Електронний доказ і носій: позиція ВС викликає запитання | НААУ

"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням

Електронний доказ і носій: позиція ВС викликає запитання

Cудова практика
16:12 Пн 17.03.25 5750 Переглядів
Версія для друку

Верховний Суд називає безпідставним ототожнення електронного доказу як засобу доказування та матеріального носія такого документа. Адже характерною рисою електронного документа є відсутність жорсткої прив'язки до конкретного матеріального носія.

 

Такий правовий висновок доволі часто використовує Касаційний кримінальний суд Верховного Суду у своїх рішеннях (див. напр. постанову від 29.03.2021 у справі №554/5090/16-к)

Але це не так, - переконаний член Ради Комітету НААУ з питань митного та податкового права Семен Ханін, який у своїй статті «Ототожнення електронного та матеріального носія не є питанням права, а питанням фізики» для видання «Закон і Бізнес» наводить як приклад запис відео на карту пам’яті відеокамери.

Під час цього процесу створюються не лише основні відеофайли, а й службові файли. Вони використовуються для керування записом, відновлення файлів у разі збоїв та збереження метаданих.

Зокрема, це індексні та кеш-файли, журнали та тимчасові файли, системні файли для відновлення, файли маркерів (файли неповного запису). Зазвичай вони приховані, але їх можна побачити, налаштувавши файловий менеджер.

При цьому, звертає увагу С.Ханін, приховані службові файли зазвичай не копіюються автоматично при простому копіюванні основних відеофайлів на інший носій. І якщо службові файли, які супроводжували відеозапис, втрачені або не збережені, це може ускладнити технічну експертизу відеофайлу.

Також автор наводить основні аспекти впливу на перевірку автентичності та можливість встановлення факту монтажу або маніпуляцій. При відсутності службових файлів утрачаються:

  • метадані про запис — дата, час, модель камери, параметри зйомки, GPS-координати (якщо підтримується).
  • журнали запису — інформація про переривання або відновлення файлів після аварії.
  • контрольні суми або сигнатури — деякі камери пишуть у службові файли хеші для виявлення змін.
  • індексні файли — можуть містити інформацію про послідовність кадрів і можливі розриви запису.

Член ради комітету НААУ стверджує, що втрата службових файлів під час технічної експертизи відео може створити кілька серйозних проблем, які впливають на можливість доведення або спростування автентичності відеофайлу. Серед основних проблем він називає неможливість доведення походження відеофайлу, відсутність підтвердження безперервності запису, ускладнення виявлення відеомонтажу та маніпуляцій, неможливість відновлення видалених фрагментів відео.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

Вибір чи обовʼязок? Зміни до СК щодо утримання пасинка чи падчерки недоречні

Законодавство

Вибір чи обовʼязок? Зміни до СК щодо утримання пасинка чи падчерки…

Після шлюбу мачуха або вітчим фактично утримують дитину свого чоловіка чи дружини. Тому у ст. 268 Сімейного кодексу варто закріпити відповідний обов’язок на період шлюбу. Бо на практиці це відбувається і без норм закону.

13:36 Вт 22.04.25 278
Захист адвокатської діяльності: стартувала серія воркшопів від НААУ

Дискусія

Захист адвокатської діяльності: стартувала серія воркшопів від…

У системі правосуддя адвокат має бути незалежним захисником, але на практиці дедалі частіше стає обʼєктом тиску, переслідувань і дискредитації. Обшуки в офісах, вимоги розголошення таємниці, інформаційні атаки — такі способи впливу стають новою реальністю для професії.

14:41 Пн 21.04.25 688
Розпізнавати маніпуляції і протидіяти їм у суді вчили полтавських адвокатів

Навчання

Розпізнавати маніпуляції і протидіяти їм у суді вчили полтавських…

Молоді адвокати вчились розпізнавати маніпулятивні техніки з боку процесуальних опонентів, свідків, прокурорів та навіть суддів, аналізувати приховані прийоми впливу та протидіяти маніпуляціям за допомогою логічного аналізу, коректних контраргументів та судової риторики.

14:23 Пт 18.04.25 883
Джерела для висновку органу опіки: чи варто змінювати СК через одну справу?

Законодавство

Джерела для висновку органу опіки: чи варто змінювати СК через одну…

Ініціатива щодо уточнення джерел отримання інформації органами опіки та піклування для підготовки висновків стосовно порядку розв’язання спорів щодо дітей є доцільною. Проте це краще робити на підзаконному рівні.

13:12 Пт 18.04.25 852
Війна за врожай: чому агросектор потребує захисту пояснив голова комітету НААУ

Дискусія

Війна за врожай: чому агросектор потребує захисту пояснив голова…

Аграрний сектор — ключовий драйвер української економіки в умовах воєнного стану. Проте саме він сьогодні стикається з найбільшими юридичними й фактичними загрозами. Через складну нормативну базу, доступ до реєстрів і зловживання повноваженнями агросфера перетворюється на поле рейдерських атак.

13:52 Чт 17.04.25 621
Фідбек – це не критика заради критики, а інструмент підтримки та розвитку, – вебінар

Навчання

Фідбек – це не критика заради критики, а інструмент підтримки та…

У юридичному середовищі зворотний зв’язок часто сприймається як критика чи вказівка на помилки. Проте насправді фідбек — це важливий інструмент професійного зростання і підтримки, особливо в часи високого стресу.

12:21 Чт 17.04.25 594
Європейський день захисту прав пацієнтів: Комітетом медичного і фармацевтичного права та біоетики НААУ проведено правничий марафон

Дискусія

Європейський день захисту прав пацієнтів: Комітетом медичного і…

З вітальним словом виступила голова Комітету медичного і фармацевтичного права та біоетики НААУ, адвокат Ірина Сенюта, яка звернула увагу на те, що щорічно 18 квітня відзначається Європейський день захисту прав пацієнтів, рішення про відзначення якого було ухвалено 29.03.2007.

10:36 Чт 17.04.25 478
Про удосконалення дисциплінарних процедур розповів т.в.о. голови ВКДКА

Етика

Про удосконалення дисциплінарних процедур розповів т.в.о. голови…

За останній час Рада адвокатів України внесла низку змін до рішень, які регламентують дисциплінарні процедури, повʼязані із розглядом скарг на адвокатів. Завдяки цьому процес став більш прозорим та ефективним.

9:57 Чт 17.04.25 635

Вестник:№3 березень 2025 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл