"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
Законопроект 9055 консолідував адвокатуру у захисті прав на професію
Законопроект «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» консолідував адвокатську спільноту у захисті права на професію.
Про це заявила у доповіді під час зїзду адвокатів України Голова НААУ Лідія Ізовітова.
«Ми не можемо погодитися тим, що напрацьований у тіньовий спосіб та наповнений корупційними ризиками і обмеженнями професійних прав законопроект є справжньою реформою адвокатури. Критична позиція адвокатури стосовно законопроекту 9055 закріплена в численних заявах Ради адвокатів України, резолюціях рад адвокатів регіонів, резолюціях конференцій регіонів, публічних виступах багатьох наших колег. Ми чітко бачимо наміри авторів законопроекту розділити самоврядну адвокатуру на маленькі князівства, які будуть занадто слабкі для того, щоб протистояти наступу на адвокатуру та захищати кожного нашого колегу, права якого порушено. Ми чітко бачимо наміри перетворити адвокатів на статистів, маріонеток, з декоративною функцією, залежною від суддів та правоохоронців», - сказала Голова НААУ.
Про наступ на адвокатуру свідчить системний аналіз положень законопроекту 9055:
- новий документ на право зайняття адвокатською діяльністю, при тому що нас 45 тисяч
- нова присяга адвоката;
- новий обов’язок адвоката «не зловживати правом на адвокатський запит», а також «не зловживати процесуальними правами» (начебто правильно), до якого процесуальні кодекси вже віднесли, а зміни до КПК пропонують:
- подання скарги на судове рішення, яке не підлягає оскарженню;
- заявлення завідомо безпідставного відводу, який оцінює сам суддя
- неявка захисника у судове засідання без поважних причин,
- звернення до суду із завідомо безпідставним клопотанням, на думку суду, про тимчасовий доступ до речей і документів або накладення арешту на майно.
«Нам пропонується новий вид дисциплінарного стягнення «Зупинення права на здійснення представництва та захисту клієнтів у суді за вчинення дисциплінарного проступку, пов'язаного із представництвом або захистом клієнта у суді». Йдеться про відсторонення адвокатів від клієнтів», - сказала Лідія Ізовітова.
Такі правила пропонується запровадити разом з новим обов’язком суду запобігати зловживанню учасниками провадження їх процесуальними правами".
Проект Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» № 9055 містить:
- ризики втрати прав та гарантій адвокатської діяльності через інструментарій, який пропонується запровадити через певні положення процесуальних кодексів ( у пакеті);
- знищення принципу конфіденційності;
- обмеження конституційних прав громадян на правничу допомогу з перекресленням права громадян на вільний вибір захисника;
- обмеження доступу громадян до професії адвоката;
- повне розбалансування єдиної професійної саморегульованої організації адвокатів (створеної на вимогу ПАРЕ 1995 року для вступу України в Європейську асоціацію);
- численні корупційні ризики, які визнав відповідний парламентський комітет.
Рада адвокатів України впродовж 2018 року провела 14 засідань, 5 з яких були присвячені ризикам законопроекту 9055. З цієї проблеми ми починали 2018 рік. І темою законопроекту Рада адвокатів минулий рік і завершувала.
Рада адвокатів прийняла 8 рішень стосовно неприйнятності законопроекту, необхідності отримати оцінки Венеціанської комісії, ризиків обмеження прав адвокатів, послаблення конституційних механізмів захисту прав громадян. Було направлено безліч звернень до Адміністрації Президента, міжнародних партнерів, Верховної Ради.
Популярні новини

Різне
Поезія замість позовів: адвокати читали вірші на творчому вечорі
Адвокати вміють писати не тільки процесуальні документи, але й чудові вірші та прозу. Їхні твори пронизані змістовними і гострими рефлексіями з адвокатської діяльності, тонкими і щемливими темами кохання, пристрасті, життєвого вибору.

Гарантії діяльності
Коментар до Конвенції РЄ про захист професії адвоката переклали…
Разом з Конвенцією про захист професії адвоката Комітет Міністрів Ради Європи також затвердив пояснювальний звіт до неї. Цей документ є свого роду офіційним коментарем, яким мають керуватися країни під час застосування міжнародного договору.

Cудова практика
Військовий облік, бронювання та мобілізація: огляд судової практики
З моменту повномасштабного вторгнення законодавство у сфері мобілізації неодноразово змінювалося. Тож застосування старих і нових норм постійно викликає запитання. Що вважати належним оповіщенням? Коли повістка вважається врученою? Чи достатньо повідомлення у Viber? Чи можна виїхати з місця проживання без погодження з ТЦК?

Законодавство
НААУ про зміни до закону про АРМА: умови для виконання рішень суду…
Аби посилити інституційну спроможність Агентства з розшуку та менеджменту активів, у Верховній Раді запропонували внести низку змін до профільного закону. Відповідний проект №12374-д від 10.02.2025 вже пройшов перше читання, але потребує доопрацювання.

БПД
Подав заяву про припинення доручення БПД - повідом клієнта, - проект
Якщо адвокат звернувся до регіонального центру з надання безоплатної правничої допомоги із заявою про припинення дії отриманого раніше доручення, він має поінформувати про це свого клієнта.

Дискусія
Проект Трудового кодексу: що зміниться для роботодавців і…
Проект нового Трудового кодексу України покликаний модернізувати трудове законодавство, адаптувати його до сучасних умов ринку праці та європейських стандартів. Однак, низка положень викликає питання як серед юристів, так і серед роботодавців і працівників.

Гарантії діяльності
«Конвенція посилить якість захисту людини від кримінального…
Нещодавно Рада Європи ухвалила Конвенцію про захист професії адвоката — міжнародний договір, що гарантує незалежність, безпеку та самоврядність адвокатів. Останні називають його ключовим кроком для зміцнення верховенства права. Але що це означає на практиці, чому конвенція має надзвичайну цінність, — на ці та інші питання ведучого «Факти ICTV» відповів заступник голови НААУ, РАУ Валентин ГВОЗДІЙ.

Навчання
Як адвокату впоратися з тривожністю: поради від психолога
Адвокатська діяльність в умовах війни передбачає високе емоційне навантаження, постійний стрес і невизначеність. Тривожність стає супутником багатьох правників, впливаючи на концентрацію, ухвалення рішень і загальне самопочуття. Як розпізнати тривожний стан, навчитися з ним працювати та розвинути психологічну стійкість?