судова гілка влади, захищаючись, вказувала на окремі невідповідні положення, але загалом все приймалося. В результаті, на сьогодні інколи неможливо працювати за тими нормами, які існують. Правосуддя, як таке - розбалансоване», - констатувала Лідія Ізовітова.
Свідченням кризи в судовій системі є відтік досвідчених кадрів, неможливість будувати послідовне кар’єрне зростання суддів з першої ланки до вищих судових інстанцій; невиправданий та надмірний обсяг кваліфікаційних процедур, який оцінюється суддями як спосіб тиску на них тощо.
До НААУ надходять звернення про тиск на адвокатів з боку суддів Вищого антикорупційного суду.
Спостерігається зловживання повноваженнями з боку суддів ВАКС: ігнорування принципу змагальності процесу, не забезпечення конституційних положень судового захисту обвинувачених, відвертий тиск на них та їхніх захисників із нечуваним натяком на зміну запобіжного заходу. Як наслідок, у практиці ВАКС стався кричущий випадок відмови обвинувачених від усіх захисників після тривалого розгляду справи судом.
Вочевидь, незаконні дії судді на певному процесуальному етапі розгляду справи, до того ж підсилені винесеним не оскаржуваним проміжним судовим рішенням, можуть оцінюватись ВРП як дисциплінарний проступок, ще до винесення вироку у справі. Інакше закладаються підвалини порушення права людини на справедливий суд.
«Важливо, щоб ВРП розглянула таке питання, тому що це питання захисту прав громадян. Це питання, чи здійснюється судовий захист, чи він нівелюється і знищується. Якщо це так, ми ніколи не побудуємо демократичну державу», - наголосила Лідія Ізовітова.
У дискусії, яка була присвячена авторитету і незалежності суддів, взяли участь також заступник Голови ВРП Олексій Маловацький, суддя Касаційного цивільного суду у складі Верховного суду Євген Петров та член РСУ Андрій Жук.
Фото - Євген Король, "Юридична практика"
Популярні новини
Анонс
В Одесі говоритимуть про минуле, сучасність та майбутнє адвокатури
8 листопада 2024 року в Одесі відбудеться ХІV Міжнародна науково-практична конференція «Адвокатура: минуле, сучасність та майбутнє». В рамках заходу проходитимуть «Бронзівські читання» з питань адвокатської етики, а також майстер-класи.
Законодавство
Уточнення вимог до протоколу НСРД сприятиме реалізації права на…
До протоколу негласної слідчої (розшукової) дії пропонується вносити відомості про перебіг її проведення та застосовані технічні засоби. Це дасть змогу стороні захисту та суду визначати порушення на стадії досудового розслідування та вживати заходи реагування.
Війна
Остеоінтеграційне протезування: переваги і ризики обговорили за…
Через війну в Україні протезування сьогодні потребують понад 10 тисяч осіб. Однією із перспективних технологій уважається остеоінтеграція. Водночас, вона потребує розробки і закріплення стандартів сертифікування.
Анонс
У незламному Харкові пройде Міжнародний форум адвокатів
5-6 грудня на базі факультету адвокатури Національного юридичного університету ім. Ярослава Мудрого відбудеться Міжнародний форум адвокатів.
Навчання
Самозалісені землі: адвокати дали поради із захисту комунальної…
Коли земля природнім шляхом вкривається лісом, така ділянка за законом називається самозалісеною. Якщо для екології це цілком позитивне явище, то для місцевих рад – проблема. Адже прокуратура може побачити протиправну бездіяльність місцевої влади, яка не хоче віддавати ці землі лісгоспам.
Видання
Публікуємо Вісник НААУ за жовтень 2024 року
Вісник НААУ за жовтень 2024 року
Призначення
У Чехії та Гані з’явилися представники НААУ
У м. Карлові Вари (Чеська Республіка) та м. Аккра (Республіка Гана) призначено представників Національної асоціації адвокатів України.
Законодавство
Ідею уточнення строків досудового розслідування підтримали в НААУ
Проект Закону № 12060 від 24.09.2024 «Про внесення змін до статті 219 Кримінального процесуального кодексу України щодо уточнення строків досудового розслідування у кримінальних провадженнях у яких особі не повідомлено про підозру» сприятиме реалізації завдань кримінального провадження.