Наступ на адвокатуру перетворився на нищення конституційного права на правову допомогу — лист НААУ до Президента України | НААУ

Наступ на адвокатуру перетворився на нищення конституційного права на правову допомогу — лист НААУ до Президента України

Різне
12:40 Пт 07.10.16 2610 Переглядів
Версія для друку

Публікуємо відкритий лист голови НААУ, РАУ Лідії Ізовітової до Президента України, направлений у звязку з тиском на незалежність інституту адвокатури та наступом на права адвокатів та гарантії професійної діяльності.

Лист переданий до Адміністрації Президента у п”ятницю зранку.


 

                                                                                                              Вельмишановний пане Президенте!

Від імені Національної асоціації адвокатів України, Ради адвокатів України та себе особисто засвідчую Вам велику повагу та звертаюся до Вас як до гаранта додержання Конституції України, прав і свобод людини і громадянина з приводу наступного.

НААУ є недержавною некомерційною професійною організацією, яка об’єднує понад 33 тисячі адвокатів України та утворена з метою забезпечення реалізації завдань адвокатського самоврядування, підвищення рівня правової допомоги, що надається адвокатами, зміцнення авторитету адвокатури в суспільстві, захисту прав і законних інтересів членів організації.

Критична маса порушень прав адвокатів, системний тиск на адвокатів зі сторони правоохоронних органів у зв'язку зі здійсненням адвокатами професійних обов'язків потребує Вашого негайного втручання як гаранта дотримання Конституції України.

Останнім часом переслідування адвокатів з боку органів прокуратури та Національного антикорупційного бюро свідчать не тільки про те, що правоохоронці безкарно ігнорують вимоги профільного Закону України “Про адвокатуру та адвокатську діяльність”, але і позбавляють громадян України права на правову допомогу, а адвокатів - права на професію. Є чіткі переконливі ознаки, що правоохоронні органі переступили через найбільший розділ Конституції України - “Права, свободи та обов'язки людини і громадянина”, де стаття 59 передбачає, що кожен має право на захист від обвинувачення та надання правової допомоги, для забезпечення якого діє адвокатура.

Якщо діяльність адвокатів довільно криміналізується, чого історично не було не тільки за весь час існування незалежної України, але і в радянські часи, то йдеться про посягання на незалежність адвокатської професії і позбавлення громадян гарантованого Конституцією права на правової допомогу. Адже саме про це свідчать обшуки, допити, вилучення документів, що складають адвокатську таємницю, гучні публічні звинувачення та ототожнення з клієнтами у резонансних справах.

30 вересня набули чинності зміни до Конституції в частині правосуддя та Закон України “Про судоустрій та статус суддів”, які поетапно запроваджуватимуть виключне право адвокатів на представництво у судах. Ближчим часом очікується ухвалення імплементаційних законів, направлених на реалізацію судової реформи. Серед них — і зміни до закону “Про адвокатуру та адвокатську діяльність”. На жаль, численні порушення прав адвокатів у роботі правоохоронних органів та судів стали небезпечною практикою, яка перекреслює цілі судової реформи та ставить під сумнів один з ключових принципів правової держави — реальні конституційні гарантії громадянам на отримання правової допомоги.

Шокуючим для адвокатської спільноти та суспільства в цілому стало порушення прав адвоката Ю. Дубової. Вона підозрюється у тому, що наданням порад та консультацій, тобто адвокатською діяльністю, сприяла вчиненню злочинів громадянином, і на підставі клопотання прокуратури Печерський районний суд м. Києва постановив взяти цю жінку під домашній арешт. Такими діями прокуратура порушила цілу низку заборон, прямо передбачених статтею 24 Закону України “Про адвокатуру та адвокатську діяльність”, зокрема, забороняється внесення подання слідчим, прокурором, а також винесення окремої ухвали (постанови) суду щодо правової позиції адвоката у справі; забороняється притягати до кримінальної чи іншої відповідальності адвоката або погрожувати застосуванням відповідальності у зв’язку із здійсненням ним адвокатської діяльності згідно із законом; не можуть бути підставою для притягнення адвоката до відповідальності його висловлювання у справі, у тому числі ті, що відображають позицію клієнта, заяви у засобах масової інформації, якщо при цьому не порушуються професійні обов’язки адвоката; забороняється ототожнення адвоката з клієнтом. Такі дикі інтерпретації законодавства, які дозволяють ідентифікувати професійні послуги адвоката — надання правової допомоги — як злочин і обирати адвокату міру запобіжного заходу, є безпрецедентними і не траплялися навіть при царизмі.

Занепокоєння в адвокатській спільноті викликають як факти грубого втручання правоохоронців у професійну діяльність та отримання доступу до інформації, що складає адвокатську таємницю, так і ототожнення адвоката з його клієнтом. Попри те, що це прямо заборонено міжнародним та українським законодавством, в Україні практика публічних звинувачень адвокатів у причетності до злочинів, в яких підозрюються їхні клієнти, стає все більш поширеною. Особливо це стосується розслідувань резонансних справ.

Адвокатська спільнота має єдину оцінку таких прийомів правоохоронців та суддів: це неприхований тиск і залякування сторони захисту у справі, кінцевою метою яких є припинення участі адвоката у справі та ослаблення захисту.

Наголошуємо, що Рада адвокатських та правничих товариств Європи (CCBE) та Міжнародна асоціація адвокатів (IBA) вже зверталися до Вас, Вельмишановний пане Президенте, як до гаранта Конституції України, з рекомендаціями вжити всіх заходів для забезпечення дотримання положень міжнародного та національного права в сфері професійних прав та гарантій адвокатської діяльності.

Боротьба з порушеннями прав адвокатів в Україні продовжує бути пріоритетом діяльності НААУ та перебуває у центрі уваги як всієї адвокатської спільноти України, так і наших міжнародних партнерів в адвокатурах інших країн та міжнародних організацій. Оскільки неодноразові письмові звернення НААУ до керівництва правоохоронних органів залишилися без належного реагування і не зупинили небезпечних тенденцій нівелювання захисту прав громадян, просимо Вас, Вельмишановний пане Президенте, невідкладно втрутитися у цю ситуацію та забезпечити дотримання правоохоронними органами положень Конституції України та законодавства про адвокатуру та адвокатську діяльність.

 


 


 

з повагою,

Голова

Національної асоціації адвокатів України,

Ради адвокатів України, Лідія Ізовітова

Популярні новини

Дискусія

Уточнення військово-облікових даних: спірні питання обговорили…

16 липня сплив установлений законом 60-денний термін, протягом якого громадяни України мали стати на військовий облік або уточнити свої військово-облікові дані. Напередодні в НААУ обговорювали повʼязані із цим проблемні питання.

15:57 Чт 18.07.24 5891

Взаємодія

У Раді Європи підтримують розвиток НААУ

Офіс Ради Європи в Україні надаватиме всіляку підтримку розвитку Національної асоціації адвокатів України та її ініціативам на користь українського суспільства.

11:13 Ср 17.07.24 6541

Дискусія

Як компенсувати нестачу кадрів в будівельній сфері пояснив голова…

В Україні простежується дефіцит кадрів у будівельній сфері, який нині становить близько 40 %. Згідно з даними Конфедерації роботодавців України, за два роки кількість офіційно зареєстрованих працівників у будівельному секторі скоротилася на 25,4 %, до майже 300 тисяч людей. Будівельні компанії вимушені залучати до роботи іноземні кадри.

11:16 Вт 16.07.24 7918

Законодавство

Сплата судового збору за позов немайнового характеру: що варто…

Спроба спростити правила сплати судового збору може призвести до ситуації правової невизначеності, коли на випадок подання позову з кількома вимогами немайнового характеру не буде регулюючої норми.

14:12 Пн 15.07.24 9266

Законодавство

Повноваження дізнавача мають враховувати форму досудового…

Кримінальний процесуальний кодекс дійсно потребує уточнення компетенції дізнавача, органу дізнання та керівника цього органу. Разом із тим їхні повноваження мають узгоджуватися із формою, в якій здійснюється розслідування кримінальних проступків.

9:49 Пт 12.07.24 9867

Гарантії діяльності

Споживачів грантів забронювали. А як щодо адвокатів?

На тлі рішення Кабміну про визнання критично важливими громадських організацій, які є виконавцями проектів міжнародної допомоги на іноземні гранти, та бронювання від мобілізації усіх їхніх співробітників, залишається незрозумілою позиція Уряду з цього питання щодо адвокатів.

8:56 Пт 12.07.24 11155

Дискусія

Вибори у післявоєнний час: виклики організації обговорили в Острозі

У Національному університеті «Острозька академія» відбулася VII Міжнародна науково-практична конференція «Адміністративна юстиція в Україні: проблеми теорії та практики. Судовий захист політичних та громадянських прав і свобод у довоєнний, воєнний і післявоєнний час».

16:46 Чт 11.07.24 8966

Законодавство

Дезертирів звільнятимуть від відповідальності за двох умов

Законодавча ініціатива з упровадження механізмів звільнення військовослужбовців Збройних Сил від кримінальної відповідальності за вчинення військового кримінального правопорушення заслуговує на підтримку. Водночас, вона містить дискусійні положення.

15:58 Чт 11.07.24 9583

Вестник:№ 6 червень 2024 -;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл