"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
Захист добросовісного набувача – це захист інвестицій для розвитку країни, - НААУ

Закон від 12.03.2025 № 4292-ІХ «Про внесення змін до Цивільного кодексу України щодо посилення захисту прав добросовісного набувача» закладає основу покращення інвестиційного клімату в Україні, що в свою чергу стимулюватиме приток капіталу.
Таку оцінку закону, який очікує на підпис Президента, дав голова Комітету Національної асоціації адвокатів України з питань інвестиційної діяльності та приватизації Андрій Шабельніков.
Нагадаємо, метою закону, ухваленого на базі проекту №12089 від 03.10.2024, є:
- розмежування віндикаційного та негаторного позовів для вдосконалення відносин, повʼязаних з витребуванням майна у добросовісного набувача;
- вирішення питання компенсації добросовісному набувачеві та подальшого відшкодування шкоди за рахунок винних осіб;
- захист прав та інтересів добросовісного набувача у випадку вибуття майна з власності держави чи територіальної громади.
На практиці через юридичну невизначеність, закладену у Цивільному кодексі, склалася неоднозначна судова практика, коли віндикаційний позов підміняється негаторним. А це порушує ст. 1 (захист власності) Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, практиці Європейського суду з прав людини та створює проблеми у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно.
А.Шабельніков назвав декілька переваг закону, ухваленого Верховною Радою. Зокрема, він звернув увагу на те, що встановлюється розумна позовна давність для вимог щодо витребування нерухомості, що зареєстрована в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Це, на думку керівника профільного комітету НААУ, означає, що термін для подачі позову починатиметься з моменту реєстрації права, що захистить добросовісних набувачів від несправедливих вимог.
«Прийняття цього законопроекту має потенціал поліпшити інвестиційний клімат в Україні, - зазначив А.Шабельніков. - Інвестори зазвичай обирають країни зі зрозумілою та стабільною правовою системою. Закон надає впевненість у тому, що їхні інвестиції будуть захищені. А це стимулюватиме приток капіталу».
Адвокат також відзначив, що розуміння і підтримка закону з боку суспільства і професійної спільноти є важливими для успішної реалізації його положень.
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини

Сумна звістка
Помер Ярослав-Міклош Зейкан
Із щирими співчуттями повідомляємо, що на 84-му році життя перестало битися серце відомого адвоката, багаторічного ректора Вищої школи адвокатури НААУ Ярослава-Міклоша Зейкана.

Гарантії діяльності
РАУ створює робочу групу для моніторингу порушень прав адвокатів та…
Рада адвокатів України під час позачергового засідання 16 квітня 2025 року ухвалила рішення про створення робочої групи, яка здійснить моніторинг та узагальнення фактів порушення прав адвокатів і гарантій адвокатської діяльності за останні три роки, включаючи ситуацію із затриманням адвокатки Ольги Панченко.

Взаємодія
Незалежність суддів: пріоритет, який досі не став реальністю
Захист суддів від втручання — у пріоритеті, але ефективність на практиці викликає питання. Про забезпечення незалежності суддів та авторитету правосуддя говорили у Вищій раді правосуддя.

Анонс
РАУ збирається на позачергове засідання через затримання адвокатки…
Завтра, 16 квітня, Рада адвокатів України проведе термінове позачергове засідання. На порядку денному єдине питання - порушення прав та гарантій діяльності під час обшуку адвокатки Ольги Панченко та її затримання у рамках кримінального провадження, де вона виступала захисником.

Дискусія
Інвестиції в українську землю – це не авантюра, а стратегія, –…
Український агросектор залишається одним із найпривабливіших напрямів для інвестування, попри війну, ризики, та велику кількість змін у регуляторному полі. І така оцінка не емоційна, а раціональна.

Законодавство
У ВР хочуть змінити правила відшкодування судових витрат
Якщо сторона з поважних причин не може подати докази, що підтверджують розмір понесених нею судових витрат до закінчення судових дебатів у справі, суд за заявою такої сторони, поданою до закінчення судових дебатів у справі, може вирішити питання про судові витрати після ухвалення рішення по суті позовних вимог.

БПД
Засудженим надаватимуть адвоката за 24 години – комітет ВР…
Аби у рамках дисциплінарного провадження забезпечити особі, яка відбуває покарання у виді позбавлення волі, доступ до адвоката або фахівця в галузі права, адміністрація буде зобов’язана невідкладно, але не пізніше 24 годин, надати можливість звернутися за отриманням правничої допомоги.

Гарантії діяльності
Адвокатура – це інституційна гарантія прав людини, а не об’єкт для…
Спроби дискредитації інституту адвокатури через маніпуляції, перекручування фактів та навмисно безпідставні звинувачення, особливо в умовах війни, є прямою інформаційною підтримкою тих, хто зацікавлений у дестабілізації правової системи України.