"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
Проект про звільнення жертв насильства від судового збору має прогалини

Звільнення жертв домашнього насильства від сплати судового збору усуває перешкоди та створює передумови для ефективної реалізації права на судовий захист. Втім, необхідно прибрати деякі процесуальні прогалини.
Такий висновок зробили у Комітеті Національної асоціації адвокатів України з питань митного та податкового права за наслідками аналізу проекту Закону №12322 від 16.12.2024 «Про внесення змін до статті 5 Закону України «Про судовий збір» щодо пільг від сплати судового збору»
Документ передбачає звільнення від сплати судового збору позивачів у справах про відшкодування матеріальної та моральної шкоди, завданої кримінальними правопорушеннями, пов'язаними з домашнім насильством, а також кримінальними правопорушеннями проти статевої свободи та статевої недоторканості особи.
На думку НААУ, запропоновані зміни узгоджуються з міжнародними зобов'язаннями України, зокрема з положеннями Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу із цими явищами (Стамбульська конвенція), яка вимагає забезпечення ефективного доступу до правосуддя для жертв насильства.
Імплементація запропонованих законодавчих змін матиме позитивний вплив на механізм захисту прав постраждалих від домашнього насильства та злочинів проти статевої свободи. Адже більшість постраждалих від домашнього насильства перебувають у стані економічної залежності від кривдника (що обмежує можливості звернення до суду).
Серед недоліків проекту називається правова невизначеність щодо процесуального моменту виникнення права на звільнення від сплати судового збору. Що є достатньою підставою: факт внесення відомостей до ЄРДР, наявність процесуальних рішень у кримінальному провадженні (повідомлення про підозру, обвинувальний вирок)? Це створює ризики неоднакового правозастосування та порушення принципу правової визначеності, переконані у комітеті НААУ.
Ще одним питанням є належні та допустимі докази, які позивач має надати на підтвердження підстав для звільнення від сплати судового збору. Відсутність чітких критеріїв оцінки доказів може призвести як до необґрунтованих відмов у застосуванні пільги, так і до зловживань процесуальними правами при зверненні до суду.
З огляду на наведене, роблять висновок адвокати, було б доцільно конкретизувати підстави для звільнення від сплати судового збору, зазначивши, що таке право виникає з моменту внесення відомостей до ЄРДР, а також визначити перелік документів, достатніх для підтвердження права на звільнення від сплати судового збору (витяг з ЄРДР, копія повідомлення про підозру, обвинувальний вирок, ухвала про закриття провадження тощо).
Ці зауваження і пропозиції направлені Комітету ВР з питань гуманітарної та інформаційної політики.
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини

Навчання
Самотність як виклик: адвокатам нагадали, що дружба – це навичка
Сьогодні більше половини людей у світі почуваються самотніми. І це не просто емоційна скарга. Самотність впливає на здоров’я так само руйнівно, як куріння чи алкогольна залежність. Адвокати – не виняток.

За кордоном
Канадський суд захистив анонімність адвокатів, яких підозрювали у…
Верховний суд Нової Шотландії (Канада) ухвалив рішення не розкривати імена трьох адвокатів, яких правоохоронці підозрювали у тому, що вони могли попередити свого колегу про слідчі дії, заплановані стосовно нього.

Регіони
Виграти справу – питання аналітики: урок адвокатам дали у Львові
Хоча в Україні право базується на законодавстві (писаних законах), суди, ухвалюючи рішення у справі, усе ж ураховують практику вищих інстанцій. Відтак, аналіз наявної судової практики дозволяє прогнозувати результати та підготуватися до можливих ризиків.

Навчання
Війна, розлука і діти: як суди вирішують спори про батьківські права
Через війну мільйони українців змінили місце проживання. Хтось із батьків пішов до війська, зник безвісти або потрапив у полон, а хтось перебуває на окупованій території. Всі ці обставини впливають стосунки між батьками і відображаються на виконанні ними батьківських обов’язків.

За кордоном
У США суддя застеріг адвоката за оцінку прокуророк і підписався на…
Американський федеральний суддя зробив усне застереження адвокату за публічні коментарі, які вийшли за етичні межі. Причиною стала публічна заява юриста, у якій він назвав прокурорську групу у справі як «шестірку білих жінок».

Регіони
Проблеми реформування правової системи досліджували науковці та…
2–3 травня на базі юридичного факультету Західноукраїнського національного університету відбулася IX Міжнародна науково-практична конференція «Україна в умовах реформування правової системи: сучасні реалії та міжнародний досвід».

Дискусія
Апостилювання подорожчало у 12 разів
Державна послуга з проставлення апостилю — спеціального штампа, що засвідчує дійсність підпису, статусу особи та печатки на офіційних документах, які подаються за кордоном, стала дорожчою. Згідно з повідомленням Мінʼюсту, плата зросла з 51 до 610 грн для фізичних осіб та з 85 до 1060 грн - для юридичних.

Гарантії діяльності
РАУ ініціює вирішення проблеми побачень адвокатів із засудженими
Ст. 110 Кримінально-виконавчого кодексу гарантує засудженому конфіденційність побачень із адвокатом. Одним із важливих елементів є можливість спілкування з адвокатом у приміщенні без суцільного розмежувального скла. На практиці ця норма закону системно порушується.