"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
Адвокат заявника про злочин може подавати апеляцію — ВС

Апеляційний суд припустився істотного порушення кримінального процесуального закону, повернувши скаргу адвоката через формальне тлумачення відсутності права заявника мати представника. Це обмежило гарантоване право на оскарження та доступ до правосуддя.
Такий висновок зробив Касаційний кримінальний суд Верховного Суду у справі № 752/21713/23. Відповідна постанова від 15.05.2025 оприлюднена в Єдиному державному реєстрі судових рішень
Адвокат оскаржила в суді постанову про закриття кримінального провадження в інтересах клієнтів — заявників про злочин. Перша інстанція відмовила в задоволенні скарги, після чого адвокат подала апеляційну скаргу. Але апеляційний суд повернув її, пославшись на те, що відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 303 КПК адвокат як представник заявника не має права на апеляційне оскарження. Тоді адвокат звернулася до касаційного суду, стверджуючи що повернення апеляційної скарги порушило право особи на професійну правничу допомогу та доступ до правосуддя.
Дослідивши матеріали провадження, Касаційний кримінальний суд Верховного Суду нагадав, що апеляційна скарга повертається, якщо її подала особа, яка не має права подавати апеляційну скаргу (п. 2 ч. 3 ст. 399 КПК). При цьому відповідне рішення суду апеляційної інстанції має бути належним чином обґрунтованим, із зазначенням мотивів.
Хоча ст. 60 КПК не передбачає права заявника мати представника, згідно зі ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожному гарантується право на справедливий суд, що включає право на розгляд справи. Європейський суд з прав людини у справі «Воловік проти України» вказав, що держава зобов’язана забезпечити дотримання основоположних гарантій під час розгляду справ в апеляційних судах. При цьому має враховуватися процесуальна єдність судового провадження та роль апеляційної інстанції.
Конституція гарантує людині право на професійну правничу допомогу. І кожен є вільним у виборі захисника своїх прав.
Ст. 21 КПК передбачено право на справедливий розгляд та вирішення справи. При цьому кожен має право на участь у розгляді в суді будь-якої інстанції справи, що стосується його прав та обов`язків.
При цьому право на оскарження процесуальних рішень, дій чи бездіяльності суду, слідчого судді, прокурора, слідчого закріплене у ст. 24 КПК. Зокрема, гарантується право на перегляд вироку, ухвали суду, що стосується прав, свобод чи інтересів особи, судом вищого рівня незалежно від того, чи брала така особа участь у судовому розгляді.
Як видно з положень п. 3 ч. 1 ст. 303, ч.2 ст. 309 КПК, рішення слідчого про закриття кримінального провадження може бути оскаржене заявником. Під час досудового розслідування можуть бути оскаржені в апеляційному порядку ухвали слідчого судді про відмову у задоволенні скарги на постанову про закриття кримінального провадження.
Керуючись зазначеними положеннями, ККС ВС дійшов висновку (постанова від 15.05.2025 у справі № 752/21713/23), що суддя апеляційної інстанції, постановляючи ухвалу, дійшла передчасних висновків про необхідність повернення апеляційної скарги представника заявників - адвоката.
А таке порушення, на переконання колегії суддів, є істотним, оскільки перешкодило суду апеляційної інстанції ухвалити законне та обґрунтоване рішення. І це є підставою для скасування такого судового рішення.
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини

Взаємодія
Адвокати та архівісти об’єдналися для збереження правової…
Національна асоціація адвокатів України, Рада адвокатів Львівської області та Центральний державний історичний архів України у м. Львів підписали Меморандум про співпрацю. Документ відкриває нові можливості для вивчення та популяризації історії української адвокатури, архівних досліджень і створення спільних науково-просвітницьких проектів.

Анонс
Адвокатів запрошують до створення стандартів для ШІ
До 18 липня триває прийом заявок до Юридичного комітету Міжнародної асоціації етики та доброчесності штучного інтелекту (AI Ethics & Integrity International Association, AIEI).

Законодавство
У НААУ оцінили ідею збільшення строків відповідальності за…
Неспроможність держави забезпечити відповідальність за порушення у сфері доступу до інформації, зокрема за несвоєчасне надання, ненадання або надання неповної чи недостовірної інформації у відповідь на адвокатський запит, є не лише питанням свободи слова, а й проблемою доступу до правосуддя.

Різне
Адвокати підсумували тиждень захисту бізнесу велозаїздом
У НААУ завершили тиждень захисту бізнесу незвичним форматом. Після оприлюднення тематичних публікацій і проведення серії круглих столів про наслідки скасування Господарського кодексу адвокати зібралися на підсумкове засідання… у крос-кантрійних перегонах.

Дискусія
Чому в затримці формування КК ВККС адвокати вбачають загрозу…
Для України звичною стала практика, коли норми закону спершу приймаються, а потім нівелюються. Але коли реформа за реформою обирають взірців доброчесності, а їх «святість» порушує будь-які закони, логіка побудови карткового будиночку ламається вщент.

Дискусія
Експерти мають винятковий потенціал, який варто розвивати спільно…
Професії адвоката і експерта можуть і повинні розвиватися, навчаючись одна в одної, обмінюючись досвідом та кращими практиками. Разом ми зможемо побудувати сильну, незалежну та ефективну систему правосуддя, гідну європейської України.

Взаємодія
У вихідні не працюватимуть електронні судові сервіси
На суботу, 12 липня, заплановано глобальні роботи на інфраструктурі ДП «Інформаційні судові системи». У звʼязку із цим, в цей день з продовженням на 13 липня, можуть бути недоступні сервіси електронного суду, електронного кабінету та інші.

Дискусія
Як пережити скасування ГК без утрат — радили адвокати за круглим…
Що зміниться для бізнесу після скасування Господарського кодексу? Як тепер укладати договори, хто нестиме відповідальність, як захищати інтереси у спорах і чим компенсувати втрату спеціального регулювання?