Зміни до законодавства про адвокатуру мають передбачати дискусію з адвокатурою
Будь-які реформи адвокатури мають обговорюватись безпосередньо з адвокатами, що є одним з головних міжнародних стандартів законодавчого процесу.
На цьому наголосили представники НААУ за круглим столом на тему «Реформування законодавства про адвокатуру та адвокатську діяльність: міжнародні стандарти та європейський досвід», що проходив в Інституті законодавства Верховної Ради України.
Ігнорування позиції адвокатури в ході просування законопроекту №1013 щодо скасування адвокатської монополії може мати наслідком обмеження не лише прав адвокатів, а насамперед прав і свобод громадян, застерегла Голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова.
При цьому голова НААУ звернула увагу на розбіжності у висновках Конституційного суду України у 2016 та у 2019 роках.
«20 січня 2016 КСУ вважав, що ч.4 статті 131-2 «виключно адвокат здійснює представництво іншої особи в суді, а також захист від кримінального обвинувачення» узгоджується із пропонованою зміною до частини першої статті 59 Основного Закону України стосовно права кожного на професійну правничу допомогу і не передбачає обмеження прав і свобод людини і громадянина. А у висновку від 31 жовтня 2019 року КСУ погоджується, що скасування виключного права адвокатів на представництво в судах не зменшує обсяг прав громадян. То як тоді з точки зору тлумачити те, що у 2016 році було збільшення прав громадян, а у 2019 році, за логікою, було зменшення цих прав? Тим більше, що стаття 151 Конституції України говорить про те, що висновки КСУ є остаточними і не можуть бути зміненими. І ми це хочемо донести до народних депутатів», - сказала Лідія Ізовітова.
Голова Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Сергій Вилков підкреслив, що зі зміною влади в Україні, кожна з них з ентузіазмом береться за реформування адвокатури. І щоразу натикається на ті ж самі граблі – намагається проштовхнути законодавчі ініціативи без широкого обговорення з адвокатами та залучення міжнародних експертів.
«Ще в 1995 році, коли Україна ставала на ноги як правова демократична держава з певним баченням розбудови країни, вона брала на себе зобов’язання, в тому числі, зобов’язання щодо розробки і впровадження певних законів, які стосуються правозахисту. Так, в обов’язковому порядку потрібно ці законопроекти, бачення і концепцію обговорювати з адвокатами. На жаль, до сьогоднішнього дня і зараз якось все це робиться «в темну», - наголосив Сергій Вилков.
Популярні новини
Війна
В.Гвоздій розповів фінським колегам про досвід діяльності…
Фінляндія, яка має близько 1300 км сухопутного кордону з Росією, у квітні 2023 року вступила до НАТО. Втім межування з агресивним сусідом очевидно залишає актуальними ризики конфлікту і навіть війни. Тому фінські адвокати цікавляться досвідом українських колег з організації роботи в умовах воєнного стану.
Доступ до професії
Освітянам і студентам розповіли про становлення та традиції…
Науково-методичний Центр досліджень адвокатури і права НААУ розпочав співпрацю з Національною академією педагогічних наук України. Першим спільним заходом двох інституцій став вебінар для викладачів та студентів.
Самоврядування
Як має діяти КДКА, якщо суд скасував її рішення у дисциплінарній…
Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури регіону продовжує розглядати дисциплінарну скаргу після скасування судом рішення КДКА по суті дисциплінарної справи, якщо рішення про порушення дисциплінарної справи стосовно адвоката є діючим.
Дискусія
Інструменти розшуку активів у цифрову епоху обговорили експерти
Іноді фото улюбленого собаки, розміщене у соцмережі, може дати зачіпку для виявлення прихованих активів недобросовісного боржника. А для ефективного стягнення необхідний доступ до відповідних реєстрів та баз даних країн ЄС.
Cудова практика
За подачу однотипних заяв суд може накласти штраф – нагадали у ГСК
Синхронна подача однотипних заяв як однією особою, так і від імені різних осіб, можуть визнаватися зловживанням процесуальними правами, із притягненням винних осіб до відповідальності у вигляді штрафу.
За кордоном
Як українському адвокату почати практику у Чехії
Аби почати практикувати міжнародне право та право рідної країни у Чеській Республіці, українському адвокату необхідно набути статус іноземного адвоката в цій країні і потрапити до реєстру Асоціації адвокатів Чехії.
Війна
Захист прав осіб з інвалідністю під час мобілізації: адвокати…
Мобілізація осіб з інвалідністю проти їх волі та з порушенням установленого порядку звісно неприпустима. І хоча подальше звернення до суду забезпечує поновлення прав, утім це завжди зайві витрати часу, додатковий стрес та моральна шкода.
Дискусія
Чому українці побоюються штучного інтелекту пояснив експерт…
Попри швидкоплинність процесу розповсюдження штучного інтелекту в світі, в Україні більшість людей побоюються використовувати новітні технології на практиці. Це пов’язано необізнаністю та відсутністю правового регулювання використання ШІ.