"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
Новий механізм повідомлення орендодавця може паралізувати переважне право

За законом, після закінчення строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов’язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк. Але як такому орендарю підтвердити свій намір?
За вирішення проблеми взялися народні депутати, які внесли до Верховної Ради проект Закону № 13068 від 10.03.2025 «Про внесення змін до статті 33 Закону України «Про оренду землі» щодо визначення способу документального підтвердження виконання орендарем обов'язку з повідомлення орендодавця про намір реалізувати право на укладення договору оренди землі на новий строк»
Вони пропонують запровадити такий механізм: у разі направлення листа-повідомлення про укладення договору оренди землі на новий строк засобами поштового зв’язку підтвердження про виконання орендарем свого обов’язку про намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк є:
- за умови отримання орендодавцем поштової кореспонденції: опис вкладення до рекомендованого листа, розрахункова квитанція та рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення з відображенням інформації про особу отримувача;
- за умови неотримання орендодавцем поштової кореспонденції, надісланої за належною адресою орендодавця: опис вкладення до рекомендованого листа, розрахункова квитанція, саме поштове відправлення з рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення з позначками поштового відділення щодо причин його невручення.
Але замість полегшення реалізації орендарем свого переважного права, воно може бути навпаки ускладнене, переконані у Комітеті Національної асоціації адвокатів України з питань аграрного, земельного та довкілевого права, де вивчили проект.
Згідно з Правилами надання послуг поштового зв'язку, затвердженими постановою Кабміну від 05.03.2009 № 270, усі поштові відправлення поділяються на прості та реєстровані. Останні поділяються на відправлення без оголошеної цінності (рекомендовані) та відправлення з оголошеною цінністю. До внутрішніх поштових відправлень належать, серед іншого, листи – прості, рекомендовані, реєстровані з оголошеною цінністю.
Внутрішні поштові відправлення з оголошеною цінністю можуть прийматися для пересилання з описом вкладення. Ця послуга полягає в підтвердженні здійснення вмісту вкладення із зазначенням індивідуальних ознак відповідного вкладення (конкретний вид, кількість тощо), що відрізняє його від інших речей.
Тож згаданий у законопроекті опис вкладення може пересилатися з реєстрованими поштовими відправленнями (листами) з оголошеною цінністю, а не з рекомендованими відправленнями (листами).
Крім цього, згідно з Правилами, підтвердженням оплати послуг поштового зв’язку є поштові марки, електронні марки, відбитки державного знака, нанесені маркувальними машинами, відбитки про оплату письмової кореспонденції, розрахунковий документ про оплату послуги поштового зв’язку.
А от згадана в законопроекті «розрахункова квитанція» не тільки не збігається з можливими способами оплати послуг, але й істотно обмежує відправника лише одним способом підтвердження.
Крім цього, повідомлення про вручення поштового відправлення – це повідомлення, яким оператор поштового зв’язку доводить до відома відправника чи уповноваженої ним особи інформацію про дату вручення реєстрованого поштового відправлення та прізвище одержувача. Про якесь окреме «рекомендоване» повідомлення про вручення згадка у Правилах відсутня. Як підсумок, жоден з наведених у законопроекті звітних документів не відповідає тим, які передбачені Правилами.
Все це унеможливить належне направлення орендарем повідомлення про намір реалізації ним переважного права на укладення договору оренди землі на новий строк.
Повний текст зауважень до проекту №13068 можна переглянути за посиланням.
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини

Дискусія
Телефонний спам, сірі бази персональних даних: юридичні аспекти…
Щоденні дзвінки з незнайомих номерів із нав’язливими рекламними пропозиціями стали звичним явищем для мільйонів громадян. У час воєнного стану, коли українці змушені реагувати на кожен вхідний дзвінок, подібна нав’язливість перетворюється не лише на подразник, а й на потенційну загрозу.

Законодавство
Новий механізм повідомлення орендодавця може паралізувати…
За законом, після закінчення строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов’язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк. Але як такому орендарю підтвердити свій намір?

Гарантії діяльності
Проти активістки, що закликала перевіряти адвокатів через клієнтів,…
Шевченківське управління поліції ГУ НП у м. Києві внесло до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості про втручання в діяльність захисника (ст. 397 Кримінального кодексу) за фактами розміщення Іриною Федорів публікацій про діяльність адвоката Ростислава Кравця.

За кордоном
У США позивач згенерував собі адвоката. Але суддям це не сподобалося
Житель Нью-Йорка опинився у скрутному становищі після того, як використав аватар, згенерований штучним інтелектом, щоб представити свою справу в суді. Судді обурилися, бо швидко зрозуміли, що «адвокат» — не справжня людина.

Анонс
Мовою прози: стартував другий літературний конкурс серед адвокатів
В Україні розпочався другий всеукраїнський конкурс прози серед адвокатів, покликаний виявити творчо обдарованих адвокатів та популяризувати їх мистецькі твори у суспільстві.

Гарантії діяльності
Адвокати виконують незамінну функцію реалізації прав – президент…
Адвокати є ключовими учасниками правової системи, які сприяють утвердженню верховенства права, діючи задля справедливого та послідовного застосування законів.

Законодавство
Розʼєднання братів і сестер не має бути нормою, - НААУ про проект…
При регулюванні сімейних відносин держава керується засадою зміцнення сім’ї як соціального інституту та вживає заходів для підтримання зв’язків кровного споріднення. Як на рівні законодавства, так і на рівні суспільної свідомості рідні брати і сестри не можуть бути роз'єднані під час влаштування.

Гарантії діяльності
13 травня для України – точка відліку у захисті професії адвоката, -…
Урочисте підписання європейської Конвенції про захист професії адвоката відбудеться 13 травня у Люксембурзі. Це буде точка відліку. І Україна має вчинити всі необхідні підготовчі дії, аби стати одним із підписантів.