Чи варто деталізувати законом винятки з принципу конфіденційності медіації? | НААУ

"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням

Чи варто деталізувати законом винятки з принципу конфіденційності медіації?

Законодавство
10:43 Ср 26.02.25 3949 Переглядів
Версія для друку

Спроба виписати у законі випадки, коли інформація щодо медіації може бути розголошена, створює ризики зловживань та підриває ключовий принцип конфіденційності.

Комітет Національної асоціації адвокатів України з питань альтернативного врегулювання спорів проаналізував проект Закону №12448 від 27.01.2025 «Про внесення змін до статті 6 Закону України «Про медіацію» щодо інформації, яка не може бути віднесена до конфіденційної».

Сьогодні згідно зі ст. 6 Закону «Про медіацію» медіатор та інші учасники медіації, а також суб’єкт, що забезпечує проведення медіації, не мають права розголошувати конфіденційну інформацію, якщо інше не встановлено законом або якщо всі сторони медіації не домовилися у письмовій формі про інше. Конфіденційною інформацією вважається вся інформація, яка стала відома під час підготовки до медіації та проведення медіації, зокрема про пропозицію та готовність сторін конфлікту (спору) до участі у медіації, факти та обставини, висловлені судження та пропозиції сторін медіації щодо врегулювання конфлікту (спору), зміст угоди за результатами медіації.

Автори законодавчої ініціативи вважають, що даною статтею не враховані положення Директиви 2008/52/EC Європейського Парламенту та Ради з певних аспектів медіації у цивільних та комерційних справах щодо випадків, коли інформація щодо медіації може бути розголошена. Зокрема, коли є потреба в захисті громадського порядку, для захисту найкращих інтересів дітей або для попередження будь-якого посягання на фізичну чи психологічну безпеку людини, коли розголошення змісту угоди є необхідним для здійснення чи виконання цієї угоди про медіацію.

Тож проектом пропонується доповнити цю статтю нормою про те, що інформація щодо медіації може бути розголошена, зокрема, коли є потреба в захисті громадського порядку, для захисту найкращих інтересів дітей або для попередження будь-якого посягання на фізичну чи психологічну безпеку людини, коли розголошення змісту угоди є необхідним для здійснення чи виконання цієї угоди про медіацію.

Але у НААУ звертають увагу, що відповідність законодавства України щодо медіації положенням згаданої Директиви була предметом нещодавнього скринінгу в межах переговорного процесу щодо вступу до ЄС.  І чинна редакція ст. 6 Закону повністю відповідає положенням Директиви, оскільки:

  • дає сторонам медіації право самостійно визначати межі конфіденційності, зокрема для здійснення чи виконання угоди за результатами медіації, що відповідає ключовому принципу самовизначення сторін медіації;
  • вже передбачає можливість обмеження конфіденційності законом, що узгоджується з міжнародною практикою.

Так, чинне формулювання, переконані в профільному комітеті цілком дозволяє досягати мети забезпечення захисту найкращих інтересів дітей або запобігання шкоди фізичній чи психологічній недоторканності особи.

Водночас, варто звернути увагу й на те, що в Директиві окремо підкреслюється особлива важливість захисту конфіденційності в медіації, адже ніщо не перешкоджає державам-членам запроваджувати суворіші заходи для захисту конфіденційності медіації.

З повним текстом зауважень і пропозицій Комітету НААУ з питань альтернативного врегулювання спорів до проекту Закону №12448 можна ознайомитися за посиланням.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

Адвокат заявника про злочин може подавати апеляцію — ВС

Cудова практика

Адвокат заявника про злочин може подавати апеляцію — ВС

Апеляційний суд припустився істотного порушення кримінального процесуального закону, повернувши скаргу адвоката через формальне тлумачення відсутності права заявника мати представника. Це обмежило гарантоване право на оскарження та доступ до правосуддя.

11:16 Вт 24.06.25 177
ВРП продовжує ігнорувати законні строки формування конкурсної комісії ВККС

Самоврядування

ВРП продовжує ігнорувати законні строки формування конкурсної…

Вища рада правосуддя продовжує порушувати встановлені законом строки формування нового складу конкурсної комісії для добору членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.

17:03 Пн 23.06.25 301
Розлучення не впливає на усиновлення — у НААУ назвали зайвими зміни до СК

Законодавство

Розлучення не впливає на усиновлення — у НААУ назвали зайвими зміни…

Формалізація у Сімейному кодексі норми про те, що факт розірвання шлюбу між усиновлювачами сам по собі не є підставою для скасування усиновлення, є недоречним - ця норма і так забезпечена судовою практикою.

11:56 Пн 23.06.25 244
Бронювання, військовий облік та мобілізація: вийшов дайджест судової практики

Cудова практика

Бронювання, військовий облік та мобілізація: вийшов дайджест…

Центр надання методичної допомоги та координації волонтерського руху адвокатів з правового захисту військовослужбовців при НААУ спільно з Комітетом НААУ з питань трудового права підготували узагальнення актуальної судової практики з питань бронювання, військового обліку та мобілізації за перше півріччя 2025 року.

10:07 Пн 23.06.25 1971
Розслідування «Радіо Свобода» підтвердило: адвокат Лідія Ізовітова діяла в межах закону

Дискусія

Розслідування «Радіо Свобода» підтвердило: адвокат Лідія Ізовітова…

17 червня на сайті «Радіо Свобода» вийшов матеріал, присвячений діяльності Вищої ради юстиції у 2004-2014 роках. Напередодні публікації журналіст Сергій Андрушко звертався до Національної асоціації адвокатів України з проханням надати коментар щодо діяльності Лідії Ізовітової у складі ВРЮ в той період. НААУ надала офіційну відповідь, зазначивши, що Лідія Ізовітова не обіймає жодних посад у ВРЮ/ВРП з 2014 року і вже понад десять років зосереджена виключно на адвокатурі.

16:45 Пт 20.06.25 1420
НААУ запитала АПУ про факти озвучених порушень прав адвокатів

Гарантії діяльності

НААУ запитала АПУ про факти озвучених порушень прав адвокатів

У Національній асоціації адвокатів України стурбовані інформацією про порушення професійних прав адвокатів і гарантій адвокатської діяльності, яку 16 червня поширила ВГО «Асоціація правників України». Ця тема стане предметом розгляду на засіданні Ради адвокатів України.

14:16 Пт 20.06.25 735
Розшук криптоактивів: санкції, юрисдикції та виклики для правозастосування

Дискусія

Розшук криптоактивів: санкції, юрисдикції та виклики для…

Розшук криптовалюти потребує застосування сучасних технологій і глибокої аналітики блокчейну. Традиційних інструментів забезпечення виконання зобов’язань кредиторів дедалі частіше недостатньо — особливо у випадках обходу санкцій, транскордонних переказів або використання замаскованих гаманців.

13:52 Пт 20.06.25 733
Черговий конфлікт з ТЦК: адвокату зламали ногу, а його клієнт викинувся з вікна

Гарантії діяльності

Черговий конфлікт з ТЦК: адвокату зламали ногу, а його клієнт…

19 червня у приміщенні військово-лікарської комісії, куди автобус Красноградського територіального центру комплектування та соціальної підтримки (ТЦК) доставив декілька осіб, стався інцидент із застосуванням фізичної сили до адвоката.

13:10 Пт 20.06.25 46648

Вестник:№5 травень 2025 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл