"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
Як підвищити ефективність виконання судових рішень — обговорили на семінарі

Сьогодні існує необхідність посилення повноважень суддів у процесі контролю за виконанням судових рішень. Які інструменти для цього вже є, а що можна було б запровадити?
Ці питання обговорювали на семінарі-практикумі «Судовий контроль за виконанням судових рішень», організований Національною школою суддів для суддів місцевих та апеляційних судів.
Захід був присвячений проблемам реалізації Закону від 21.11.2024 № 4094-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення положень про судовий контроль». Одним із спікерів було запрошено голову Комітету Національної асоціації адвокатів України з питань примусового виконання рішень Олександр Черних.
Під час семінару було розглянуто ключові проблеми виконання судових рішень в Україні та механізми відповідальності боржників, передбачені законодавством:
- адміністративні санкції, зокрема штрафи для посадових осіб органів влади;
- цивільно-правова відповідальність;
- кримінальна відповідальність, передбачена статтями 382 та 389 Кримінального кодексу України;
- блокування рахунків та арешт майна боржників виконавчою службою;
- можливість запровадження примусового приводу боржника у виконавчому провадженні.
О.Черних відзначив, що ситуація з виконанням судових рішень в Україні дійсно залишається проблемною, проте вона не є критичною чи катастрофічною. Він навів показники Всесвітнього рейтингу верховенства права (World Justice Project Rule of Law Index), згідно з якими Україна посідає кращі позиції, ніж деякі сусідні держави. І це свідчить про певний прогрес у сфері судочинства. «Є позитивні зрушення, які потрібно закріплювати на законодавчому рівні та через практичні механізми судового контролю», - зауважив адвокат.
Представник НААУ наголосив на важливості врахування міжнародного досвіду у цій сфері. Зокрема, у країнах Європейського Союзу широко застосовується астрент (судова санкція у вигляді грошового стягнення, яке накладається на боржника за кожен день чи інший період невиконання судового рішення), що стимулює до добровільного виконання судових рішень.
Також О. Черних підкреслив важливість активної ролі адвокатів. «Адвокати займають проактивну позицію у боротьбі за ефективне виконання судових рішень, оскільки це безпосередньо стосується прав і свобод громадян», – зазначив він. Очільник профільного комітету переконаний, що адвокати повинні бути не лише захисниками, а й авторами змін, які працюють над удосконаленням правової держави.
За підсумками обговорення учасники заходу дійшли висновку, що для ефективного виконання судових рішень необхідні:
- посилення контролю з боку суддів за виконанням рішень;
- впровадження механізмів фінансового стимулювання виконання рішень;
- покращення співпраці між судовою системою, виконавчими органами та правоохоронцями;
- адаптація міжнародного досвіду до українського правового поля.
Також були сформульовані пропозиції для удосконалення законодавства у сфері виконавчого провадження.
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини

Гарантії діяльності
«Військові адвокати» не мають нічого спільного з адвокатурою –…
Діяльність «військових адвокатів», які силоміць «відбивають» мобілізованих військовозобов’язаних у ТЦК, не має жодного стосунку до адвокатської практики, заснованої на принципах верховенства права та законності.

Дискусія
Як підвищити ефективність виконання судових рішень — обговорили на…
Сьогодні існує необхідність посилення повноважень суддів у процесі контролю за виконанням судових рішень. Які інструменти для цього вже є, а що можна було б запровадити?

Законодавство
Ухвала суду щодо адвоката має розглядатися КДКА як скарга – проект
Суд може постановити окрему ухвалу у випадку зловживання адвокатом процесуальними правами, порушення чи неналежного виконання ним процесуальних обов’язків. Але закон недостатнім чином врегульовує процедуру розгляду таких окремих ухвал та їх правові наслідки.

За кордоном
Компетентність чи гендерна рівність? У США суддю розкритикували за…
Висловлювання федеральної судді про необхідність «належного представлення жінок» у керівній групі адвокатів викликали резонанс і стали підставою для подання дисциплінарної скарги. Суддя визнала помилковість своїх формулювань і переглянула ухвалу.

Дискусія
Без демографічного реєстру – без відповідальності: у НААУ готують…
Значна частина протоколів про порушення права адвоката на інформацію визнається судами такими, що містять неповні дані про особу порушника. Це призводить закриття справ. Вирішити проблему може доступ уповноважених представників до Єдиного державного демографічного реєстру.

Законодавство
Захист добросовісного набувача – це захист інвестицій для розвитку…
Закон від 12.03.2025 № 4292-ІХ «Про внесення змін до Цивільного кодексу України щодо посилення захисту прав добросовісного набувача» закладає основу покращення інвестиційного клімату в Україні, що в свою чергу стимулюватиме приток капіталу.

Сумна звістка
Пішла з життя член РАУ від Волинської області Оксана Комарницька
Перестало битися серце відомого адвоката, члена Ради адвокатів України від Волинської області Оксани Комарницької.

Взаємодія
В Україні створили вебсайт для розшуку спадкоємців
Отримавши повідомлення про відкриття спадщини, нотаріус зобов’язаний повідомити про це тих спадкоємців, місце проживання або роботи яких відоме. Водночас, нотаріус може зробити виклик спадкоємців шляхом публічного оголошення.