Подав заяву про припинення доручення БПД - повідом клієнта, - проект | НААУ

"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням

Подав заяву про припинення доручення БПД - повідом клієнта, - проект

БПД
11:35 Пт 21.03.25 6815 Переглядів
Версія для друку

Якщо адвокат звернувся до регіонального центру з надання безоплатної правничої допомоги із заявою про припинення дії отриманого раніше доручення, він має поінформувати про це свого клієнта.

Такий обовʼязок адвоката пропонує закріпити проект Закону №13117 від 18.03.2025 «Про внесення змін до статті 26 Закону України «Про безоплатну правничу допомогу» щодо обов’язків адвоката».

Приводом для законодавчої ініціативи стало одне із рішень Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури у справі, що потрапило до Узагальнення дисциплінарної практики КДКА з питань надання адвокатами БПД, затвердженого рішенням від 28.12.2023 № ХІІ-011/2023.

Адвокатка надавала правничу допомогу у кримінальному провадженні згідно доручення регіонального центру з надання БВПД, здійснюючи захист за призначенням. Зокрема, вона склала і подала скаргу слідчому судді про скасування повідомлення про підозру.

Однак, після того як слідчий виніс постанову про зупинення досудового розслідування та оголошення розшуку підозрюваного, адвокатка подала заяву до центру про припинення дії доручення. При цьому, не повідомила про це ані клієнта, ані його батька, хоча продовжувала спілкуватися з ними.

За 13 хвилин до початку чергового судового засідання, в якому мали оголосити рішення щодо оскарження повідомлення про підозру, адвокатка написала у месенджер, що не може здійснювати захист, оскільки її доручення припинене і це унеможливлює відвідування нею судових засідань.

Тоді колишній клієнт звернувся до КДКА зі скаргою на адвоката. Він вважав, що оскаржуючи повідомлення про підозру (будучи присутньою в судовому засіданні), адвокатка зобов’язана була отримати повний текст ухвали про відмову в задоволенні скарги. Сам скаржник зробити це не міг, а строк для оскарження становить лише 5 днів. Тому адвокатка мала отримати та передати документ, аби підозрюваний міг оскаржити його. Своєю відмовою в отриманні повного тексту ухвали, адвокатка позбавила права на захист свого підзахисного.

У КДКА відмовили в порушенні дисциплінарної справи. Там послалися на вимоги п. 5 ч. 1 ст. 23 Закону «Про безоплатну правову допомогу» (в редакції, яка діяла на момент розгляду справи), який передбачає, що надання безоплатної вторинної правової допомоги припиняється за рішенням Центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у разі, якщо особа, яка отримує безоплатну вторинну правову допомогу, оголошена в розшук у кримінальному провадженні. Також дисциплінарна палата дійшла висновку, що адвокатка належним чином здійснювала захист у межах відповідного законодавства та у належний правовий спосіб.

Підозрюваний оскаржив рішення до ВКДКА. Вища комісія звернула увагу на ст. 18 Правил адвокатської етики, згідно з якою адвокат інформує клієнта щодо ведення дорученої йому справи, у тому числі щодо правової позиції у справі. Адвокат повинен неупереджено й об’єктивно повідомити клієнту наявність відомих йому фактичних і правових підстав, які можуть позитивно або негативно впливати на ймовірне виконання певного доручення, і поінформувати в загальних рисах, який час і обсяг роботи вимагатиметься для виконання цього доручення та які правові наслідки досягнення результату, що бажає клієнт.

Також відповідно до ст. 26 ПАЕ адвокат зобов’язаний інформувати клієнта про його законні права та обов’язки. Адвокат повинен з розумною періодичністю інформувати клієнта про хід та результати виконання доручення і своєчасно відповідати на запити клієнта про стан його справи. Інформація має подаватися клієнту в обсязі, достатньому для того, щоб він міг приймати обґрунтовані рішення стосовно суті свого доручення та його виконання.

Тож, прийнявши рішення про звернення до регіонального центру із заявою про припинення дії доручення, адвокатка була зобов’язана проінформувати клієнта про прийняте нею рішення, а також про рішення регіонального центру щодо припинення дії доручення, з метою не порушення права на захист. З урахуванням цього, ВКДКА скасувала рішення КДКА та ухвалила нове рішення про порушення дисциплінарної справи відносно адвоката (рішення ВКДКА № V-011/2023 від 26.05.2023).

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

Україна посилить захист адвокатів: підписання Конвенції Ради Європи очікується у травні - В. Ватрас

Гарантії діяльності

Україна посилить захист адвокатів: підписання Конвенції Ради…

Україна планує приєднатися до Конвенції Ради Європи щодо захисту прав адвокатів у травні. Це рішення стало актуальним на тлі справи НАБУгейт та інших порушень прав адвокатів.

15:52 Ср 23.04.25 132
Вибір чи обовʼязок? Зміни до СК щодо утримання пасинка чи падчерки недоречні

Законодавство

Вибір чи обовʼязок? Зміни до СК щодо утримання пасинка чи падчерки…

Після шлюбу мачуха або вітчим фактично утримують дитину свого чоловіка чи дружини. Тому у ст. 268 Сімейного кодексу варто закріпити відповідний обов’язок на період шлюбу. Бо на практиці це відбувається і без норм закону.

13:36 Вт 22.04.25 282
Захист адвокатської діяльності: стартувала серія воркшопів від НААУ

Дискусія

Захист адвокатської діяльності: стартувала серія воркшопів від…

У системі правосуддя адвокат має бути незалежним захисником, але на практиці дедалі частіше стає обʼєктом тиску, переслідувань і дискредитації. Обшуки в офісах, вимоги розголошення таємниці, інформаційні атаки — такі способи впливу стають новою реальністю для професії.

14:41 Пн 21.04.25 696
Розпізнавати маніпуляції і протидіяти їм у суді вчили полтавських адвокатів

Навчання

Розпізнавати маніпуляції і протидіяти їм у суді вчили полтавських…

Молоді адвокати вчились розпізнавати маніпулятивні техніки з боку процесуальних опонентів, свідків, прокурорів та навіть суддів, аналізувати приховані прийоми впливу та протидіяти маніпуляціям за допомогою логічного аналізу, коректних контраргументів та судової риторики.

14:23 Пт 18.04.25 886
Джерела для висновку органу опіки: чи варто змінювати СК через одну справу?

Законодавство

Джерела для висновку органу опіки: чи варто змінювати СК через одну…

Ініціатива щодо уточнення джерел отримання інформації органами опіки та піклування для підготовки висновків стосовно порядку розв’язання спорів щодо дітей є доцільною. Проте це краще робити на підзаконному рівні.

13:12 Пт 18.04.25 858
Війна за врожай: чому агросектор потребує захисту пояснив голова комітету НААУ

Дискусія

Війна за врожай: чому агросектор потребує захисту пояснив голова…

Аграрний сектор — ключовий драйвер української економіки в умовах воєнного стану. Проте саме він сьогодні стикається з найбільшими юридичними й фактичними загрозами. Через складну нормативну базу, доступ до реєстрів і зловживання повноваженнями агросфера перетворюється на поле рейдерських атак.

13:52 Чт 17.04.25 621
Фідбек – це не критика заради критики, а інструмент підтримки та розвитку, – вебінар

Навчання

Фідбек – це не критика заради критики, а інструмент підтримки та…

У юридичному середовищі зворотний зв’язок часто сприймається як критика чи вказівка на помилки. Проте насправді фідбек — це важливий інструмент професійного зростання і підтримки, особливо в часи високого стресу.

12:21 Чт 17.04.25 595
Європейський день захисту прав пацієнтів: Комітетом медичного і фармацевтичного права та біоетики НААУ проведено правничий марафон

Дискусія

Європейський день захисту прав пацієнтів: Комітетом медичного і…

З вітальним словом виступила голова Комітету медичного і фармацевтичного права та біоетики НААУ, адвокат Ірина Сенюта, яка звернула увагу на те, що щорічно 18 квітня відзначається Європейський день захисту прав пацієнтів, рішення про відзначення якого було ухвалено 29.03.2007.

10:36 Чт 17.04.25 478

Вестник:№3 березень 2025 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл