РАУ закликала голову Верховного Суду спростувати позицію стосовно адвокатів або подати у відставку
Рада адвокатів України 18 червня 2020 року в ході онлайн-засідання обговорила публічну позицію голови Верховного Суду, озвучену 1 червня 2020 року під час вебінару, організованого Асоціацією правників України. Основні тези фінального виступу голови ВС стосувалися неможливості «забезпечити обвинувальні вироки» Верховним судом, поки адвокатура буде сильнішою за прокуратуру», а також «традицій адвокатам не платити і заощаджувати на їхніх послугах».
Така позиція була широко висвітлена у засобах масової інформації та соціальних мережах, в тому числі офіційно – прес-службою ВС.
Проаналізувавши такі висловлювання з точки зору їх відповідності стандартам незалежності судової влади, етики судді, конституційних принципів здійснення правосуддя, професійних прав адвокатів і гарантій адвокатської діяльності, РАУ звернула увагу на наступне:
Голова Верховного Суду є найвищою адміністративною посадою цього суду і формально не очолює судову систему загалом. Проте, в історичному аспекті Голова Верховного Суду завжди сприймається як особа, що очолює найвищу судову інстанцію країни. Тому офіційна позиція такої посадової особи сприймається і громадянським суспільством, і суддями, і юристами як орієнтир у діяльності всієї судової системи.
Суди не «забезпечують обвинувальних вироків» відповідно до конституційних засад та функцій. То ж Голова ВС Данішевська В., використавши такий вислів на зустрічі з професійною юридичною спільнотою, фактично дала меседж про можливість зміни притаманної судам функції правосуддя на «забезпечення обвинувальних вироків». Це не є завданням кримінального судочинства, порушує конституційні стандарти захисту прав людини та принципи судочинства.
За оцінкою адвокатської спільноти, проголошена вище позиція Валентини Данішевської, зважаючи на статус її посади в судовій системі, фактично дає сигнал про картбланш на винесення судами обвинувальних вироків. Таке стає можливим при ігноруванні правових підстав для їх винесення, коли судами свідомо нехтуються прогалини доказової бази обвинувачення, про що систематично повідомляють адвокати.
Така позиція голови ВС не може залишатися без належної реакції адвокатури, адже це може призвести до знецінення всього обсягу конституційних прав і свобод людини, презумпції невинуватості, законності судових рішень, незалежності судової влади, конституційної ролі адвокатури як захисника прав громадян.
Неприпустимою для адвокатури є і позиція Валентини Данішевської щодо витрат на правову допомогу: «начебто і закон був з кожним разом все більш лояльним до стягнення витрат на правову допомогу, але правова традиція чи правова культура є такою, що вважається, що бере адвокат завжди багато»; «в українському суспільстві сформувалася така «правова традиція чи культура» - адвокатам не платити і заощаджувати на їхніх послугах».
На тлі того, що адвокати, як судді та прокурори, є учасниками одних і тих же судових процесів, мають однакові професійні знання та витрачають той же обсяг часу і навіть більше, позиція Валентини Данішевської про заощадження на послугах адвокатів при 5 млн. грн. її власного доходу за 2019 рік викликає обурення адвокатів. Тому РАУ відкрито звернулась до голови ВС Валентини Данішевської із вимогою спростувати озвучену нею позицію як неприпустиму у демократичній правовій державі або подати у відставку з посади.
РАУ прийняла рішення про направлення відповідних звернень до Пленуму ВС , Ради суддів України Вищої ради, Асоціації європейських суддів про ухили до репресивного правосуддя в офіційній риториці голови реформованого Верховного Суду.
Популярні новини
Підтримка
Одразу два адвокати загинули на Сумщині: Опікунська рада НААУ…
Родини двох загиблих адвокатів, поранених колег та адвокатів, які втратили житло через війну підтримала Опікунська рада НААУ.
Законодавство
Апеляційне оскарження ухвал має враховувати інтереси всіх…
Деталізуючи положення Кримінального процесуального кодексу щодо групи судових рішень, які можуть бути оскарженні в апеляційному порядку, потрібно врахувати інтереси усіх учасників (сторін) кримінального процесу.
Анонс
Творчий вечір та виставку художніх робіт адвокатів організували в…
22 листопада о 16:30 розпочнеться творчий вечір «Лірика перемоги, або поезія, народжена війною», в ході якого свою поезію представлять адвокати Іванна Голуб, Таміла Алексик, Володимир Віхляєв, Марина Черненька та Юрій Романюк.
Анонс
Молоді юристи проведуть форум у Києві
30 листопада 2024 року у Києві відбудеться Форум молодих юристів, в рамках якого обиратимуть молодих правників року.
Анонс
У незламному Харкові пройде Міжнародний форум адвокатів
5-6 грудня на базі факультету адвокатури Національного юридичного університету ім. Ярослава Мудрого відбудеться Міжнародний форум адвокатів.
Cудова практика
Соціальні права військовослужбовців: огляд судової практики
Військовослужбовцям, як і іншим громадянами України, іноді доводиться відстоювати свої права у судах. Відповідні спори частіше за все повʼязані із виконанням державними органами соціальних гарантій, установлених для військових.
Законодавство
На засіданнях МСЕК може бути присутній адвокат - набрав чинності…
Під час проведення експертизи на засіданні медико-соціальної експертної комісії за заявою особи може бути присутній її адвокат або законний представник. Його участь у засідання заінтересована особа забезпечує самостійно.
Законодавство
Особисте і сімейне життя засуджених: що змінить новий законопроект
На виконання рішення Конституційного Суду у справі щодо особистого і сімейного життя особи, засудженої до довічного позбавлення волі, механізм надання засудженим короткочасних виїздів за межі виправних та виховних колоній буде вдосконалений.