European Presidents Conference 2025: виклики верховенству права озвучила Лідія Ізовітова | НААУ

"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням

European Presidents Conference 2025: виклики верховенству права озвучила Лідія Ізовітова

Гарантії діяльності
16:59 Пн 03.03.25 3449 Переглядів
Версія для друку

На тлі війни в Україні та обговорення гарантій її безпеки, спостерігається зростаюча мілітаризація політичного дискурсу не лише в Україні, а й у європейських країнах. В умовах воєнного стану особливої актуальності набуло питання реформування системи військової юстиції, зокрема можливість створення інституту військової адвокатури.

На це звернула увагу голова Національної асоціації адвокатів України, Ради адвокатів України Лідія Ізовітова під час виступу на 53 Європейській конференції президентів адвокатур (European Presidents Conference), що проходила у Відні 27 лютого - 1 березня.

Українську делегацію на заході представили також заступник голови НААУ, РАУ Валентин Гвоздій, секретар РАУ Ігор Колесников та член РАУ від Рівненської області Ганна Лазарчук.

Очільниця НААУ нагадала учасникам конференції, що вже сьогодні в Україні голова Верховного Суду наголошує на необхідності внесення змін до Конституції з метою створення військової юстиції, зокрема військових судів, військового публічного обвинувачення та інституту військових адвокатів. Це, на його думку, забезпечить належний рівень фаховості у здійсненні правового захисту військовослужбовців.

Однак ініціатива створення військової адвокатури як окремої інституції викликає занепокоєння, бо може призвести до скасування встановлених професійних стандартів, а також створить загрозу незалежності правозахисної діяльності та ефективному забезпеченню прав військовослужбовців.

Л.Ізовітова пояснила, що ключовою загрозою є ризик втрати незалежності адвокатів, які працюватимуть у цій структурі. Адже військова служба ґрунтується на принципах (централізація, субординація та беззаперечне виконання наказів), які суперечать основоположним засадам незалежності адвокатури та верховенства права (незалежність, професійна автономія та пріоритет прав людини).

А принцип єдиноначальності закріплює повноваження командирів щодо прийняття рішень, що створює ризик впливу на адвокатів, які можуть опинитися під адміністративним або дисциплінарним тиском. Тож Упровадження військових стандартів управління у сфері адвокатури неминуче позначиться на її незалежності. Це може не лише підірвати основи адвокатської діяльності, а й створити ризики порушення прав військовослужбовців, яких адвокат має захищати.

Також очільниця НААУ, РАУ повідомила, що один із територіальних центрів комплектування звинуватив 36 українських адвокатів у протиправних діях по зриву мобілізаційного процесу та  створення умов для ухиляння військовозобов’язаних від призову. У відповідь Рада адвокатів України зробила заяву, що насправді  такі дії є реалізацією їхніх законних повноважень, повʼязаних з наданням професійної правничої допомоги клієнтам - громадянам України, які є військовозобовʼязаними. І подібний тиск на адвокатів з боку військової влади (навіть без створення військової адвокатури), є показовим прикладом потенційних загроз у майбутньому.

Тож постає питання, чи зможе військова адвокатура забезпечувати захист інтересів військовослужбовців та самих військових адвокатів? Відповідь однозначно негативна.

Більше того, наслідком стане послаблення гарантій адвокатської діяльності та незалежності адвокатури через впровадження принципів військової служби. Бо підпорядкованість військовому командуванню унеможливлює незалежне виконання професійних обов’язків адвоката. Більше того, це прямо суперечить міжнародним стандартам адвокатської незалежності, зокрема Основним принципам ООН щодо ролі адвокатів та міжнародним стандартам правосуддя.

Альтернативним рішенням, на думку НААУ, має стати посилення правових гарантій для адвокатів, які здійснюють захист військовослужбовців, без створення окремого військового інституту адвокатури.

Користуючись нагодою, Л.Ізовітова також звернулася до президентів європейських асоціацій адвокатів, присутніх у цьому залі конференції, та висловила глибоку вдячність за широку підтримку та неоціненну допомогу, надану у важкі часи для України.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

Надсилання заяви на електронну пошту суду не є належною формою звернення, - ВС

Cудова практика

Надсилання заяви на електронну пошту суду не є належною формою…

Із запровадженням обов’язкових для адвокатів електронних кабінетів у Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі існує дві форми подання процесуальних документів. Верховний Суд нагадав, що не кожен цифровий підпис і не кожне електронне звернення є належними.

10:57 Ср 02.04.25 561
Тимчасовий захист, робота, навчання: що українцям варто знати про Францію та Британію

За кордоном

Тимчасовий захист, робота, навчання: що українцям варто знати про…

Яка процедура отримання статусу тимчасового захисту у Франції та Великій Британії? Коли можуть відмовити у його наданні та чи реально оскаржити таке рішення? Які є варіанти легалізації та зміни статусу? Що з працевлаштуванням, навчанням та бізнес-можливостями?

17:21 Вт 01.04.25 582
У Львові зʼявився унікальний освітній простір для студентів-юристів

Регіони

У Львові зʼявився унікальний освітній простір для…

У Навчально-науковому інституті права, психології та інноваційної освіти Національного університету «Львівська політехніка» урочисто відкрили навчальну аудиторію «Історія адвокатури України».

16:36 Вт 01.04.25 251
Бюлетень Комітету медичного і фармацевтичного права та біоетики НААУ

Видання

Бюлетень Комітету медичного і фармацевтичного права та біоетики…

Комітет медичного і фармацевтичного права та біоетики НААУ підготував бюлетень за грудень 2024 - березень 2025 року.

12:24 Вт 01.04.25 218
Лайфхаками організації робочого місця поділилися адвокати

Навчання

Лайфхаками організації робочого місця поділилися адвокати

Успішний адвокат завжди організований та відповідальний. Він опора та осередок спокою для свого клієнта. Ефективність його роботи часто залежить не лише від знань і навичок, а й від порядку в робочому просторі.

10:14 Вт 01.04.25 1333
Як молодому адвокату будувати особистий бренд у соцмережах – панельна дискусія

Дискусія

Як молодому адвокату будувати особистий бренд у соцмережах –…

Люди схильні довіряти адвокатам, які мають упізнаваний особистий бренд. Він допомагає залучати нових клієнтів, які шукають спеціаліста з певними навичками та досвідом.

11:18 Пн 31.03.25 1014
Опубліковано черговий номер Вісника НААУ за березень 2025 року

Видання

Опубліковано черговий номер Вісника НААУ за березень 2025 року

Публікуємо черговий номер Вісника НААУ за березень 2025 року

17:33 Пт 28.03.25 207
«Військові адвокати» не мають нічого спільного з адвокатурою – заява НААУ

Гарантії діяльності

«Військові адвокати» не мають нічого спільного з адвокатурою –…

Діяльність «військових адвокатів», які силоміць «відбивають» мобілізованих військовозобов’язаних у ТЦК, не має жодного стосунку до адвокатської практики, заснованої на принципах верховенства права та законності.

16:32 Пт 28.03.25 12778

Вестник:№3 березень 2025 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл