Звіт про потреби НААУ пропонує відступ від європейських стандартів | НААУ

"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням

Звіт про потреби НААУ пропонує відступ від європейських стандартів

Різне
15:12 Чт 14.12.17 2147 Переглядів
Версія для друку

Звіт про потреби НААУ, підготовлений міжнародними експертами в рамках проекту “Консолідація реформи в сфері юстиції” Ради Європи, пропонує відступ від європейських стандартів.

Про це заявила Голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова під час презентації звіту за участю голови офісу Ради Європи в Україні, представників міжнародних організацій та органів влади.

Вона наголосила на тому, що чинний закон “Про адвокатуру та адвокатську діяльність” 2012 року повністю реалізовує висновок ПАРЄ від 26 вересня 1995 року та висновок Венеціанської комісії від жовтня 2011 року. Відповідно до цих міжнародних документів, в Україні мала бути створена єдина професійна організація адвокатури з обов”язковим членством.

Є висновок ПАРЄ щодо заявки України на вступ до Ради Європи від 26 вересня 1995 року. Цим документом Україну зобов”язували створити єдину асоціацію адвокатів. Цей висновок хіба скасований? Чи він до цього часу діє? Якщо він діє, то хто дозволив скасовувати положення про єдину асоціацію? Другий документ — спільний висновок Венеціанської комісії від 18 жовтня 2011 року та Директорату правосуддя і захисту людської гідності Генерального Директорату з прав людини і верховенства права Ради Європи. Саме ці рекомендації були основними, щоб було прийнято чинний закон. Цей висновок сказав, що має бути не лише єдина асоціація адвокатів України. Вона має бути заснована на єдиному членстві, і це відповідає європейським стандартам”, - нагадала Голова НААУ.

Якщо чинний закон “Про адвокатуру та адвокатську діяльність” став євроінтеграційним, то у мене риторичне запитання: ми що, покидаємо Європу? Ми інтегрувалися, а потім нам це не потрібно? Чи це не потрібно тим, хто зробив цей висновок? Чи це не потрібно авторам законопроекту про зміни до профільного закону?”, - риторично запитала Лідія Ізовітова.

Вона нагадала, що висновок Венеціанської комісії грунтувався на рекомендаціях Ритіса Йокубаускаса, який зараз є співавтором звіту, а тоді був експертом згаданого Директорату Раду Європи.

Запропоновані у звіті про потреби НААУ зміни повертають адвокатуру назад до радянських часів, коли існували обласні колегії адвокатів. В проекті закону відстоюється аналогічна модель, яка складається з регіональних палат адвокатів та передбачає регіональне членство в них.

Наразі пропозиція подвійного членства і знищення єдиної асоціації адвокатів України через певні механізми говорить про те, що ми маємо зробити кілька кроків назад”, - сказала Лідія Ізовітова.

Голова НААУ наголосила на тому, що складений експертами звіт не містить аналізу потреб НААУ. Для цього не використовувалися жодні нормативно-правові документи — ані чинний закон, ані акти НААУ, ані міжнародні норми.

Сумніви викликає спосіб отримання інформації про стан адвокатури.

У нас не запитували жодних документів. Жодних. Не аналізували жодних документів. Про діяльність адвокатської спільноти не досліджувалися жодні питання. Проте, звіт містить посилання на певних зацікавлених осіб. Нам цікаво знати хто вони, бо в звіті про це немає ні слова”, - сказала Лідія Ізовітова.

Вона також зауважила, що доручення експертам на проведення такого дослідження не викладено у жодному офіційному документі, де було б зазначено їхній мандат, завдання та цілі дослідження.

11 грудня до офісу Ради Європи від Національної асоціації адвокатів було направлено критичні постатейні коментарі до звіту. Втім, в остаточній версії, яка надана для презентації, зауваження не враховані, а руйнівні рекомендації збережено.

Відтак, звіт не може бути прийнятий в такому вигляді. За своїми основними положенням він є інструментом лобіювання проекту змін до профільного закону, проти якого виступає адвокатура.

Замість потреб НААУ звіт аналіує майбутній проект закону про адвокатуру, якого немає в парламенті, який кулуарно розповсюджується. До НААУ як документ він направлений не був. Питання, чи можна реформувати адвокатуру як професійний інститут, без неї. Це відповідає європейським стандартам чи це не відповідає? Нас реформувати без НААУ не можна”, - наголосила Лідія Ізовітова.

Популярні новини

Адвокатів запрошують до створення стандартів для ШІ

Анонс

Адвокатів запрошують до створення стандартів для ШІ

До 18 липня триває прийом заявок до Юридичного комітету Міжнародної асоціації етики та доброчесності штучного інтелекту (AI Ethics & Integrity International Association, AIEI).

16:38 Пн 14.07.25 198
У НААУ оцінили ідею збільшення строків відповідальності за ігнорування запитів

Законодавство

У НААУ оцінили ідею збільшення строків відповідальності за…

Неспроможність держави забезпечити відповідальність за порушення у сфері доступу до інформації, зокрема за несвоєчасне надання, ненадання або надання неповної чи недостовірної інформації у відповідь на адвокатський запит, є не лише питанням свободи слова, а й проблемою доступу до правосуддя.

12:48 Пн 14.07.25 230
Адвокати підсумували тиждень захисту бізнесу велозаїздом

Різне

Адвокати підсумували тиждень захисту бізнесу велозаїздом

У НААУ завершили тиждень захисту бізнесу незвичним форматом. Після оприлюднення тематичних публікацій і проведення серії круглих столів про наслідки скасування Господарського кодексу адвокати зібралися на підсумкове засідання… у крос-кантрійних перегонах.

18:46 Пт 11.07.25 571
Чому в затримці формування КК ВККС адвокати вбачають загрозу національній безпеці

Дискусія

Чому в затримці формування КК ВККС адвокати вбачають загрозу…

Для України звичною стала практика, коли норми закону спершу приймаються, а потім нівелюються. Але коли реформа за реформою обирають взірців доброчесності, а їх «святість» порушує будь-які закони, логіка побудови карткового будиночку ламається вщент.

17:38 Пт 11.07.25 571
Експерти мають винятковий потенціал, який варто розвивати спільно — Лідія Ізовітова

Дискусія

Експерти мають винятковий потенціал, який варто розвивати спільно…

Професії адвоката і експерта можуть і повинні розвиватися, навчаючись одна в одної, обмінюючись досвідом та кращими практиками. Разом ми зможемо побудувати сильну, незалежну та ефективну систему правосуддя, гідну європейської України.

16:36 Пт 11.07.25 544
У вихідні не працюватимуть електронні судові сервіси

Взаємодія

У вихідні не працюватимуть електронні судові сервіси

На суботу, 12 липня, заплановано глобальні роботи на інфраструктурі ДП «Інформаційні судові системи». У звʼязку із цим, в цей день з продовженням на 13 липня, можуть бути недоступні сервіси електронного суду, електронного кабінету та інші.

12:57 Пт 11.07.25 476
Як пережити скасування ГК без утрат — радили адвокати за круглим столом

Дискусія

Як пережити скасування ГК без утрат — радили адвокати за круглим…

Що зміниться для бізнесу після скасування Господарського кодексу? Як тепер укладати договори, хто нестиме відповідальність, як захищати інтереси у спорах і чим компенсувати втрату спеціального регулювання?

11:32 Пт 11.07.25 805
Прозорі правила будівельної галузі: навіщо Україні Містобудівний кодекс

Дискусія

Прозорі правила будівельної галузі: навіщо Україні Містобудівний…

Українське містобудівне законодавство залишається фрагментарним, суперечливим і непридатним до завдань відбудови. Тож ідея кодифікації викликає значний інтерес і серед юристів, і серед фахівців будівельної галузі.

17:52 Чт 10.07.25 497

Вестник:№6 червень 2025 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл