Якою має бути ставка судового збору у касації: позиція НААУ | НААУ

"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням

Якою має бути ставка судового збору у касації: позиція НААУ

Дискусія
10:14 Вт 18.03.25 4444 Переглядів
Версія для друку

За подання до суду касаційної скарги доцільно встановити суттєво нижчу ніж 200% ставку судового збору, яка відображатиме характер і обсяг процесуальних дій, що здійснюються Верховним Судом.

Таку позицію Національної асоціації адвокатів України озвучив голова Комітету НААУ з питань митного та податкового права Яків Воронін під час обговорення ініціативи з підготовки законопроекту, що покликаний виконати рішення Конституційного Суду № 2-р(ІІ)/2025 щодо доступу до суду касаційної інстанції у цивільному судочинстві. Захід було організовано головою підкомітету з питань політичної реформи та конституційного права Комітету Верховної Ради з питань правової політики Максимом Дирдіним.

Нагадаємо, 20 січня 2025 року КС визнав неконституційним припис п/п. 7 п. 1 ч.2 ст. 4, Закону «Про судовий збір», відповідно до якого за подання до суду касаційної скарги на рішення суду встановлено ставку судового збору у розмірі 200 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги в розмірі оспорюваної суми.

На думку НААУ, логічним є диференційований підхід до встановлення ставок судового збору:

  • суд першої інстанції розглядає справу по суті, досліджує докази, встановлює фактичні обставини, що обумовлює базову ставку судового збору (100%);
  • суд апеляційної інстанції має подвійну функцію: як перевіряє законність рішення першої інстанції, так і може досліджувати нові докази та переоцінювати вже наявні, що обґрунтовує підвищену ставку судового збору (150%);
  • суд касаційної інстанції здійснює виключно перевірку правильного застосування норм матеріального і процесуального права без дослідження доказів і встановлення фактичних обставин справи, що обґрунтовує встановлення найнижчої ставки судового збору у розмірі 50 % від базової ставки.

Такий підхід не тільки врахує реальний обсяг роботи касаційної інстанції, але й забезпечить дотримання стандартів доступу до правосуддя, гарантованих Конвенцією про захист прав людини та основоположних свобод.

Конституційний Суд зазначив, що закон має визначати порядок встановлення ставки, яка забезпечувала б справедливий баланс між інтересами держави та людини. Для підкріплення цього підходу доцільно закріпити норму-принцип такого змісту

«Розмір судового збору за звернення до суду має бути обґрунтованим і визначатися з урахуванням необхідності забезпечення кожній особі реальної можливості здійснення права на судовий захист. Ставки судового збору встановлюються законом відповідно до принципу справедливості та обґрунтованості, враховуючи баланс між фінансуванням судової системи та доступністю судового розгляду для всіх осіб, які бажають реалізувати своє конституційне право на захист своїх прав та інтересів у суді».

«Розмір судового збору для різних інстанцій має відображати реальний обсяг процесуальних дій, що здійснюються судом при розгляді справи, та не створювати непропорційних перешкод у доступі до правосуддя на будь-якій стадії судового процесу».

Таке положення узгоджується з практикою Європейського суду з прав людини, який неодноразово наголошував, що розмір судового збору не повинен становити надмірного тягаря для заявника та створювати фактичну перешкоду у доступі до суду.

За підсумками обговорення висловлених пропозицій було домовлено напрацювати базовий проект, який запровадить розумне обмеження розміру судового збору. Його прив’яжуть до рівня прожиткового мінімуму для працездатних осіб, аби уникнути надмірного фінансового навантаження на громадян. Також планується запровадити пільги для деяких категорій осіб, які не мають фінансової можливості на сплату судового збору.

Учасники заходу також погодилися, що внести зміни безпосередньо до Закону «Про судовий збір» неможливо без попередніх змін до процесуальних кодексів.

Відтак, спочатку необхідно відкоригувати ст. 136 Цивільного процесуального кодексу, де прописати форму та вимоги до заяви про надання пільги, відстрочення або розстрочення сплати судового збору.

З метою забезпечення співмірності ставки судового збору слід додати її граничне обмеження. Воно буде аналогічним чинному для першої інстанції й формуватиметься на основі прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

Куди веземо зерно: нові ринки, старі бар’єри і довгий шлях до ЄС

Дискусія

Куди веземо зерно: нові ринки, старі бар’єри і довгий шлях до ЄС

Нещодавнє відкриття ринку Султанату Оман для української аграрної продукції — вже дев’ятий новий експортний напрям з початку 2025 року. Але за цим — не просто зростання цифр, але й перебудова логістики, відновлення довіри і пошук рівних правил гри.

15:02 Пт 18.07.25 118
19 липня можливі обмеження у роботі електронних кабінетів адвокатів

ЄРАУ

19 липня можливі обмеження у роботі електронних кабінетів адвокатів

У суботу, 19 липня, у звʼязку із плановими технічними роботами буде тимчасово обмежений доступ до особистих електронних кабінетів адвокатів на сайті Національної асоціації адвокатів України.

13:57 Пт 18.07.25 183
Ідея відновити повноваження КК ВККС суперечить Конституції – Комітет НААУ

Законодавство

Ідея відновити повноваження КК ВККС суперечить Конституції –…

Законопроект №13382 про внесення змін про удосконалення процедури конкурсу на зайняття посади члена ВККС суперечить Конституції, не забезпечує вдосконалення процедури, а тому його включення до порядку денного сесії ВР є недоцільним.

12:43 Пт 18.07.25 129
Чому переписування регламентів ЄС у закони — не найкраще рішення

Законодавство

Чому переписування регламентів ЄС у закони — не найкраще рішення

Замість того, аби переписувати до законів України положення регламентів ЄС, варто розпочати пошук механізмів врахування останніх як елементів національного права. З набуттям членства України у ЄС всі ці документи автоматично стануть частиною законодавства, тож важливо вчитися працювати з ними вже зараз.

16:34 Чт 17.07.25 266
Тих, хто ототожнює адвокатів з клієнтами, штрафуватимуть – ухвалено закон

Законодавство

Тих, хто ототожнює адвокатів з клієнтами, штрафуватимуть – ухвалено…

Публічне ототожнення особою адвоката з клієнтом, якому таким адвокатом надається професійна правнича допомога стане адміністративним правопорушенням, а форми втручання в діяльність адвоката, відповідальність за яке передбачена ст. 397 Кримінального кодексу, - деталізовано.

17:49 Ср 16.07.25 3167
Вимкни справу: чим ризикує адвокат, ігноруючи режим сну

Навчання

Вимкни справу: чим ризикує адвокат, ігноруючи режим сну

У юридичній практиці складно уникнути перенавантаження: дедлайни, багатозадачність, емоційна робота з клієнтами, публічні виступи. Але саме ці фактори роблять адвокатів особливо вразливими до наслідків хронічного недосипу.

14:26 Ср 16.07.25 232
НААУ передала зауваження до імміграційного закону Португалії

За кордоном

НААУ передала зауваження до імміграційного закону Португалії

Представник Національної асоціації адвокатів України в Португалії Віктор Архіпов обговорив з новообраним головою Ордену адвокатів Португалії Жоао Массано низку питань, що стосуються правового становища українців у країні.

12:18 Ср 16.07.25 2283
Адвокати та архівісти об’єдналися для збереження правової спадщини

Взаємодія

Адвокати та архівісти об’єдналися для збереження правової…

Національна асоціація адвокатів України, Рада адвокатів Львівської області та Центральний державний історичний архів України у м. Львів підписали Меморандум про співпрацю. Документ відкриває нові можливості для вивчення та популяризації історії української адвокатури, архівних досліджень і створення спільних науково-просвітницьких проектів.

11:41 Вт 15.07.25 376

Вестник:№6 червень 2025 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл