"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
Замість стимулювання – забудова берегів? НААУ попереджає про загрози

Проект Закону № 12384 від 08.01.2025 «Про стимулювання економічного розвитку галузі рибного господарства», який Верховна Рада ухвалила за основу, може відкрити шлях для використання прибережних захисних смуг у спосіб, що суперечить їхній природоохоронній функції.
На це звернули увагу у Комітеті НААУ з питань аграрного, земельного та довкілевого права, проаналізувавши запропоновані законодавчі зміни.
Адвокати послалися на Державну програму з реалізації імпортозаміщення рибопродукції до 2030 року, яка з урахуванням повноважень Верховної Ради, визначених у п.6 ч. 1 ст. 85 Конституції, передбачає розвиток рибного господарства на основі інновацій та екологічної стійкості. Водночас зміни, запропоновані у законопроєкті, можуть поставити під сумнів досягнення цілей цієї програми.
З огляду на вимоги до сталого розвитку виглядають дещо недоречними пропоновані зміни щодо забудови берегів річок. Внесення змін до Водного та Земельного кодексів однозначно вказує на потребу використання територій землі, які входять у прибережну захисну смугу, яка виконує природоохоронну функцію та не підлягає використанню іншому, ніж для потреб відвернення шкідливої дії вод чи гарантування безперервності енергетичних ресурсів чи труботранспорту. Зокрема, це гідротехнічні, гідрометричні, лінійні споруди. А проект Закону не містить змін щодо запровадження додаткових фінансових механізмів, які б стимулювали економічний розвиток рибного господарства України.
Також унесення змін до ст. 123 Земельного кодексу у НААУ назвали грубим втручанням у повноваження органів місцевого самоврядування щодо розпорядження земельними ділянками. На думку адвокатів воно ставить під сумнів принцип верховенства права, узгодження всіх гілок влади та гарантування безпеки. Адже земельна ділянка для потреб підприємства з переробки риби і риб’ячого жиру на етапі розроблення містобудівної документації (який передує етапу формування такої ділянки) буде проходити стратегічну екологічну оцінку, оскільки оцінка впливу на довкілля надалі вимагається для такої діяльності. Як наслідок, на етапі стратегічної екологічної оцінки будуть виявлені ризики залучення прибережно захисних зон до такої діяльності через високі безпекові ризики. І в результаті така діяльність буде пропонуватися на територіях, які не входять у прибрежно захисну смугу.
У підсумку в НААУ наголошують: законопроєкт №12384 не лише не створює реальних фінансових інструментів стимулювання, а й потенційно руйнує правові й екологічні засади управління водними ресурсами. Відтак документ має бути знятий з розгляду як такий, що не може бути виправлений через невідповідність його положень Конституції України.
Повністю зауваження профільного комітету НААУ до проекту закону можна переглянути за посиланням.
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини

Дискусія
Як оцінити перспективу звернення до ЄСПЛ: практичні орієнтири для…
Звернення до Європейського суду з прав людини — це не просто останній шанс на справедливість, а складна і тривала процедура, яка потребує ретельного аналізу ще на етапі прийняття рішення про підготовку заяви.

Навчання
Українська адвокатура інтегрує HELP у систему підвищення…
За останні роки Національна асоціація адвокатів України стала одним із ключових партнерів Ради Європи у реалізації програми HELP — освітнього проєкту, спрямованого на розвиток правничої професії через навчання європейським стандартам прав людини.

Cудова практика
Зупинення адвокатської діяльності за непідвищення професійного…
Адвокат, який роками не підвищує свій професійний рівень, вчиняє триваюче порушення Правил адвокатської етики і заслуговує на зупинення права на заняття діяльністю. Правомірність такого рішення ВКДКА підтвердив апеляційний суд.

Навчання
Відшкодування витрат на послуги адвоката в судовому процесі: від…
Які «за» та «проти» заявлення до відшкодування витрат на послуги адвоката в судовому процесі, які документи необхідно подати, як заперечувати проти стягнення таких витрат і коли суд може зменшити суму?

Дискусія
Куди веземо зерно: нові ринки, старі бар’єри і довгий шлях до ЄС
Нещодавнє відкриття ринку Султанату Оман для української аграрної продукції — вже дев’ятий новий експортний напрям з початку 2025 року. Але за цим — не просто зростання цифр, але й перебудова логістики, відновлення довіри і пошук рівних правил гри.

ЄРАУ
19 липня можливі обмеження у роботі електронних кабінетів адвокатів
У суботу, 19 липня, у звʼязку із плановими технічними роботами буде тимчасово обмежений доступ до особистих електронних кабінетів адвокатів на сайті Національної асоціації адвокатів України.

Законодавство
Ідея відновити повноваження КК ВККС суперечить Конституції –…
Законопроект №13382 про внесення змін про удосконалення процедури конкурсу на зайняття посади члена ВККС суперечить Конституції, не забезпечує вдосконалення процедури, а тому його включення до порядку денного сесії ВР є недоцільним.

Законодавство
Чому переписування регламентів ЄС у закони — не найкраще рішення
Замість того, аби переписувати до законів України положення регламентів ЄС, варто розпочати пошук механізмів врахування останніх як елементів національного права. З набуттям членства України у ЄС всі ці документи автоматично стануть частиною законодавства, тож важливо вчитися працювати з ними вже зараз.