"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
Про ризики впровадження пріоритетного опікунства попередили в НААУ

Українське законодавство не дозволяє батькам чи опікунам заздалегідь визначити, хто піклуватиметься про їхню дитину або підопічного у разі смерті чи втрати дієздатності. Під час війни це питання набуває особливої актуальності.
Спираючись на досвід розвинених країн, де існує інститут попереднього призначення опікунів, група народних депутатів унесла до ВР проект Закону №13215 від 25.04.2025 «Про внесення змін до Цивільного кодексу України та інших законодавчих актів України щодо запровадження інституту пріоритетного права на опікунство та піклування».
Згідно з проектом, планується запровадити інститут розпорядження про забезпечення опіки і піклування щодо пріоритетного права на призначення опікунами, піклувальниками та встановити порядок складання, посвідчення та реєстрації таких розпоряджень. Також визначається механізм врахування волі батьків при призначенні опікунів та піклувальників, пропонується механізм тимчасового влаштування дітей до осіб, визначених у розпорядженні, до остаточного вирішення питання про опіку чи піклування.
На прохання комітетів ВР з питань правової політики та з питань гуманітарної та інформаційної політики, у Національній асоціації адвокатів України дослідили цю законодавчу ініціативу.
Фахівці Комітету НААУ з питань цивільного права та процесу в цілому позитивно оцінили пропозиції. Водночас, звернули увагу, що у проекті не врегульовано ситуацію, коли батьки дитини проживають окремо. Зокрема, не передбачено ані обов’язку одного з батьків повідомляти іншого про видання розпорядження, ані механізму узгодження його змісту. І така невизначеність може призвести до конфліктів і порушити принцип найкращих інтересів дитини. Крім того, законопроект фактично унеможливлює видання одноособового розпорядження щодо дитини, не пропонуючи водночас способу вирішення спорів між батьками в разі відсутності згоди.
Також адвокати зауважили, що в проекті не передбачено механізму врегулювання можливих конфліктів між розпорядженнями, які можуть бути складені різними особами — наприклад, батьками, опікунами чи самою особою. Відсутність чітко визначеної ієрархії таких документів створює ризик колізій при їх реалізації, що, у підсумку, може ускладнити процес призначення опікуна або піклувальника.
З повним текстом зауважень і пропозицій НААУ до проекту Закону №13215 можна ознайомитися за посиланням.
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини

Законодавство
Чому переписування регламентів ЄС у закони — не найкраще рішення
Замість того, аби переписувати до законів України положення регламентів ЄС, варто розпочати пошук механізмів врахування останніх як елементів національного права. З набуттям членства України у ЄС всі ці документи автоматично стануть частиною законодавства, тож важливо вчитися працювати з ними вже зараз.

Законодавство
Тих, хто ототожнює адвокатів з клієнтами, штрафуватимуть – ухвалено…
Публічне ототожнення особою адвоката з клієнтом, якому таким адвокатом надається професійна правнича допомога стане адміністративним правопорушенням, а форми втручання в діяльність адвоката, відповідальність за яке передбачена ст. 397 Кримінального кодексу, - деталізовано.

Навчання
Вимкни справу: чим ризикує адвокат, ігноруючи режим сну
У юридичній практиці складно уникнути перенавантаження: дедлайни, багатозадачність, емоційна робота з клієнтами, публічні виступи. Але саме ці фактори роблять адвокатів особливо вразливими до наслідків хронічного недосипу.

За кордоном
НААУ передала зауваження до імміграційного закону Португалії
Представник Національної асоціації адвокатів України в Португалії Віктор Архіпов обговорив з новообраним головою Ордену адвокатів Португалії Жоао Массано низку питань, що стосуються правового становища українців у країні.

Взаємодія
Адвокати та архівісти об’єдналися для збереження правової…
Національна асоціація адвокатів України, Рада адвокатів Львівської області та Центральний державний історичний архів України у м. Львів підписали Меморандум про співпрацю. Документ відкриває нові можливості для вивчення та популяризації історії української адвокатури, архівних досліджень і створення спільних науково-просвітницьких проектів.

Анонс
Адвокатів запрошують до створення стандартів для ШІ
До 18 липня триває прийом заявок до Юридичного комітету Міжнародної асоціації етики та доброчесності штучного інтелекту (AI Ethics & Integrity International Association, AIEI).

Законодавство
У НААУ оцінили ідею збільшення строків відповідальності за…
Неспроможність держави забезпечити відповідальність за порушення у сфері доступу до інформації, зокрема за несвоєчасне надання, ненадання або надання неповної чи недостовірної інформації у відповідь на адвокатський запит, є не лише питанням свободи слова, а й проблемою доступу до правосуддя.

Різне
Адвокати підсумували тиждень захисту бізнесу велозаїздом
У НААУ завершили тиждень захисту бізнесу незвичним форматом. Після оприлюднення тематичних публікацій і проведення серії круглих столів про наслідки скасування Господарського кодексу адвокати зібралися на підсумкове засідання… у крос-кантрійних перегонах.