"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
Захист добросовісного набувача – це захист інвестицій для розвитку країни, - НААУ

Закон від 12.03.2025 № 4292-ІХ «Про внесення змін до Цивільного кодексу України щодо посилення захисту прав добросовісного набувача» закладає основу покращення інвестиційного клімату в Україні, що в свою чергу стимулюватиме приток капіталу.
Таку оцінку закону, який очікує на підпис Президента, дав голова Комітету Національної асоціації адвокатів України з питань інвестиційної діяльності та приватизації Андрій Шабельніков.
Нагадаємо, метою закону, ухваленого на базі проекту №12089 від 03.10.2024, є:
- розмежування віндикаційного та негаторного позовів для вдосконалення відносин, повʼязаних з витребуванням майна у добросовісного набувача;
- вирішення питання компенсації добросовісному набувачеві та подальшого відшкодування шкоди за рахунок винних осіб;
- захист прав та інтересів добросовісного набувача у випадку вибуття майна з власності держави чи територіальної громади.
На практиці через юридичну невизначеність, закладену у Цивільному кодексі, склалася неоднозначна судова практика, коли віндикаційний позов підміняється негаторним. А це порушує ст. 1 (захист власності) Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, практиці Європейського суду з прав людини та створює проблеми у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно.
А.Шабельніков назвав декілька переваг закону, ухваленого Верховною Радою. Зокрема, він звернув увагу на те, що встановлюється розумна позовна давність для вимог щодо витребування нерухомості, що зареєстрована в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Це, на думку керівника профільного комітету НААУ, означає, що термін для подачі позову починатиметься з моменту реєстрації права, що захистить добросовісних набувачів від несправедливих вимог.
«Прийняття цього законопроекту має потенціал поліпшити інвестиційний клімат в Україні, - зазначив А.Шабельніков. - Інвестори зазвичай обирають країни зі зрозумілою та стабільною правовою системою. Закон надає впевненість у тому, що їхні інвестиції будуть захищені. А це стимулюватиме приток капіталу».
Адвокат також відзначив, що розуміння і підтримка закону з боку суспільства і професійної спільноти є важливими для успішної реалізації його положень.
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини

Анонс
Триває збір заявок на другий літературний конкурс серед адвокатів
У Національній асоціації адвокатів України збирають заявки на другий всеукраїнський конкурс «Мовою прози», який покликаний виявити творчо обдарованих адвокатів та популяризувати їх мистецькі твори.

Гарантії діяльності
РАУ вимагає перевірити справжність листа СБУ про «небезпечну»…
Рада адвокатів України звернеться до голови Служби безпеки України Василя Малюка з приводу перевірки інформації про «негативні тенденції інституту адвокатури», яка поширюється від імені СБУ деякими медіа.

Законодавство
Більше штрафів – більше ризиків: адвокати оцінили зміни у сфері…
Саме лише посилення відповідальності за порушення правил охорони та використання територій та об’єктів природно-заповідного фонду, хоча і сприятиме збереженню природних ресурсів, водночас не усуває існуючих корупційних ризиків.

Гарантії діяльності
Конвенція РЄ про захист професії адвоката відкрита для підписання
Тринадцять країн-учасниць Ради Європи підписали Конвенцію про захист професії адвоката, що була ухвалена Комітетом Міністрів РЄ 12 березня 2025 року. Ще чотири країни зроблять це сьогодні. України серед них немає.

Навчання
Самотність як виклик: адвокатам нагадали, що дружба – це навичка
Сьогодні більше половини людей у світі почуваються самотніми. І це не просто емоційна скарга. Самотність впливає на здоров’я так само руйнівно, як куріння чи алкогольна залежність. Адвокати – не виняток.

За кордоном
Канадський суд захистив анонімність адвокатів, яких підозрювали у…
Верховний суд Нової Шотландії (Канада) ухвалив рішення не розкривати імена трьох адвокатів, яких правоохоронці підозрювали у тому, що вони могли попередити свого колегу про слідчі дії, заплановані стосовно нього.

Регіони
Виграти справу – питання аналітики: урок адвокатам дали у Львові
Хоча в Україні право базується на законодавстві (писаних законах), суди, ухвалюючи рішення у справі, усе ж ураховують практику вищих інстанцій. Відтак, аналіз наявної судової практики дозволяє прогнозувати результати та підготуватися до можливих ризиків.

Навчання
Війна, розлука і діти: як суди вирішують спори про батьківські права
Через війну мільйони українців змінили місце проживання. Хтось із батьків пішов до війська, зник безвісти або потрапив у полон, а хтось перебуває на окупованій території. Всі ці обставини впливають стосунки між батьками і відображаються на виконанні ними батьківських обов’язків.