"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
Електронний доказ і носій: позиція ВС викликає запитання

Верховний Суд називає безпідставним ототожнення електронного доказу як засобу доказування та матеріального носія такого документа. Адже характерною рисою електронного документа є відсутність жорсткої прив'язки до конкретного матеріального носія.
Такий правовий висновок доволі часто використовує Касаційний кримінальний суд Верховного Суду у своїх рішеннях (див. напр. постанову від 29.03.2021 у справі №554/5090/16-к)
Але це не так, - переконаний член Ради Комітету НААУ з питань митного та податкового права Семен Ханін, який у своїй статті «Ототожнення електронного та матеріального носія не є питанням права, а питанням фізики» для видання «Закон і Бізнес» наводить як приклад запис відео на карту пам’яті відеокамери.
Під час цього процесу створюються не лише основні відеофайли, а й службові файли. Вони використовуються для керування записом, відновлення файлів у разі збоїв та збереження метаданих.
Зокрема, це індексні та кеш-файли, журнали та тимчасові файли, системні файли для відновлення, файли маркерів (файли неповного запису). Зазвичай вони приховані, але їх можна побачити, налаштувавши файловий менеджер.
При цьому, звертає увагу С.Ханін, приховані службові файли зазвичай не копіюються автоматично при простому копіюванні основних відеофайлів на інший носій. І якщо службові файли, які супроводжували відеозапис, втрачені або не збережені, це може ускладнити технічну експертизу відеофайлу.
Також автор наводить основні аспекти впливу на перевірку автентичності та можливість встановлення факту монтажу або маніпуляцій. При відсутності службових файлів утрачаються:
- метадані про запис — дата, час, модель камери, параметри зйомки, GPS-координати (якщо підтримується).
- журнали запису — інформація про переривання або відновлення файлів після аварії.
- контрольні суми або сигнатури — деякі камери пишуть у службові файли хеші для виявлення змін.
- індексні файли — можуть містити інформацію про послідовність кадрів і можливі розриви запису.
Член ради комітету НААУ стверджує, що втрата службових файлів під час технічної експертизи відео може створити кілька серйозних проблем, які впливають на можливість доведення або спростування автентичності відеофайлу. Серед основних проблем він називає неможливість доведення походження відеофайлу, відсутність підтвердження безперервності запису, ускладнення виявлення відеомонтажу та маніпуляцій, неможливість відновлення видалених фрагментів відео.
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини

Сумна звістка
Помер Ярослав-Міклош Зейкан
Із щирими співчуттями повідомляємо, що на 84-му році життя перестало битися серце відомого адвоката, багаторічного ректора Вищої школи адвокатури НААУ Ярослава-Міклоша Зейкана.

Гарантії діяльності
РАУ створює робочу групу для моніторингу порушень прав адвокатів та…
Рада адвокатів України під час позачергового засідання 16 квітня 2025 року ухвалила рішення про створення робочої групи, яка здійснить моніторинг та узагальнення фактів порушення прав адвокатів і гарантій адвокатської діяльності за останні три роки, включаючи ситуацію із затриманням адвокатки Ольги Панченко.

Взаємодія
Незалежність суддів: пріоритет, який досі не став реальністю
Захист суддів від втручання — у пріоритеті, але ефективність на практиці викликає питання. Про забезпечення незалежності суддів та авторитету правосуддя говорили у Вищій раді правосуддя.

Анонс
РАУ збирається на позачергове засідання через затримання адвокатки…
Завтра, 16 квітня, Рада адвокатів України проведе термінове позачергове засідання. На порядку денному єдине питання - порушення прав та гарантій діяльності під час обшуку адвокатки Ольги Панченко та її затримання у рамках кримінального провадження, де вона виступала захисником.

Дискусія
Інвестиції в українську землю – це не авантюра, а стратегія, –…
Український агросектор залишається одним із найпривабливіших напрямів для інвестування, попри війну, ризики, та велику кількість змін у регуляторному полі. І така оцінка не емоційна, а раціональна.

Законодавство
У ВР хочуть змінити правила відшкодування судових витрат
Якщо сторона з поважних причин не може подати докази, що підтверджують розмір понесених нею судових витрат до закінчення судових дебатів у справі, суд за заявою такої сторони, поданою до закінчення судових дебатів у справі, може вирішити питання про судові витрати після ухвалення рішення по суті позовних вимог.

БПД
Засудженим надаватимуть адвоката за 24 години – комітет ВР…
Аби у рамках дисциплінарного провадження забезпечити особі, яка відбуває покарання у виді позбавлення волі, доступ до адвоката або фахівця в галузі права, адміністрація буде зобов’язана невідкладно, але не пізніше 24 годин, надати можливість звернутися за отриманням правничої допомоги.

Гарантії діяльності
Адвокатура – це інституційна гарантія прав людини, а не об’єкт для…
Спроби дискредитації інституту адвокатури через маніпуляції, перекручування фактів та навмисно безпідставні звинувачення, особливо в умовах війни, є прямою інформаційною підтримкою тих, хто зацікавлений у дестабілізації правової системи України.