"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
Чи порушує мобілізація адвоката право людини на захист, - висновок ВС

Положеннями ст. 335 КПК передбачено зупинення судового провадження лише у випадках, коли для проходження військової служби під час мобілізації був призваний обвинувачений. Однак це положення не поширюється на мобілізацію захисника.
На це звернув увагу Касаційний кримінальний суд у справі № 127/2822/18, коли досліджував питання порушення права на захист внаслідок заміни захисника. Постанову від 25.03.2025 оприлюднено у Єдиному державному реєстрі судових рішень.
Адвокат, який здійснював захист у кримінальному провадженні, з 24 лютого 2022 року був мобілізований до Збройних Сил України. На початку травня суд у засіданні надав підсудному час (близько місяця) для укладення договору з іншим захисником або призначення захисника через Центр безоплатної правничої допомоги. Втім, той цією можливістю не скористався.
Тоді ухвалою суду йому було призначено захисника, який і здійснював захист підсудного аж до видалення суду в нарадчу кімнату.
Згодом вирок з кількох підстав оскаржувався в апеляційному та касаційному порядку.
Подаючи касаційну скаргу, сторона захисту зокрема посилалася на те, що суд визнав особу винуватою за умов порушення її права на захист. Адже суд безпідставно замінив засудженому адвоката.
Але високі судді, проаналізувавши обставини справи, дійшли висновку, що призначення захисника з Регіонального центру із надання безоплатної вторинної правової допомоги, яка брала безпосередню участь у судових засіданнях під час судового розгляду справи, відповідає вимогам закону.
Зважаючи на це, Суд відхилив цей довід сторони захисту.
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини

Cудова практика
Судову практику у сфері містобудування за 2025 рік виклали у…
Останні ключові позиції Верховного Суду щодо ДАБК, будівельного паспорту, містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, дозволу на виконання будівельних робіт, прийняття в експлуатацію обʼєктів будівництва та самочинного будівництва проаналізували у НААУ.

Cудова практика
Чи порушує мобілізація адвоката право людини на захист, - висновок…
Положеннями ст. 335 КПК передбачено зупинення судового провадження лише у випадках, коли для проходження військової служби під час мобілізації був призваний обвинувачений. Однак це положення не поширюється на мобілізацію захисника.

Дискусія
Пошук моделі виборів для повоєнної України: висновки круглого столу
Реформування виборчої системи України є надзвичайно актуальним у контексті майбутніх поствоєнних виборів. Зокрема, реалізації виборчого права має сприяти вдосконалення системи голосування. Але сьогодні Україна стикається з численними викликами.

Cудова практика
Негаторний позов: про що свідчить судова практика ВС
Поки особа є власником майна, вона не може бути обмежена у праві звернутися до суду з негаторним позовом, який може бути пред'явлений упродовж всього часу тривання правопорушення.

Дискусія
Погони не личать мантії: моделі відновлення військових судів…
У Комітеті ВР з питань правової політики провели робочу нараду з обговорення проектів законів, які передбачають створення та функціонування в Україні на постійній основі військових судів. Інститут адвокатури представив свої застереження щодо такої ініціативи.

Навчання
У Івано-Франківську адвокатів навчали мистецтву красномовства
Риторика відіграє надзвичайно важливу роль у професійній діяльності адвоката. Вміння чітко, переконливо та ефективно доносити свою позицію є ключем до успіху в суді, під час переговорів та у спілкуванні з клієнтами.

Законодавство
Уточнення щодо впливу боргів за аліментами на поділ майна є зайвим, -…
Ухилення від виконання прямих батьківських обов’язків з утримання дитини, а саме наявність заборгованості за аліментами, є підставою для відступлення від засад рівності часток подружжя відповідно до Сімейного кодексу.

Дискусія
Бойовий імунітет: хто і як має оцінювати рішення командира?
Захист військових, які діють в умовах крайньої небезпеки та стресу, потребує чіткого правового регулювання. Особливого значення в умовах повномасштабної збройної агресії набуває питання притягнення захисників до кримінальної відповідальності за прийняті бойові рішення.