European Presidents Conference 2025: виклики верховенству права озвучила Лідія Ізовітова | НААУ

"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням

European Presidents Conference 2025: виклики верховенству права озвучила Лідія Ізовітова

Гарантії діяльності
16:59 Пн 03.03.25 3052 Переглядів
Версія для друку

На тлі війни в Україні та обговорення гарантій її безпеки, спостерігається зростаюча мілітаризація політичного дискурсу не лише в Україні, а й у європейських країнах. В умовах воєнного стану особливої актуальності набуло питання реформування системи військової юстиції, зокрема можливість створення інституту військової адвокатури.

На це звернула увагу голова Національної асоціації адвокатів України, Ради адвокатів України Лідія Ізовітова під час виступу на 53 Європейській конференції президентів адвокатур (European Presidents Conference), що проходила у Відні 27 лютого - 1 березня.

Українську делегацію на заході представили також заступник голови НААУ, РАУ Валентин Гвоздій, секретар РАУ Ігор Колесников та член РАУ від Рівненської області Ганна Лазарчук.

Очільниця НААУ нагадала учасникам конференції, що вже сьогодні в Україні голова Верховного Суду наголошує на необхідності внесення змін до Конституції з метою створення військової юстиції, зокрема військових судів, військового публічного обвинувачення та інституту військових адвокатів. Це, на його думку, забезпечить належний рівень фаховості у здійсненні правового захисту військовослужбовців.

Однак ініціатива створення військової адвокатури як окремої інституції викликає занепокоєння, бо може призвести до скасування встановлених професійних стандартів, а також створить загрозу незалежності правозахисної діяльності та ефективному забезпеченню прав військовослужбовців.

Л.Ізовітова пояснила, що ключовою загрозою є ризик втрати незалежності адвокатів, які працюватимуть у цій структурі. Адже військова служба ґрунтується на принципах (централізація, субординація та беззаперечне виконання наказів), які суперечать основоположним засадам незалежності адвокатури та верховенства права (незалежність, професійна автономія та пріоритет прав людини).

А принцип єдиноначальності закріплює повноваження командирів щодо прийняття рішень, що створює ризик впливу на адвокатів, які можуть опинитися під адміністративним або дисциплінарним тиском. Тож Упровадження військових стандартів управління у сфері адвокатури неминуче позначиться на її незалежності. Це може не лише підірвати основи адвокатської діяльності, а й створити ризики порушення прав військовослужбовців, яких адвокат має захищати.

Також очільниця НААУ, РАУ повідомила, що один із територіальних центрів комплектування звинуватив 36 українських адвокатів у протиправних діях по зриву мобілізаційного процесу та  створення умов для ухиляння військовозобов’язаних від призову. У відповідь Рада адвокатів України зробила заяву, що насправді  такі дії є реалізацією їхніх законних повноважень, повʼязаних з наданням професійної правничої допомоги клієнтам - громадянам України, які є військовозобовʼязаними. І подібний тиск на адвокатів з боку військової влади (навіть без створення військової адвокатури), є показовим прикладом потенційних загроз у майбутньому.

Тож постає питання, чи зможе військова адвокатура забезпечувати захист інтересів військовослужбовців та самих військових адвокатів? Відповідь однозначно негативна.

Більше того, наслідком стане послаблення гарантій адвокатської діяльності та незалежності адвокатури через впровадження принципів військової служби. Бо підпорядкованість військовому командуванню унеможливлює незалежне виконання професійних обов’язків адвоката. Більше того, це прямо суперечить міжнародним стандартам адвокатської незалежності, зокрема Основним принципам ООН щодо ролі адвокатів та міжнародним стандартам правосуддя.

Альтернативним рішенням, на думку НААУ, має стати посилення правових гарантій для адвокатів, які здійснюють захист військовослужбовців, без створення окремого військового інституту адвокатури.

Користуючись нагодою, Л.Ізовітова також звернулася до президентів європейських асоціацій адвокатів, присутніх у цьому залі конференції, та висловила глибоку вдячність за широку підтримку та неоціненну допомогу, надану у важкі часи для України.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

Електронний доказ і носій: позиція ВС викликає запитання

Cудова практика

Електронний доказ і носій: позиція ВС викликає запитання

Верховний Суд називає безпідставним ототожнення електронного доказу як засобу доказування та матеріального носія такого документа. Адже характерною рисою електронного документа є відсутність жорсткої прив'язки до конкретного матеріального носія.

16:12 Пн 17.03.25 1339
Коли українському бізнесу та інвесторам починати відбудову країни, - думка експерта

Дискусія

Коли українському бізнесу та інвесторам починати відбудову країни,…

Потенційному інвестору варто почекати на завершення війни в Україні або слід діяти вже зараз? Сьогодні є унікальна можливість увійти на ринок за нижчою ціною, а після війни отримати значно більші прибутки.

11:54 Пн 17.03.25 1451
Підписано меморандум про співпрацю між ІСЕ ім. Бокаріуса та НААУ

Взаємодія

Підписано меморандум про співпрацю між ІСЕ ім. Бокаріуса та НААУ

Національна асоціація адвокатів України Національний науковий центр «Інститут судових експертиз ім. засл. проф. М.С.Бокаріуса» домовилися про реалізацію спільних проектів, спрямованих на максимальне використання досягнень науки і техніки й судово-експертної діяльності у забезпеченні правосуддя та правничої допомоги.

12:13 Пт 14.03.25 6061
РАУ визнала недопустимою реорганізацію Одеської юридичної академії

Взаємодія

РАУ визнала недопустимою реорганізацію Одеської юридичної…

Рада адвокатів України вважає за доцільне підтримати збереження Національного університету «Одеська юридична академія» як самостійного вишу, десятилітні традиції і високі стандарти якого у сфері освіти та академічної незалежності визначають його самобутню унікальність.

11:08 Пт 14.03.25 7313
Україна має ратифікувати Конвенцію про захист професії адвоката однією з перших, - В.Гвоздій

Гарантії діяльності

Україна має ратифікувати Конвенцію про захист професії адвоката…

Україні, безумовно, потрібно бути в числі країн, які першими ратифікують Конвенцію про захист професії адвоката, ухвалену Радою Європи 12 березня, щоб підтвердити статус правової та демократичної держави.

17:09 Чт 13.03.25 7623
Конвенція Ради Європи про захист професії адвоката (текст українською)

Гарантії діяльності

Конвенція Ради Європи про захист професії адвоката (текст…

Конвенцію про захист професії адвоката, ухвалену Радою Європи під час засідання 12 березня 2025 року, перекладено українською мовою.

15:12 Чт 13.03.25 7605
Тривожність і війна: як адвокату зберегти ментальне здоров’я розкажуть на вебінарі

Анонс

Тривожність і війна: як адвокату зберегти ментальне здоров’я…

Підвищена тривожність стала частиною життя для багатьох українців, особливо в умовах війни. Адвокати, які щодня працюють зі стресовими ситуаціями, зазнають ще більшого психологічного навантаження. Як впоратися з тривогою та зберегти ментальне здоров’я?

12:31 Чт 13.03.25 6145
Конвенцію про захист професії адвоката ухвалила Рада Європи

Гарантії діяльності

Конвенцію про захист професії адвоката ухвалила Рада Європи

Рада Європи на своєму 1522-му засіданні, яке проходило 11 та 12 березня 2025 року, ухвалила Конвенцію про захист професії адвоката (Council of Europe Convention for the Protection of the Profession of Lawyer).

11:47 Чт 13.03.25 3999

Вестник:№1-2 січень-лютий 2025 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл