Вибір чи обовʼязок? Зміни до СК щодо утримання пасинка чи падчерки недоречні | НААУ

"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням

Вибір чи обовʼязок? Зміни до СК щодо утримання пасинка чи падчерки недоречні

Законодавство
13:36 Вт 22.04.25 850 Переглядів
Версія для друку

Після шлюбу мачуха або вітчим фактично утримують дитину свого чоловіка чи дружини. Тому у ст. 268 Сімейного кодексу варто закріпити відповідний обов’язок на період шлюбу. Бо на практиці це відбувається і без норм закону.

У парламенті зареєстровано відповідний проект Закону №13057 від 28.02.2025 «Про внесення змін до статті 268 Сімейного кодексу України щодо уточнення питань участі мачухи, вітчима у вихованні пасинка, падчерки». Його прохання Комітету Верховної Ради з питань гуманітарної та інформаційної політики проаналізували у Національній асоціації адвокатів України.

Згідно із чинною редакцією норми, мачуха, вітчим зобов'язані утримувати малолітніх, неповнолітніх падчерку, пасинка, які з ними проживають, якщо у них немає матері, батька, діда, баби, повнолітніх братів та сестер або ці особи з поважних причин не можуть надавати їм належного утримання, за умови, що мачуха, вітчим можуть надавати матеріальну допомогу.

Документом пропонується встановити, що «мачуха, вітчим, які проживають однією сім'єю з малолітніми, неповнолітніми пасинком, падчеркою, зобов’язані брати участь у їхньому утриманні до досягнення повноліття, починаючи із дня вступу у шлюб з батьком, матір’ю дитини. При цьому, у разі розірвання шлюбу з матір’ю, батьком дитини, обов’язок у мачухи, вітчима щодо сплати аліментів на утримання пасинка, падчерки не виникає». При цьому «утримання пасинка, падчерки вітчимом, мачухою не позбавляє обов’язку батька, матері дитини, які проживають окремо, утримувати дитину в порядку визначеному цим Кодексом».

У Комітеті НААУ з питань сімейного права нагадали, що ст. 12 Закону «Про охорону дитинства» унормовує підхід щодо прав, обов’язків та відповідальності батьків за виховання та розвиток дитини. Зокрема, на кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов’язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров’я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці. Ст.ст. 180, 181 Сімейного кодексу закріплює обов'язок батьків утримувати дитину до досягнення нею повноліття. Способи виконання батьками обов'язку утримувати дитину визначаються за домовленістю між ними або за рішенням суду. Таким чином, сімейне законодавство пов'язує обов'язок утримання дитини безпосередньо з батьківством щодо такої дитини. У разі якщо батьки або один з них з різних причин не можуть виконати такий обов'язок – обов'язок з утримання дитини здійснюється іншими особами, на яких він покладений згідно з вимогами закону або державою.

Укладання шлюбу батьком (матір’ю) дитини з іншою особою не свідчить про намір іншої особи виховувати дитину та не має наслідком встановлення між вітчимом, мачухою та падчеркою, пасинком батьківських прав та обов’язків, - акцентують увагу адвокати. А добровільне надання мачухою (вітчимом) утримання дитині не повинно мати наслідком закріплення юридичного обов’язку. 

У разі якщо така дитина має обох батьків, то саме вони несуть обов'язок з її утримання. Покладання такого обов’язку ще на третю особу видається недоцільним і таким, що становить надмірний тягар та встановлює диспропорційність.

При цьому закріплення обов’язку означатиме, що у разі його невиконання можна застосувати заходи правового примусу щодо його виконання та стягнення коштів на утримання дитини, - застерігають у НААУ.

У звʼязку із цим адвокати також звернули увагу на закріплене ст.ст. 260, 262 СК право мачухи, вітчима брати участь у вихованні пасинка, падчерки, здійснювати їх самозахист. Окремою нормою ст. 263 СК закріплено порядок вирішення судом спорів щодо участі  мачухи, вітчима у вихованні дитини.

Відтак, роблять висновок адвокати, видається доцільним послідовно дотримуватися  принципу добровільності участі мачухи, вітчима брати участь як у вихованні пасинка, падчерки, так і в їх утриманні, оскільки ці елементи життєзабезпечення дитини є пов'язаними. Різність підходів, які пропонуються законопроектом (ст. 268 СК), при незмінному збереженні їх права на виховання (ст. ст. 260, 262 СК) можуть призвести до виникнення непорозумінь, конфліктних ситуацій та судових спорів.

У випадку, якщо інший з батьків у падчерки (пасинка) відсутній або позбавлений батьківських прав, то мачуха (вітчим) можуть реалізувати своє право на усиновлення такої дитини. Адже усиновлення – це прийняття у свою сім'ю особи на правах дочки чи сина. Це матиме наслідком виникнення відносин батьків та дитини, у тому числі й обов’язку з утримання усиновленої дитини.

Тож, роблять висновок у комітеті НААУ, встановлення обов’язку мачухи, вітчима з утримання дитини  окремо від інших прав та обов’язків батьків щодо дитини є фрагментарним підходом, що нівелює баланс прав та обов’язків та не відповідає загальним засадам сімейного права.

Відтак, існуюча редакція статті 268 Сімейного кодексу видається цілком виваженою та такою, що балансує права як  мачухи / вітчима, так і дитини, не потребує внесення змін, ініційованих проектом.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

Офісу Генпрокурора нагадали про незаконність обшуків у адвокатів без дозволу суду

Гарантії діяльності

Офісу Генпрокурора нагадали про незаконність обшуків у адвокатів…

Хоча обшук житла має проводитися лише за вмотивованим рішенням суду, закон передбачає невідкладні випадки, коли слідчий, дізнавач чи прокурор можуть увійти до володіння особи до постановлення ухвали слідчого судді. Цим винятком із правила правоохоронці часто зловживають.

16:57 Пт 16.05.25 358
Шість місяців від моменту загрози: варто уточнити зміни до ЦК щодо зниклих безвісти

Законодавство

Шість місяців від моменту загрози: варто уточнити зміни до ЦК щодо…

Розкриття змісту конкретних обставин, наявність яких надає суду підстави для застосування не дворічного, а шестимісячного строку для оголошення зниклого безвісти в умовах воєнних дій померлим, убачається правильним.

11:53 Пт 16.05.25 275
Триває збір заявок на другий літературний конкурс серед адвокатів

Анонс

Триває збір заявок на другий літературний конкурс серед адвокатів

У Національній асоціації адвокатів України збирають заявки на другий всеукраїнський конкурс «Мовою прози», який покликаний виявити творчо обдарованих адвокатів та популяризувати їх мистецькі твори.

11:20 Чт 15.05.25 389
РАУ вимагає перевірити справжність листа СБУ про «небезпечну» адвокатуру

Гарантії діяльності

РАУ вимагає перевірити справжність листа СБУ про «небезпечну»…

Рада адвокатів України звернеться до голови Служби безпеки України Василя Малюка з приводу перевірки інформації про «негативні тенденції інституту адвокатури», яка поширюється від імені СБУ деякими медіа.

15:54 Ср 14.05.25 1355
Більше штрафів – більше ризиків: адвокати оцінили зміни у сфері охорони ПЗФ

Законодавство

Більше штрафів – більше ризиків: адвокати оцінили зміни у сфері…

Саме лише посилення відповідальності за порушення правил охорони та використання територій та об’єктів природно-заповідного фонду, хоча і сприятиме збереженню природних ресурсів, водночас не усуває існуючих корупційних ризиків.

11:18 Ср 14.05.25 422
Конвенція РЄ про захист професії адвоката відкрита для підписання

Гарантії діяльності

Конвенція РЄ про захист професії адвоката відкрита для підписання

Тринадцять країн-учасниць Ради Європи підписали Конвенцію про захист професії адвоката, що була ухвалена Комітетом Міністрів РЄ 12 березня 2025 року. Ще чотири країни зроблять це сьогодні. України серед них немає.

8:49 Ср 14.05.25 613
Самотність як виклик: адвокатам нагадали, що дружба – це навичка

Навчання

Самотність як виклик: адвокатам нагадали, що дружба – це навичка

Сьогодні більше половини людей у світі почуваються самотніми. І це не просто емоційна скарга. Самотність впливає на здоров’я так само руйнівно, як куріння чи алкогольна залежність. Адвокати – не виняток.

15:54 Вт 13.05.25 742
Канадський суд захистив анонімність адвокатів, яких підозрювали у витоку інформації

За кордоном

Канадський суд захистив анонімність адвокатів, яких підозрювали у…

Верховний суд Нової Шотландії (Канада) ухвалив рішення не розкривати імена трьох адвокатів, яких правоохоронці підозрювали у тому, що вони могли попередити свого колегу про слідчі дії, заплановані стосовно нього.

17:46 Пн 12.05.25 555

Вестник:№4 квітень 2025 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл