Національна Асоціація Адвокатів УкраЇни - РАУ закликала голову Верховного Суду спростувати позицію стосовно адвокатів або подати у відставку

РАУ закликала голову Верховного Суду спростувати позицію стосовно адвокатів або подати у відставку

Звернення
12:37 Пн 22.06.20 5441 Переглядів
Версія для друку

Рада адвокатів України 18 червня 2020 року в ході онлайн-засідання обговорила публічну позицію голови Верховного Суду, озвучену 1 червня 2020 року під час вебінару, організованого Асоціацією правників України. Основні тези фінального виступу голови ВС стосувалися неможливості «забезпечити обвинувальні вироки» Верховним судом, поки адвокатура буде сильнішою за прокуратуру», а також «традицій адвокатам не платити і заощаджувати на їхніх послугах».

Така позиція була широко висвітлена у засобах масової інформації та соціальних мережах, в тому числі офіційно – прес-службою ВС.

Проаналізувавши такі висловлювання з точки зору їх відповідності стандартам незалежності судової влади, етики судді, конституційних принципів здійснення правосуддя, професійних прав адвокатів і гарантій адвокатської діяльності, РАУ звернула увагу на  наступне:

Голова Верховного Суду є найвищою адміністративною посадою цього суду і формально не очолює судову систему загалом. Проте, в історичному аспекті  Голова Верховного Суду завжди сприймається як особа, що очолює найвищу судову інстанцію країни. Тому офіційна позиція такої посадової особи сприймається і громадянським суспільством, і суддями, і юристами як орієнтир у діяльності всієї судової системи.

Суди  не «забезпечують обвинувальних вироків»  відповідно до  конституційних засад та функцій. То ж Голова ВС Данішевська В., використавши такий вислів на зустрічі з професійною юридичною спільнотою,  фактично дала меседж про можливість  зміни притаманної судам  функції правосуддя на «забезпечення обвинувальних вироків». Це  не є завданням кримінального судочинства, порушує конституційні стандарти захисту прав людини та принципи судочинства.

За оцінкою адвокатської спільноти, проголошена вище позиція  Валентини Данішевської, зважаючи на статус її посади в судовій системі, фактично дає сигнал про картбланш на  винесення судами обвинувальних вироків. Таке стає можливим при  ігноруванні правових підстав для їх винесення, коли судами свідомо нехтуються  прогалини  доказової  бази обвинувачення, про що  систематично повідомляють  адвокати.

Така позиція голови ВС не може залишатися без належної реакції адвокатури, адже це може призвести до знецінення всього обсягу конституційних прав і свобод людини, презумпції невинуватості, законності судових рішень, незалежності судової влади, конституційної ролі адвокатури як захисника прав громадян.

Неприпустимою для адвокатури є і позиція Валентини Данішевської  щодо витрат на правову допомогу:  «начебто і закон був з кожним разом все більш лояльним до стягнення витрат на правову допомогу, але правова традиція чи правова культура є такою, що вважається, що бере адвокат завжди багато»;  «в українському суспільстві сформувалася така «правова традиція чи культура» -  адвокатам не платити і заощаджувати на їхніх послугах».

На тлі того, що адвокати,  як  судді та  прокурори,   є  учасниками одних і тих же судових процесів, мають однакові професійні знання та  витрачають той же обсяг часу і навіть більше,  позиція Валентини Данішевської  про заощадження на послугах адвокатів  при   5 млн. грн. її власного   доходу за 2019 рік викликає обурення адвокатів. Тому РАУ відкрито звернулась  до голови ВС Валентини Данішевської із вимогою спростувати озвучену нею позицію як неприпустиму у демократичній правовій державі або подати у відставку з посади.

РАУ прийняла  рішення  про направлення відповідних звернень  до Пленуму ВС , Ради суддів України Вищої ради, Асоціації європейських суддів про ухили до репресивного правосуддя в офіційній риториці голови реформованого Верховного Суду. 

Популярні новини

Вестник:№1-2 січень-лютий 2023 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл