"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням

Головна цитата
«Попри всі жахіття війни залучення інвестицій в агросектор має стати одним із ключових пріоритетів для відбудови нашої країни», - адвокат А. Шабельніков
Публікація
Агросектор в умовах війни: як зменшити ризики для інвесторів
Війна суттєво вплинула на активність в аграрному секторі України, спричинивши зниження обсягів інвестицій та створивши численні перешкоди для розвитку галузі. Втім, залучення інвестицій до українського агросектору залишається життєво важливим завданням — як для відновлення галузі, так і для забезпечення продовольчої безпеки у світі.
За даними Міністерства аграрної політики та продовольства України, прямі збитки галузі перевищують $ 10 мільярдів. Ці втрати включають зруйновану інфраструктуру, пошкоджену техніку, знищені склади та елеватори. Ще однією великою проблемою є втрати орних земель. Через окупацію та мінування близько 20 % сільськогосподарських угідь залишаються недоступними для обробітку.
Але посівна кампанія 2025 року в Україні триває. І станом на кінець березня аграрії засіяли більше 551,8 тис. га ярих зернових та зернобобових культур. Найактивніше посівна триває в південних і центральних регіонах країни — це Одеська, Миколаївська, Херсонська, Дніпропетровська, Вінницька та Запорізька області. Загалом цього року заплановано засіяти понад 5,7 млн га ярих зернових та зернобобових культур, що відповідає рівню минулого року. А продовження посівної кампанії дозволяє сподіватися на збереження високого рівня експорту та валютних надходжень.
При цьому український аграрний сектор має потенціал збільшити виробництво на 400 %. І для цього потрібні інвестиції у розмірі $ 75 – 80 млрд. Залучити такі кошти можна лише за рахунок іноземних інвесторів, оскільки українські банки не готові надавати довгострокові кредити.
Навіть попри складну міжнародну ситуацію іноземні інвестори зацікавлені у вкладеннях в українське сільське господарство. Але держава має створити сприятливий інвестиційний клімат в агросекторі.
Це, зокрема, передбачає:
- удосконалення законодавчої бази (запровадження довгострокових стратегій розвитку агросектору;
- уникнення частих змін у законодавстві, особливо в частині оподаткування та земельного регулювання;
- узгодженість нормативно-правових актів із європейськими стандартами),
- посилення захисту прав інвесторів,
- спрощення адміністративних процедур,
- забезпечення прозорості оцифрування дозвільних процедур і зменшення бюрократичного навантаження,
- впровадження єдиної електронної платформи для реєстрації земельних прав та аграрного бізнесу.
Одним із ключових елементів стабільного розвитку економіки та суспільства є захист права власності. Особливо це актуально для аграрного сектору, де незаконні дії, пов'язані з рейдерськими захопленнями, можуть призводити до втрат для підприємців і держави. Для ефективної боротьби із цими викликами необхідні системні зміни в законодавстві та правозастосуванні.
Тривалість і складність судових процедур безумовно створює проблеми для захисту прав власності. Для покращення ситуації необхідно створити спеціалізовані судові інстанції з розгляду земельних спорів, забезпечити прозорість судового процесу та відкритість даних щодо розгляду справ, удосконалити процедури розгляду скарг на дії державних реєстраторів і нотаріусів. Для боротьби з рейдерством необхідно запровадити жорсткіші кримінальні санкції за незаконне заволодіння майном і корпоративними правами та удосконалити механізми оперативного повернення незаконно захопленого майна законним власникам. Також створити єдину цифрову систему аграрних реєстрів з високим рівнем захисту даних та забезпечити автоматичне сповіщення власників про будь-які зміни в реєстрах, що стосуються їхнього майна.
На цей рік Урядом України передбачено понад 5 млрд грн на підтримку аграрної галузі. Через обмежений бюджет держави допомога здійснюється через міжнародних донорів, зокрема через програми, міжнародні організації та фонди. Спрощення доступу аграріїв до фінансування може підвищити продуктивність та прибутковість галузі, надасть можливість виробникам сільськогосподарської продукції інвестувати в новітні технології та інноваційні рішення, що сприяє підвищенню ефективності виробництва.
На сьогодні в Україні ефективно зарекомендував себе інструмент аграрних розписок – фіксує безумовне зобов’язання боржника, яке забезпечується заставою, здійснити поставку сільськогосподарської продукції або сплатити грошові кошти на визначених у ньому умовах.
Також у 2025 році набрав чинності Закон «Про аграрні ноти». Цей інструмент надає можливість агровиробникам залучати фінансування під заставу майбутньої сільськогосподарської продукції, сприяючи розвитку ринку капіталу в агросекторі. Згідно з попередніми розрахунками Міністерства аграрної політики та продовольства після запуску організованого товарного ринку вже за перший рік буде залучено + 350 млрд грн у легальну економіку та + 27 млрд грн ($ 650 млн) інвестицій в агросектор.
Отже, попри всі жахіття війни залучення інвестицій в агросектор має стати одним із ключових пріоритетів для відбудови нашої країни. Відновлення та модернізація цієї стратегічно важливої галузі дозволять Україні зберегти статус світового лідера з експорту продовольства.

Андрій Шабельніков
голова Комітету НААУ з питань інвестиційної діяльності та приватизації
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Інші публікації автора

Публікація
Агросектор в умовах війни: як зменшити ризики для інвесторів
Автор: Андрій Шабельніков

Публікація
Тенденції приватизації у 2025 році
Автор: Андрій Шабельніков

Публікація
Чи варто зберігати заощадження в інвестиційних монетах?
Автор: Андрій Шабельніков

Публікація
Захист грошей у цифрових сервісах: 5 порад
Автор: Андрій Шабельніков

Публікація
В Україні падає рівень онлайн-торгівлі. Як уберегти ринок?
Автор: Андрій Шабельніков

Публікація
Захист інвестицій від воєнних ризиків: що робить держава
Автор: Андрій Шабельніков