Надсилання заяви на електронну пошту суду не є належною формою звернення, - ВС | НААУ

"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням

Надсилання заяви на електронну пошту суду не є належною формою звернення, - ВС

Cудова практика
10:57 Ср 02.04.25 526 Переглядів
Версія для друку

Із запровадженням обов’язкових для адвокатів електронних кабінетів у Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі існує дві форми подання процесуальних документів. Верховний Суд нагадав, що не кожен цифровий підпис і не кожне електронне звернення є належними.

Адвокатка, як представниця позивачки у цивільній справі № 944/6062/23, подала до суду заяву про забезпечення позову. Ця заява, яка була підписана ЕЦП та направлена електронною поштою, суд першої інстанції повернув без розгляду.

Ухвала суду мотивована тим, що заява не містила відомостей про наявність або відсутність у адвоката електронного кабінету в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі.

Відповідно до ст. 14 ЦПК  адвокати повинні мати такі кабінети. Вони можуть учиняти процесуальні дії в електронній формі виключно за допомогою ЄСІКС з використанням власного електронного підпису, прирівняного до власноручного підпису.

Але апеляційний суд указав на помилковість мотивування, адже адвокатка у заяві вказала про наявність електронного кабінету.

Касаційний цивільний суд Верховного Суду (постанова від 12.02.2025) нагадав, що обовʼязкову реєстрацію та використання електронних кабінетів представниками правничих професій було запроваджено у жовтні 2023 року Законом № 3200-IX. І ст. 14 ЦПК передбачено, що у судах функціонує ЄСІКС.

Процесуальні документи в електронній формі мають подаватися учасниками справи до суду з використанням ЄСІКС в порядку, визначеному Положенням про цю систему (рішення Вищої ради правосуддя від 17.08.2021 № 1845/0/15-21).

Високі судді підтвердили, що адвокатка вказала про наявність в неї електронного кабінету ЄСІКС. До заяви було додано роздруківку результату перевірки електронного цифрового підпису, проте такий підпис був учинений без використання підсистем «Електронний суд» та «Електронний кабінет».

Водночас, на думку КЦС, заяву можна було подати або у письмовій формі або в електронному вигляді з використанням сервісу «Електронний суд».

Загальні вимоги до форми та змісту письмової заяви, клопотання, заперечення з процесуальних питань та наслідки недотримання таких вимог визначені у ст. 183 ЦПК. Такі документи повинні містити, в тому числі, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету. Вони підписуються заявником чи його представником. Суд, установивши, що документ подано без додержання вимог, повертає її заявнику без розгляду.

Отже, роблять висновок у ВС, надіславши заяву про забезпечення позову електронною поштою з використанням електронного цифрового підпису, а не за допомогою підсистеми «Електронний суд», адвокатка використала спосіб звернення до суду, не передбачений чинним процесуальним законодавством.

За таких обставин КЦС скасував постанову суду апеляційної інстанції, залишивши у силі ухвалу суду першої інстанції.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

Надсилання заяви на електронну пошту суду не є належною формою звернення, - ВС

Cудова практика

Надсилання заяви на електронну пошту суду не є належною формою…

Із запровадженням обов’язкових для адвокатів електронних кабінетів у Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі існує дві форми подання процесуальних документів. Верховний Суд нагадав, що не кожен цифровий підпис і не кожне електронне звернення є належними.

10:57 Ср 02.04.25 527
Тимчасовий захист, робота, навчання: що українцям варто знати про Францію та Британію

За кордоном

Тимчасовий захист, робота, навчання: що українцям варто знати про…

Яка процедура отримання статусу тимчасового захисту у Франції та Великій Британії? Коли можуть відмовити у його наданні та чи реально оскаржити таке рішення? Які є варіанти легалізації та зміни статусу? Що з працевлаштуванням, навчанням та бізнес-можливостями?

17:21 Вт 01.04.25 560
У Львові зʼявився унікальний освітній простір для студентів-юристів

Регіони

У Львові зʼявився унікальний освітній простір для…

У Навчально-науковому інституті права, психології та інноваційної освіти Національного університету «Львівська політехніка» урочисто відкрили навчальну аудиторію «Історія адвокатури України».

16:36 Вт 01.04.25 234
Бюлетень Комітету медичного і фармацевтичного права та біоетики НААУ

Видання

Бюлетень Комітету медичного і фармацевтичного права та біоетики…

Комітет медичного і фармацевтичного права та біоетики НААУ підготував бюлетень за грудень 2024 - березень 2025 року.

12:24 Вт 01.04.25 205
Лайфхаками організації робочого місця поділилися адвокати

Навчання

Лайфхаками організації робочого місця поділилися адвокати

Успішний адвокат завжди організований та відповідальний. Він опора та осередок спокою для свого клієнта. Ефективність його роботи часто залежить не лише від знань і навичок, а й від порядку в робочому просторі.

10:14 Вт 01.04.25 1300
Як молодому адвокату будувати особистий бренд у соцмережах – панельна дискусія

Дискусія

Як молодому адвокату будувати особистий бренд у соцмережах –…

Люди схильні довіряти адвокатам, які мають упізнаваний особистий бренд. Він допомагає залучати нових клієнтів, які шукають спеціаліста з певними навичками та досвідом.

11:18 Пн 31.03.25 1003
Опубліковано черговий номер Вісника НААУ за березень 2025 року

Видання

Опубліковано черговий номер Вісника НААУ за березень 2025 року

Публікуємо черговий номер Вісника НААУ за березень 2025 року

17:33 Пт 28.03.25 201
«Військові адвокати» не мають нічого спільного з адвокатурою – заява НААУ

Гарантії діяльності

«Військові адвокати» не мають нічого спільного з адвокатурою –…

Діяльність «військових адвокатів», які силоміць «відбивають» мобілізованих військовозобов’язаних у ТЦК, не має жодного стосунку до адвокатської практики, заснованої на принципах верховенства права та законності.

16:32 Пт 28.03.25 12746

Вестник:№3 березень 2025 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл