"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
Подав заяву про припинення доручення БПД - повідом клієнта, - проект

Якщо адвокат звернувся до регіонального центру з надання безоплатної правничої допомоги із заявою про припинення дії отриманого раніше доручення, він має поінформувати про це свого клієнта.
Такий обовʼязок адвоката пропонує закріпити проект Закону №13117 від 18.03.2025 «Про внесення змін до статті 26 Закону України «Про безоплатну правничу допомогу» щодо обов’язків адвоката».
Приводом для законодавчої ініціативи стало одне із рішень Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури у справі, що потрапило до Узагальнення дисциплінарної практики КДКА з питань надання адвокатами БПД, затвердженого рішенням від 28.12.2023 № ХІІ-011/2023.
Адвокатка надавала правничу допомогу у кримінальному провадженні згідно доручення регіонального центру з надання БВПД, здійснюючи захист за призначенням. Зокрема, вона склала і подала скаргу слідчому судді про скасування повідомлення про підозру.
Однак, після того як слідчий виніс постанову про зупинення досудового розслідування та оголошення розшуку підозрюваного, адвокатка подала заяву до центру про припинення дії доручення. При цьому, не повідомила про це ані клієнта, ані його батька, хоча продовжувала спілкуватися з ними.
За 13 хвилин до початку чергового судового засідання, в якому мали оголосити рішення щодо оскарження повідомлення про підозру, адвокатка написала у месенджер, що не може здійснювати захист, оскільки її доручення припинене і це унеможливлює відвідування нею судових засідань.
Тоді колишній клієнт звернувся до КДКА зі скаргою на адвоката. Він вважав, що оскаржуючи повідомлення про підозру (будучи присутньою в судовому засіданні), адвокатка зобов’язана була отримати повний текст ухвали про відмову в задоволенні скарги. Сам скаржник зробити це не міг, а строк для оскарження становить лише 5 днів. Тому адвокатка мала отримати та передати документ, аби підозрюваний міг оскаржити його. Своєю відмовою в отриманні повного тексту ухвали, адвокатка позбавила права на захист свого підзахисного.
У КДКА відмовили в порушенні дисциплінарної справи. Там послалися на вимоги п. 5 ч. 1 ст. 23 Закону «Про безоплатну правову допомогу» (в редакції, яка діяла на момент розгляду справи), який передбачає, що надання безоплатної вторинної правової допомоги припиняється за рішенням Центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у разі, якщо особа, яка отримує безоплатну вторинну правову допомогу, оголошена в розшук у кримінальному провадженні. Також дисциплінарна палата дійшла висновку, що адвокатка належним чином здійснювала захист у межах відповідного законодавства та у належний правовий спосіб.
Підозрюваний оскаржив рішення до ВКДКА. Вища комісія звернула увагу на ст. 18 Правил адвокатської етики, згідно з якою адвокат інформує клієнта щодо ведення дорученої йому справи, у тому числі щодо правової позиції у справі. Адвокат повинен неупереджено й об’єктивно повідомити клієнту наявність відомих йому фактичних і правових підстав, які можуть позитивно або негативно впливати на ймовірне виконання певного доручення, і поінформувати в загальних рисах, який час і обсяг роботи вимагатиметься для виконання цього доручення та які правові наслідки досягнення результату, що бажає клієнт.
Також відповідно до ст. 26 ПАЕ адвокат зобов’язаний інформувати клієнта про його законні права та обов’язки. Адвокат повинен з розумною періодичністю інформувати клієнта про хід та результати виконання доручення і своєчасно відповідати на запити клієнта про стан його справи. Інформація має подаватися клієнту в обсязі, достатньому для того, щоб він міг приймати обґрунтовані рішення стосовно суті свого доручення та його виконання.
Тож, прийнявши рішення про звернення до регіонального центру із заявою про припинення дії доручення, адвокатка була зобов’язана проінформувати клієнта про прийняте нею рішення, а також про рішення регіонального центру щодо припинення дії доручення, з метою не порушення права на захист. З урахуванням цього, ВКДКА скасувала рішення КДКА та ухвалила нове рішення про порушення дисциплінарної справи відносно адвоката (рішення ВКДКА № V-011/2023 від 26.05.2023).
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини

Сумна звістка
Помер Ярослав-Міклош Зейкан
Із щирими співчуттями повідомляємо, що на 84-му році життя перестало битися серце відомого адвоката, багаторічного ректора Вищої школи адвокатури НААУ Ярослава-Міклоша Зейкана.

Гарантії діяльності
РАУ створює робочу групу для моніторингу порушень прав адвокатів та…
Рада адвокатів України під час позачергового засідання 16 квітня 2025 року ухвалила рішення про створення робочої групи, яка здійснить моніторинг та узагальнення фактів порушення прав адвокатів і гарантій адвокатської діяльності за останні три роки, включаючи ситуацію із затриманням адвокатки Ольги Панченко.

Взаємодія
Незалежність суддів: пріоритет, який досі не став реальністю
Захист суддів від втручання — у пріоритеті, але ефективність на практиці викликає питання. Про забезпечення незалежності суддів та авторитету правосуддя говорили у Вищій раді правосуддя.

Анонс
РАУ збирається на позачергове засідання через затримання адвокатки…
Завтра, 16 квітня, Рада адвокатів України проведе термінове позачергове засідання. На порядку денному єдине питання - порушення прав та гарантій діяльності під час обшуку адвокатки Ольги Панченко та її затримання у рамках кримінального провадження, де вона виступала захисником.

Дискусія
Інвестиції в українську землю – це не авантюра, а стратегія, –…
Український агросектор залишається одним із найпривабливіших напрямів для інвестування, попри війну, ризики, та велику кількість змін у регуляторному полі. І така оцінка не емоційна, а раціональна.

Законодавство
У ВР хочуть змінити правила відшкодування судових витрат
Якщо сторона з поважних причин не може подати докази, що підтверджують розмір понесених нею судових витрат до закінчення судових дебатів у справі, суд за заявою такої сторони, поданою до закінчення судових дебатів у справі, може вирішити питання про судові витрати після ухвалення рішення по суті позовних вимог.

БПД
Засудженим надаватимуть адвоката за 24 години – комітет ВР…
Аби у рамках дисциплінарного провадження забезпечити особі, яка відбуває покарання у виді позбавлення волі, доступ до адвоката або фахівця в галузі права, адміністрація буде зобов’язана невідкладно, але не пізніше 24 годин, надати можливість звернутися за отриманням правничої допомоги.

Гарантії діяльності
Адвокатура – це інституційна гарантія прав людини, а не об’єкт для…
Спроби дискредитації інституту адвокатури через маніпуляції, перекручування фактів та навмисно безпідставні звинувачення, особливо в умовах війни, є прямою інформаційною підтримкою тих, хто зацікавлений у дестабілізації правової системи України.