"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
РАУ визнала недопустимою реорганізацію Одеської юридичної академії

Рада адвокатів України вважає за доцільне підтримати збереження Національного університету «Одеська юридична академія» як самостійного вишу, десятилітні традиції і високі стандарти якого у сфері освіти та академічної незалежності визначають його самобутню унікальність.
Таке рішення 14 березня ухвалила Рада адвокатів України, розглянувши звернення Ради адвокатів Одеської області, Вченої ради університету та колективу кафедри організації судових, правоохоронних органів та адвокатури.
Нагадаємо, 12 лютого Кабінетом Міністрів України за пропозицією Міністерства освіти і науки України було видано розпорядження № 111-р, відповідно до якого Одеську юракадемію має бути реорганізовано шляхом приєднання до Одеського національного університету імені І.І. Мечнікова.
Трудовий колектив вишу категорично не погодився з розпорядженням Уряду, адже для його прийняття не було жодних передумов. А відсутність об’єктивності, логічної послідовності та чітких аргументів у цьому рішенні викликало занепокоєння серед академічної спільноти та громадськості. Рада адвокатів регіону відзначила, що ліквідація Університету призведе до втрати спеціалізованої юридичної школи, унікальних освітніх програм (зокрема, у сфері адвокатської діяльності), а також знищить налагоджені зв’язки між адвокатською спільнотою та університетською юридичною наукою.
Під час обговорення питання на засіданні член РАУ Оксана Каденко нагадала, що Одеська юридична академія є унікальним закладом освіти, який успішно функціонує з 1997 року. До 2017 року це був єдиний заклад, який мав спеціальний факультет адвокатури. Сьогодні ж університет є одним із флагманів вищої освіти в науково-освітньому просторі України. У виші навчається майже 8 тисяч студентів, працює майже тисяча працівників (з яких 333 доктори та кандидати наук, 15 академіків та членів-кореспондентів Національної академії правових наук України).
За багатьма показниками університет займає топові позиції серед закладів вищої освіти: за кількістю абітурієнтів, за умовами для безпечного освітнього процесу в аудиторному форматі під час воєнного стану, за коефіцієнтом працевлаштування випускників тощо. Також виш посідає високі місця у різних рейтингах вищих навчальних закладів. Крім іншого, Одеська юридична академія с членом Європейської асоціації університетів (з 1998 року) та Європейської, асоціації публічного права (з 2008 року), підписантом Magna Charta Universitatum (з 2004 року).
«Визнання університету науковою спільнотою, зокрема й на світовій арені, є важливим показником та гордістю для всієї вищої освіти України», - відзначила О.Каденко. Також вона наголосила, що для адвокатури визначальним є те, що університет є важливим освітнім центром, який формує сприятливе середовище для правозахисту в Україні. Бо висока якість вищої освіти, предметні наукові розробки адвокатури та абсолютна транспарентність до всіх форм конструктивної міжінституційної співпраці роблять його значущим інструментом для реалізації Національною асоціацією адвокатів України завдань адвокатського самоврядування, а для України – формування юридичних еліт, спроможних для розбудови правової держави.
Відповідно до ст. 44 Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» завданнями адвокатського самоврядування крім іншого є підтримання високого професійного рівня адвокатів та створення сприятливих умов для здійснення адвокатської діяльності.
Для реалізації цих завдань, 7 квітня 2017 року було укладено меморандум про співробітництво між Національною асоціацією адвокатів України та Національним університетом «Одеська юридична академія». На виконання домовленостей проводяться чисельні спільні заходи, реалізуються проекти і програми з метою професійної підготовки фахівців у галузі права. Експерти НААУ та науковці університету спільно розробляють пропозиції щодо проектів законів та інших нормативно-правових актів, робочих навчальних та державних програм і планів дій, стратегій тощо, проводять спільну дослідницьку та видавничу діяльність. В університеті було впроваджено нормативні дисципліни з історії становлення та розвитку інституту адвокатури, відкрито тематичні кабінети та аудиторії. Також організовано навчальні, виробничі та переддипломні практики на базі рад адвокатів регіонів згідно з графіком навчального процесу та з дотриманням вимог чинного законодавства України.
За підсумками обговорення питання Рада адвокатів України, вирішила підтримати Національний університет «Одеська юридична академія» та колектив вишу у збереженні його як самостійного вищого навчального закладу.
Також заступнику голови НААУ, РАУ було доручено звернутись до Президента України, Кабінету Міністрів, Міністерства освіти та науки, інших органів та інституцій із проханням вжити заходів для збереження Одеської юракадемії як самостійного ВНЗ.
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини

Гарантії діяльності
Україна посилить захист адвокатів: підписання Конвенції Ради…
Україна планує приєднатися до Конвенції Ради Європи щодо захисту прав адвокатів у травні. Це рішення стало актуальним на тлі справи НАБУгейт та інших порушень прав адвокатів.

Законодавство
Вибір чи обовʼязок? Зміни до СК щодо утримання пасинка чи падчерки…
Після шлюбу мачуха або вітчим фактично утримують дитину свого чоловіка чи дружини. Тому у ст. 268 Сімейного кодексу варто закріпити відповідний обов’язок на період шлюбу. Бо на практиці це відбувається і без норм закону.

Дискусія
Захист адвокатської діяльності: стартувала серія воркшопів від…
У системі правосуддя адвокат має бути незалежним захисником, але на практиці дедалі частіше стає обʼєктом тиску, переслідувань і дискредитації. Обшуки в офісах, вимоги розголошення таємниці, інформаційні атаки — такі способи впливу стають новою реальністю для професії.

Навчання
Розпізнавати маніпуляції і протидіяти їм у суді вчили полтавських…
Молоді адвокати вчились розпізнавати маніпулятивні техніки з боку процесуальних опонентів, свідків, прокурорів та навіть суддів, аналізувати приховані прийоми впливу та протидіяти маніпуляціям за допомогою логічного аналізу, коректних контраргументів та судової риторики.

Законодавство
Джерела для висновку органу опіки: чи варто змінювати СК через одну…
Ініціатива щодо уточнення джерел отримання інформації органами опіки та піклування для підготовки висновків стосовно порядку розв’язання спорів щодо дітей є доцільною. Проте це краще робити на підзаконному рівні.

Дискусія
Війна за врожай: чому агросектор потребує захисту пояснив голова…
Аграрний сектор — ключовий драйвер української економіки в умовах воєнного стану. Проте саме він сьогодні стикається з найбільшими юридичними й фактичними загрозами. Через складну нормативну базу, доступ до реєстрів і зловживання повноваженнями агросфера перетворюється на поле рейдерських атак.

Навчання
Фідбек – це не критика заради критики, а інструмент підтримки та…
У юридичному середовищі зворотний зв’язок часто сприймається як критика чи вказівка на помилки. Проте насправді фідбек — це важливий інструмент професійного зростання і підтримки, особливо в часи високого стресу.

Дискусія
Європейський день захисту прав пацієнтів: Комітетом медичного і…
З вітальним словом виступила голова Комітету медичного і фармацевтичного права та біоетики НААУ, адвокат Ірина Сенюта, яка звернула увагу на те, що щорічно 18 квітня відзначається Європейський день захисту прав пацієнтів, рішення про відзначення якого було ухвалено 29.03.2007.