Законопроект 9055 консолідував адвокатуру у захисті прав на професію
Законопроект «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» консолідував адвокатську спільноту у захисті права на професію.
Про це заявила у доповіді під час зїзду адвокатів України Голова НААУ Лідія Ізовітова.
«Ми не можемо погодитися тим, що напрацьований у тіньовий спосіб та наповнений корупційними ризиками і обмеженнями професійних прав законопроект є справжньою реформою адвокатури. Критична позиція адвокатури стосовно законопроекту 9055 закріплена в численних заявах Ради адвокатів України, резолюціях рад адвокатів регіонів, резолюціях конференцій регіонів, публічних виступах багатьох наших колег. Ми чітко бачимо наміри авторів законопроекту розділити самоврядну адвокатуру на маленькі князівства, які будуть занадто слабкі для того, щоб протистояти наступу на адвокатуру та захищати кожного нашого колегу, права якого порушено. Ми чітко бачимо наміри перетворити адвокатів на статистів, маріонеток, з декоративною функцією, залежною від суддів та правоохоронців», - сказала Голова НААУ.
Про наступ на адвокатуру свідчить системний аналіз положень законопроекту 9055:
- новий документ на право зайняття адвокатською діяльністю, при тому що нас 45 тисяч
- нова присяга адвоката;
- новий обов’язок адвоката «не зловживати правом на адвокатський запит», а також «не зловживати процесуальними правами» (начебто правильно), до якого процесуальні кодекси вже віднесли, а зміни до КПК пропонують:
- подання скарги на судове рішення, яке не підлягає оскарженню;
- заявлення завідомо безпідставного відводу, який оцінює сам суддя
- неявка захисника у судове засідання без поважних причин,
- звернення до суду із завідомо безпідставним клопотанням, на думку суду, про тимчасовий доступ до речей і документів або накладення арешту на майно.
«Нам пропонується новий вид дисциплінарного стягнення «Зупинення права на здійснення представництва та захисту клієнтів у суді за вчинення дисциплінарного проступку, пов'язаного із представництвом або захистом клієнта у суді». Йдеться про відсторонення адвокатів від клієнтів», - сказала Лідія Ізовітова.
Такі правила пропонується запровадити разом з новим обов’язком суду запобігати зловживанню учасниками провадження їх процесуальними правами".
Проект Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» № 9055 містить:
- ризики втрати прав та гарантій адвокатської діяльності через інструментарій, який пропонується запровадити через певні положення процесуальних кодексів ( у пакеті);
- знищення принципу конфіденційності;
- обмеження конституційних прав громадян на правничу допомогу з перекресленням права громадян на вільний вибір захисника;
- обмеження доступу громадян до професії адвоката;
- повне розбалансування єдиної професійної саморегульованої організації адвокатів (створеної на вимогу ПАРЕ 1995 року для вступу України в Європейську асоціацію);
- численні корупційні ризики, які визнав відповідний парламентський комітет.
Рада адвокатів України впродовж 2018 року провела 14 засідань, 5 з яких були присвячені ризикам законопроекту 9055. З цієї проблеми ми починали 2018 рік. І темою законопроекту Рада адвокатів минулий рік і завершувала.
Рада адвокатів прийняла 8 рішень стосовно неприйнятності законопроекту, необхідності отримати оцінки Венеціанської комісії, ризиків обмеження прав адвокатів, послаблення конституційних механізмів захисту прав громадян. Було направлено безліч звернень до Адміністрації Президента, міжнародних партнерів, Верховної Ради.
Популярні новини
Законодавство
Як захистити працюючих медпрацівників після зміни стандартів…
Зміна професійних стандартів призведе до зміни умов праці вже працюючих медичних працівників і це може мати наслідком порушення їхніх трудових прав з боку роботодавців.
Навчання
Спеціалізація суддів у справах сім’ї та дітей: досвід та виклики
Запровадження спеціалізації суддів на розгляді справ за участі дітей є важливим елементом правосуддя, дружнього до дитини, що підтверджено міжнародними стандартами. Водночас, стримувачами є кризові явища в українському суспільстві та відсутність єдиного підходу і чіткого бачення такого процесу.
Видання
Опубліковано черговий номер Вісника НААУ за листопад 2024 року
Публікуємо Вісник НААУ за листопад 2024 року
Дискусія
Потребу змін у земельному законодавстві обговорили у…
Нечіткість земельного законодавства та довільне тлумачення його норм призводять до юридичних колізій, втрати власності та конфліктів, які доводиться вирішувати судам. Як подолати ці проблеми?
Навчання
Переваги форм адвокатської діяльності дослідили у Рівному
Профільний закон передбачає три організаційно-правові форми для здійснення в Україні адвокатської діяльності: індивідуальна, адвокатське бюро та адвокатське обʼєднання. Яку краще обрати?
Дискусія
«Національний кешбек»: про юридичні ризики застеріг голова…
Програма «Національний кешбек, яка стартувала 11 жовтня 2024 року, набула значної популярності в Україні. З одного боку – що може бути кращим за повернення частини коштів при покупці українських товарів, а з іншого – чи захищені фінансові дані українців?
Захист військових
Адміністративно-дисциплінарна відповідальність…
За загальним правилом, якщо військовий вчиняє адміністративне правопорушення, він притягається до відповідальності за Дисциплінарним статутом. Із цього правила є винятки, передбачені КУпАП.
Cудова практика
На особливість подання ордеру через «Електронний суд» звернув…
Якщо ордер на надання правничої допомоги додано до документа, що посвідчений електронним підписом адвоката, додаткового накладення окремого власноручного («фізичного») чи електронного підпису на ордер не вимагається.