![]() |
13:49 Пт 28.03.25 |
Як підвищити ефективність виконання судових рішень — обговорили на семінарі |
|
![]() Сьогодні існує необхідність посилення повноважень суддів у процесі контролю за виконанням судових рішень. Які інструменти для цього вже є, а що можна було б запровадити? Ці питання обговорювали на семінарі-практикумі «Судовий контроль за виконанням судових рішень», організований Національною школою суддів для суддів місцевих та апеляційних судів. Захід був присвячений проблемам реалізації Закону від 21.11.2024 № 4094-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення положень про судовий контроль». Одним із спікерів було запрошено голову Комітету Національної асоціації адвокатів України з питань примусового виконання рішень Олександр Черних. Під час семінару було розглянуто ключові проблеми виконання судових рішень в Україні та механізми відповідальності боржників, передбачені законодавством:
О.Черних відзначив, що ситуація з виконанням судових рішень в Україні дійсно залишається проблемною, проте вона не є критичною чи катастрофічною. Він навів показники Всесвітнього рейтингу верховенства права (World Justice Project Rule of Law Index), згідно з якими Україна посідає кращі позиції, ніж деякі сусідні держави. І це свідчить про певний прогрес у сфері судочинства. «Є позитивні зрушення, які потрібно закріплювати на законодавчому рівні та через практичні механізми судового контролю», - зауважив адвокат. Представник НААУ наголосив на важливості врахування міжнародного досвіду у цій сфері. Зокрема, у країнах Європейського Союзу широко застосовується астрент (судова санкція у вигляді грошового стягнення, яке накладається на боржника за кожен день чи інший період невиконання судового рішення), що стимулює до добровільного виконання судових рішень. Також О. Черних підкреслив важливість активної ролі адвокатів. «Адвокати займають проактивну позицію у боротьбі за ефективне виконання судових рішень, оскільки це безпосередньо стосується прав і свобод громадян», – зазначив він. Очільник профільного комітету переконаний, що адвокати повинні бути не лише захисниками, а й авторами змін, які працюють над удосконаленням правової держави. За підсумками обговорення учасники заходу дійшли висновку, що для ефективного виконання судових рішень необхідні:
Також були сформульовані пропозиції для удосконалення законодавства у сфері виконавчого провадження. Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram. |
|
© 2025 Unba.org.ua Всі права захищені |