Перспективи регулювання діяльності АРМА та управління активами обговорили в НААУ | НААУ

"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням

Перспективи регулювання діяльності АРМА та управління активами обговорили в НААУ

Дискусія
10:46 Пт 21.02.25 6827 Переглядів
Версія для друку

У парламенті ухвалили за основу комплексний законопроект №12374-д, який покликаний видозмінити функціонування Агентства з питань розшуку та менеджменту активів, посилити його інституційну спроможність та вдосконалити механізми управління активами.

Для обговорення перспектив цих законодавчих змін у Національній асоціації адвокатів організували і 19 лютого провели тематичний круглий стіл. Участь у ньому взяли народні депутати, керівники АРМА, науковці, арбітражні керуючі та приватні виконавці.

Голова Комітету НААУ з питань інформаційної політики та взаємодії із засобами масової інформації Олексій Шевчук, який виступив модератором заходу, нагадав про існування складних ситуацій, які виникають у звʼязку із арештом активів в рамках кримінальних процесів. «Це те, з чим працюють адвокати безпосередньо, - пояснив він важливість участі адвокатури у нормативному врегулюванні питань діяльності АРМА. - Тому мета нашого сьогоднішнього обговорення – це отримати від усіх учасників цього процесу фахову думку».

За його словами це важливо, аби завтра ніхто не сказав, що актив, який забрали в російського олігарха, не приносить користь українським громадянам, або що українські платники податків утримують за свій кошт російський бізнес.

На нову модель управління арештованими активами через арбітражних керуючих звернула увагу голова АРМА Олена Дума, яка заявила, що у відомстві вже оцінили цю пропозицію.

Зокрема, арбітражні керуючі мають отримати сертифікати за наслідком проходження навчання в агентстві. «Це викликає подив, тому що Національне агентство не є науковою установою, щоб проводити відповідні навчання», - прокоментувала вона. Також в очільниці АРМА виникли сумніви щодо способу відбору арбітражного керуючого в автоматичному режимі, як вона це охарактеризувала «рулеткою».

«У мене особисто виникає запитання, чи не створимо ми якісь корупційні складові для того, щоб арбітражний керуючий, не маючи на це ні засобів, ні фінансування, ні допомоги, ні підтримки, ні доступу до того кримінального провадження, в рамках якого було арештовано актив, буде все це здійснювати», - поставила запитання О.Дума. І подібних питань, говорить чиновниця, більше ніж достатньо.

Вона визнає, що відбір управителів потребує вдосконалення. «Наша пропозиція полягає в тому, щоб вдосконалити ті проблемні питання, про які ми знаємо. Це обов'язкове планування перед арештом, це розблокування управління корпоративними правами, це встановлення чітких строків… Зараз нам треба створити документ, який насправді буде працювати, який дасть ефективність, прозорість не тільки органу, але й Україні», - зауважила О.Дума.

Хоча народний депутат Григорій Мамка і не голосував за проект №12374-д, але він вважає, що діяльність АРМА необхідно модернізувати з урахуванням тієї основної ідеї, заради якої це агентство створювалося. Зокрема, продовжити ту транспаренцію, яка зараз спостерігається і не допустити породження нових схем, які зараз зʼявилися в нових законопроектах.

Аналізуючи зміст проекту, він піддав критиці закладені в нього основи призначення керівництва. «Пам’ятаєте, як в СРСР був такий підхід, що приходить керівник і заставляє заступників написати рапорти на звільнення? в законопроекті розписано, що заступники голови Нацагентства складають свої повноваження у день призначення нового голови Нацагентства. А контракти для чого, які ризики по контрактах, хто буде відшкодовувати, – цього абсолютно не передбачено», - застеріг нардеп. - «Адже заступники є державними службовцями, а не політичними особами. Має бути забезпечено сталий процес державного управління».

Монополізація управління арбітражними керуючими викликала занепокоєння і в першого віцепрезидента Торгово-промислової палати України Михайла Непрана. «По суті створюється досить ризикована і, якщо говорити більш прагматично – штучна монополія, коли звужується можливість іншим категоріям учасників цього ринку брати участь у цій процедурі», - зауважив представник ТПП. На його думку, цю норму слід виключити із законопроекту.

А от в Національній асоціації арбітражних керуючих України законопроект (в частині залучення представників приватних професій до управління майном підтримали. «Ми висококваліфіковані кадри, які потрібно залучати до цього процесу», - зауважив голова цієї асоціації Олександр Бондарчук. Він звернув увагу, що невід'ємною частиною щоденної роботи арбітражних керуючих є проведення комплексу заходів з відновлення платоспроможності боржників.  Голова НААКУ заявив про наявність «чудових прикладів в дуже несподіваних галузях», а саме відновлення платоспроможності, наприклад, суднобудівного заводу або металургійних підприємств.

«Залучення арбітражних керуючих та приватних виконавців не є політичним питанням, а є суто практичним засобом підвищення ефективності управління майном», - переконаний О.Бондарчук. - Ми не є політичним суб'єктом цього законопроекту, ми не є ворогом ні АРМА, ні Міністерству юстиції… Ми фахівці, які вміють займатися управлінням підприємствами, що знаходяться в кризі. І ми пропонуємо наших спеціалістів АРМА для того, щоб підвищити ефективність управління. У нас немає ніяких інших бажань».

У приватних виконавців також виявилися зауваження до проекту. Зокрема, щодо укладання договору, до його строків, щодо застосування відповідних санкцій. «Ми з колегами комплексно працюємо в асоціації над цим законопроектом і звісно зможемо поділитися своїми напрацюваннями», - сказала голова Асоціації приватних виконавців України Оксана Русецька. Також вона виявила зацікавленість в тому, щоб залучення виконавців до процесів управління арештованим майном було максимально прозорим та дієвим. «Спільнота приватних виконавців однозначно готова впоратися з відповідним функціоналом», - запевнила вона.

Наприкінці заходу О.Шевчук запропонував усім бажаючим направляти пропозиції до НААУ. Вони будуть узагальнені і передані профільному комітету ВР, аби в рамках підготовки проекту до другого читання отримати якісний документ.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

Куди веземо зерно: нові ринки, старі бар’єри і довгий шлях до ЄС

Дискусія

Куди веземо зерно: нові ринки, старі бар’єри і довгий шлях до ЄС

Нещодавнє відкриття ринку Султанату Оман для української аграрної продукції — вже дев’ятий новий експортний напрям з початку 2025 року. Але за цим — не просто зростання цифр, але й перебудова логістики, відновлення довіри і пошук рівних правил гри.

15:02 Пт 18.07.25 118
19 липня можливі обмеження у роботі електронних кабінетів адвокатів

ЄРАУ

19 липня можливі обмеження у роботі електронних кабінетів адвокатів

У суботу, 19 липня, у звʼязку із плановими технічними роботами буде тимчасово обмежений доступ до особистих електронних кабінетів адвокатів на сайті Національної асоціації адвокатів України.

13:57 Пт 18.07.25 183
Ідея відновити повноваження КК ВККС суперечить Конституції – Комітет НААУ

Законодавство

Ідея відновити повноваження КК ВККС суперечить Конституції –…

Законопроект №13382 про внесення змін про удосконалення процедури конкурсу на зайняття посади члена ВККС суперечить Конституції, не забезпечує вдосконалення процедури, а тому його включення до порядку денного сесії ВР є недоцільним.

12:43 Пт 18.07.25 130
Чому переписування регламентів ЄС у закони — не найкраще рішення

Законодавство

Чому переписування регламентів ЄС у закони — не найкраще рішення

Замість того, аби переписувати до законів України положення регламентів ЄС, варто розпочати пошук механізмів врахування останніх як елементів національного права. З набуттям членства України у ЄС всі ці документи автоматично стануть частиною законодавства, тож важливо вчитися працювати з ними вже зараз.

16:34 Чт 17.07.25 266
Тих, хто ототожнює адвокатів з клієнтами, штрафуватимуть – ухвалено закон

Законодавство

Тих, хто ототожнює адвокатів з клієнтами, штрафуватимуть – ухвалено…

Публічне ототожнення особою адвоката з клієнтом, якому таким адвокатом надається професійна правнича допомога стане адміністративним правопорушенням, а форми втручання в діяльність адвоката, відповідальність за яке передбачена ст. 397 Кримінального кодексу, - деталізовано.

17:49 Ср 16.07.25 3168
Вимкни справу: чим ризикує адвокат, ігноруючи режим сну

Навчання

Вимкни справу: чим ризикує адвокат, ігноруючи режим сну

У юридичній практиці складно уникнути перенавантаження: дедлайни, багатозадачність, емоційна робота з клієнтами, публічні виступи. Але саме ці фактори роблять адвокатів особливо вразливими до наслідків хронічного недосипу.

14:26 Ср 16.07.25 232
НААУ передала зауваження до імміграційного закону Португалії

За кордоном

НААУ передала зауваження до імміграційного закону Португалії

Представник Національної асоціації адвокатів України в Португалії Віктор Архіпов обговорив з новообраним головою Ордену адвокатів Португалії Жоао Массано низку питань, що стосуються правового становища українців у країні.

12:18 Ср 16.07.25 2283
Адвокати та архівісти об’єдналися для збереження правової спадщини

Взаємодія

Адвокати та архівісти об’єдналися для збереження правової…

Національна асоціація адвокатів України, Рада адвокатів Львівської області та Центральний державний історичний архів України у м. Львів підписали Меморандум про співпрацю. Документ відкриває нові можливості для вивчення та популяризації історії української адвокатури, архівних досліджень і створення спільних науково-просвітницьких проектів.

11:41 Вт 15.07.25 376

Вестник:№6 червень 2025 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл