Адвокатура підтримала нотаріусів у протидії корупційній реформі нотаріату | НААУ

Адвокатура підтримала нотаріусів у протидії корупційній реформі нотаріату

Законодавство
17:30 Пн 25.02.19 10047 Переглядів
Версія для друку

Рада адвокатів України провела позачергове засідання в електронному режимі голосування, в ході якого ухвалила відкриту заяву з приводу ситуації в нотаріаті та підтримки нотаріусів України.

«Національна асоціація адвокатів України в особі Ради адвокатів України, яка діє як вищий орган адвокатського самоврядування у період між з’їздами адвокатів України, розглянувши звернення Нотаріальної палати України, висловлює солідарність з позицією професійної організації нотаріусів України щодо неприпустимості встановлення невиправданих обмежень на здійснення професійної діяльності нотаріусів», - ідеться у заяві РАУ.

Рада адвокатів України безумовно дотримується принципів незалежності юридичних професій, що має забезпечуватися шляхом дотримання європейських та міжнародних стандартів та їх адаптації до національного законодавства. РАУ занепокоєна тим фактом, що законодавче регулювання нотаріальної діяльності змінюється без публічних консультацій з самоврядною організацією нотаріусів та передбачає порушення професійних прав.  

Запровадження Кабінетом міністрів України та Міністерством юстиції України так званого «експериментального проекту у сферах державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень і державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», що передбачено постановою КМУ №860 від 24 жовтня 2018 року та відповідним наказом Мінюсту, може призвести до критичної ситуації в сфері надання нотаріальних послуг. Вказані нормативні акти створюють серйозні корупційні ризики та дискримінують права нотаріусів на здійснення професійної діяльності. Всупереч чинному профільному закону передбачено обов’язок нотаріуса додатково підтверджувати професійну компетентність. Такі штучні фільтри для допуску в професію можуть порушити не лише права однієї з юридичних професій, але права та законні інтереси фізичних і юридичних осіб, які звертаються до нотаріуса як до державного реєстратора.

Надання права вчиняти нотаріальні дії та здійснювати державну реєстрацію уповноваженими особами є очевидною спробою створення «квазінотаріату» паралельно до передбаченого законом «Про нотаріат» професійного корпусу нотаріусів.  РАУ поділяє оцінки Нотаріальної палати України щодо наявності ознак корупції та рейдерства в цій ініціативі.  

Рада адвокатів України закликає органи державної влади забезпечити сталий розвиток українського нотаріату на основі системи нотаріату «латинського типу». Реформування системи контролю в сферах державної реєстрації має відбуватися у прозорий спосіб, з обов’язковим запровадженням конкретних критеріїв (диференціації критеріїв) для застосування відповідальності (санкцій) за порушення в сфері державної реєстрації та розмежування видів відповідальності в залежності від відповідного виду порушення допущеного нотаріусом або державним реєстратором. Такий процес має передбачати повноцінну участь громадськості, нотаріусів, адвокатів в розгляді скарг у сфері державної реєстрації; запровадження прозорих механізмів, які забезпечуватимуть процесуальні права скаржників, суб’єктів оскарження в процесі розгляду скарг у сфері державної реєстрації (постанови КМУ №1128, 990).

Рада адвокатів України наголошує на неприпустимості використання будь-яких способів тиску на нотаріусів з боку Міністерства юстиції України та переслідування за публічні висловлювання нотаріусами своїх поглядів та переконань.

Звертаємо увагу на необхідність в обов’язковому порядку залучати Нотаріальну палату України до розробки будь-яких законодавчих змін у нотаріальній діяльності, що відповідає вимогам демократичного урядування та ключових міжнародних документів щодо регулювання юридичних професій.

Уся правнича спільнота України готова конструктивно  брати участь у реформуванні законодавства з метою зміцнення принципів поваги до закону, верховенства права та викорінення корупції.

Як відомо, 25 лютого нотаріуси з усієї країни проводять мирну акцію протесту “Нотаріат проти корупційних схем”.

Популярні новини

Законодавство

В адвокатів з’явиться новий обов’язок за КУПБ?

Обов’язок повідомляти керівника боржника про виявлення ознак неплатоспроможності або її загрози не властивий для адвокатської діяльності.

11:26 Чт 30.05.24 528

Cудова практика

Захисник не може змінювати апеляційну скаргу обвинуваченого, - ВП ВС

Хоча захисник і діє в інтересах підзахисного, він, однак, є самостійним учасником кримінального провадження із власною правосуб’єктністю, а його юридичне становище не тотожне становищу особи, захист якої він здійснює.

10:34 Чт 30.05.24 499

Законодавство

Довічне позбавлення жінок волі - лише за сукупністю вироків (проект)

Під час формування державної кримінально-правової політики важливо враховувати соціально-психологічні та психофізіологічні особливості жінок. Саме тому встановлення різних видів та розмірів кримінальних покарань не слід уважати дискримінацією за ознакою статі.

10:14 Ср 29.05.24 2056

Анонс

РАУ надасть роз’яснення з практичних питань адвокатської…

7 - 8 червня 2024 року відбудеться чергове засідання Ради адвокатів України, в ході якого орган адвокатського самоврядування традиційно розгляне низку запитів щодо надання роз’яснень з практичних питань застосування законодавства адвокатами України.

16:27 Вт 28.05.24 3510

Законодавство

Чи має суд примушувати сторони до миру?

Якщо в трудовому або сімейному спорі справа дійшла до суду, то у переважній більшості випадків сторони вже не бачать шляху для примирення.

15:47 Вт 28.05.24 3213

Cудова практика

Як відшкодовуються витрати на адвоката у разі часткового…

При вирішенні питань про відшкодування витрат на професійну правову допомогу та покладення на сторони судових витрат має враховуватися принцип пропорційності задоволених вимог.

15:24 Вт 28.05.24 3326

Законодавство

Малозначні спори: проект Закону прийнято, але із застереженням

Переглядаючи критерії малозначних спорів, запропоновані народними депутатами на виконання рішення Конституційного Суду, Верховна Рада врахує потребу внесення змін до порядку апеляційного та касаційного розгляду, а також врахує пропозиції, висловлені Верховним Судом.

16:12 Пн 27.05.24 4916

Законодавство

Ідею відображення посвідчення адвоката в Дії оцінили в НААУ

У цілому ідея відображення посвідчення адвоката України в електронному вигляді на вебпорталі «Дія» має позитивний характер. Водночас, необхідно враховувати положення Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», які визначають повноваження органів адвокатського самоврядування.

14:19 Пн 27.05.24 4631

Вестник:№4 квітень 2024;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл