Проект Трудового кодексу: що зміниться для роботодавців і працівників дослідили у НААУ | НААУ

"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням

Проект Трудового кодексу: що зміниться для роботодавців і працівників дослідили у НААУ

Дискусія
14:26 Чт 20.03.25 8926 Переглядів
Версія для друку

Проект нового Трудового кодексу України покликаний модернізувати трудове законодавство, адаптувати його до сучасних умов ринку праці та європейських стандартів. Однак, низка положень викликає питання як серед юристів, так і серед роботодавців і працівників.

Як зміниться правове регулювання трудових відносин? Чи буде достатньо захищено право на працю та свободу об’єднання? Які ризики несуть нововведення щодо звільнення, протидії дискримінації та регулювання робочого часу? Ці та інші аспекти стали предметом фахової дискусії в Національній асоціації адвокатів України на тему «Проект Трудового кодексу України або коли Україні очікувати зміни трудового законодавства?».

Модератором заходу виступила голова Комітету НААУ з питань трудового права Вікторія Поліщук. Вона відзначила, що Україна має імплементувати кращі європейські практики для забезпечення справедливих та прозорих умов праці. І це має вирішити Трудовий кодекс. Разом з тим, його проект не відповідає європейським вимогам в частині регулювання робочого часу та відпустки, та антидискримінація. Також у неповній мірі регулюються питання гнучких форм праці, недостатньо чітко прописані механізми для розвитку колективних переговорів між профспілками та роботодавцями, зменшується роль профспілок.

Про правонаступництво у трудових відносинах розповіла член Центру трудового права та соціального забезпечення Вищої школи адвокатури Ірина Шапошнікова. На її погляд слід удосконалити регулювання наслідків невиконання обовʼязків відчужувачем або набувачем для корпоративної угоди (транзакції), розтлумачити поняття «збереження виду економічної діяльності», налагодити комунікацію між відчужувачем та набувачем щодо заходів, які будуть стосуватися працівників.

Передбачити у ТК чіткі межі застосування загального та спеціального законодавства запропонувала член центру Наталія Кохан. Адвокатка окреслила правові основи забезпечення права на працю у проекті ТК, засади та правові принципи регулювання трудових відносин, та особливості регулювання для окремих категорій працівників. Аналізуючи право на свободу об’єднання, вона вказала, що доцільно його розглядати через призму п. 5 ч. 1 Європейської соціальної хартії, яка гарантує усім працівникам та роботодавцям право на свободу об’єднання у національні або міжнародні організації для захисту своїх економічних i соціальних інтересів. У цьому аспекті варто доповнити проект ТК гарантіями забезпечення права працівників і роботодавців на свободу об’єднання,  а саме: гарантувати право на об’єднання через можливість створення організацій, на принципі добровільності під час вступу в організацію та виходу з неї.

Член Ради Комітету НААУ з питань трудового права Ганна Лисенко проаналізувала главу 5 «Припинення трудового договору», зазначивши, що загалом проект спрямований на деталізацію процесів звільнення, захищає права працівників та інтереси роботодавця, закриває чимало питань, які не прописані в чинному Кодексі законів про працю України.

Проект містить визначення дня звільнення як останнього дня фактичного виконання працівником трудових обов’язків або першого робочого дня після лікарняного чи відпустки. Приділяється увага правильності оформлення наказів про звільнення: у ньому повинні зазначатися фактичні обставини, що стали причиною звільнення, підстава, за якою припиняються трудові відносини, з посиланням на відповідну статтю (частину, пункт) кодексу, закону. Розписано процедури звільнення за систематичні (повторні) порушення трудових обовʼязків (факт порушення фіксується роботодавцем шляхом складання акта в довільній формі).

Також визначено порядок дій у разі поновлення працівника на посаді за рішенням суду та у разі набрання законної сили рішенням суду апеляційної чи касаційної інстанції, яке скасовує судове рішення про поновлення працівника на роботі.

Спікер відзначила, що у тексті проекту було враховано чимало позицій Верховного Суду, які сьогодні усувають прогалини в регулюванні трудових відносин.

Але, на думку Г.Лисенко, проект потребує доопрацювання, оскільки не містить визначень деяких понять, які вживаються у статтях, має розбіжності між нормами та не регулює всі аспекти відносин між роботодавцем та працівником.

Водночас, проект містить нове поняття «причини економічного, технологічного, структурного чи організаційного характеру», через які роботодавець може звільнити працівника за скороченням чисельності або штату у разі ліквідації роботодавця – юридичної особи, припинення фізичною особою функцій роботодавця або відмови працівника від продовження роботи у зв’язку зі зміною умов праці та від переведення на іншу роботу.

Член центру Анастасія Якімова розповіла про протидію дискримінації. Проект передбачає заборону будь-якої дискримінації у сфері трудових відносин. Визначені форми економічного та психологічного тиску, права та обов’язки працівників, зокрема право на рівні можливості та рівне ставлення до працівника при вирішенні питання щодо працевлаштування, оплати за працю рівної цінності, професійного зростання або звільнення; право на повагу до його гідності і честі, конфіденційність персональних даних та їх захист; повага гідності, честі та інших особистих прав працівника. Також окреслено релігійний компонент у трудових відносинах, обов’язок інформування сторін та суб'єкти протидії дискримінації в контексті розгляду та вирішення трудових спорів згідно зі ст.ст. 225, 226, 227, 232.

Член Ради Комітету НААУ з питань трудового права Дмитро Навроцький зупинився на змінах, які стосуються звільнення керівника (директора) юридичної особи. Адвокат відзначив, що проектом це питання регламентується недостатньо. Спірні питання також можуть бути не врегульовані й у трудовому договорі.

Участь у заході також узяли членкиня Європейського комітету соціальних прав Ради Європи Алла Федорова, заступник голови Федерації профспілок України Олександр Шубін та члени комітету Оксана Зайцева та Наталія Кайда.

Матеріали дискусії можна завантажити за посиланням.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

Куди веземо зерно: нові ринки, старі бар’єри і довгий шлях до ЄС

Дискусія

Куди веземо зерно: нові ринки, старі бар’єри і довгий шлях до ЄС

Нещодавнє відкриття ринку Султанату Оман для української аграрної продукції — вже дев’ятий новий експортний напрям з початку 2025 року. Але за цим — не просто зростання цифр, але й перебудова логістики, відновлення довіри і пошук рівних правил гри.

15:02 Пт 18.07.25 117
19 липня можливі обмеження у роботі електронних кабінетів адвокатів

ЄРАУ

19 липня можливі обмеження у роботі електронних кабінетів адвокатів

У суботу, 19 липня, у звʼязку із плановими технічними роботами буде тимчасово обмежений доступ до особистих електронних кабінетів адвокатів на сайті Національної асоціації адвокатів України.

13:57 Пт 18.07.25 182
Ідея відновити повноваження КК ВККС суперечить Конституції – Комітет НААУ

Законодавство

Ідея відновити повноваження КК ВККС суперечить Конституції –…

Законопроект №13382 про внесення змін про удосконалення процедури конкурсу на зайняття посади члена ВККС суперечить Конституції, не забезпечує вдосконалення процедури, а тому його включення до порядку денного сесії ВР є недоцільним.

12:43 Пт 18.07.25 128
Чому переписування регламентів ЄС у закони — не найкраще рішення

Законодавство

Чому переписування регламентів ЄС у закони — не найкраще рішення

Замість того, аби переписувати до законів України положення регламентів ЄС, варто розпочати пошук механізмів врахування останніх як елементів національного права. З набуттям членства України у ЄС всі ці документи автоматично стануть частиною законодавства, тож важливо вчитися працювати з ними вже зараз.

16:34 Чт 17.07.25 265
Тих, хто ототожнює адвокатів з клієнтами, штрафуватимуть – ухвалено закон

Законодавство

Тих, хто ототожнює адвокатів з клієнтами, штрафуватимуть – ухвалено…

Публічне ототожнення особою адвоката з клієнтом, якому таким адвокатом надається професійна правнича допомога стане адміністративним правопорушенням, а форми втручання в діяльність адвоката, відповідальність за яке передбачена ст. 397 Кримінального кодексу, - деталізовано.

17:49 Ср 16.07.25 3165
Вимкни справу: чим ризикує адвокат, ігноруючи режим сну

Навчання

Вимкни справу: чим ризикує адвокат, ігноруючи режим сну

У юридичній практиці складно уникнути перенавантаження: дедлайни, багатозадачність, емоційна робота з клієнтами, публічні виступи. Але саме ці фактори роблять адвокатів особливо вразливими до наслідків хронічного недосипу.

14:26 Ср 16.07.25 232
НААУ передала зауваження до імміграційного закону Португалії

За кордоном

НААУ передала зауваження до імміграційного закону Португалії

Представник Національної асоціації адвокатів України в Португалії Віктор Архіпов обговорив з новообраним головою Ордену адвокатів Португалії Жоао Массано низку питань, що стосуються правового становища українців у країні.

12:18 Ср 16.07.25 2283
Адвокати та архівісти об’єдналися для збереження правової спадщини

Взаємодія

Адвокати та архівісти об’єдналися для збереження правової…

Національна асоціація адвокатів України, Рада адвокатів Львівської області та Центральний державний історичний архів України у м. Львів підписали Меморандум про співпрацю. Документ відкриває нові можливості для вивчення та популяризації історії української адвокатури, архівних досліджень і створення спільних науково-просвітницьких проектів.

11:41 Вт 15.07.25 376

Вестник:№6 червень 2025 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл