"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
Заклик Рівненської ОДА не звертатися до адвокатів порушує Конституцію, - заява НААУ

У Рівненській обласній державній адміністрації спонукають родини полонених не поспішати звертатися до приватних юристів чи адвокатів за юридичною підтримкою. НААУ назвала цю позицію такою, що порушує конституційну гарантію кожного на професійну правничу допомогу.
18 лютого на сторінці Рівненської обласної державної адміністрації у Facebook зʼявилося повідомлення «Юридична та психологічна допомога для родин полонених - безкоштовна та доступна». У ньому зокрема зазначається що в питанні супроводу родин полонених «окремі недобросовісні юридичні організації зловживають довірою людей, штучно завищують вартість своїх послуг. Це неприпустима спекуляція на болю та вразливому становищі родин». Крім того, в ОДА закликали «не поспішати звертатися до приватних юристів чи адвокатів, адже всі ці послуги надаються державними органами та установами безкоштовно». При цьому пропонується звертатися до Управління з питань ветеранської політики ОДА.
У Національній асоціації адвокатів України зауважили, що такі твердження не відповідають дійсності.
Відповідно до ст. 59, 131-2 Конституції кожен має право на професійну правничу допомогу. У випадках, передбачених законом, ця допомога надається безоплатно. Кожен є вільним у виборі захисника своїх прав. І для надання професійної правничої допомоги діє адвокатура, незалежність якої гарантується.
Тобто саме адвокати надають професійну правничу допомогу громадянам України, чим забезпечують дотримання конституційної гарантії. При цьому твердження Рівненської ОДА про можливість отримання такої допомоги безкоштовно від державних органів не відповідає закону.
Більше того, наразі члени родин полонених та осіб, зниклих безвісти, відповідно до Закону «Про безоплатну правничу допомогу», не належать до суб'єктів, які мають право на отримання такої допомоги. Зокрема, це стосується складання позовних заяв, оскарження дій чи бездіяльності в судовому порядку та судового представництва.
І саме НААУ була ініціатором підготовки змін до ч. 2 ст. 13 цього Закону, що пропонують надання безоплатної правничої допомоги для близьких родичів та членів сім’ї осіб, зниклих безвісти за особливих обставин та осіб, які мали статус зниклих безвісти за особливих обставин, але чиє місцезнаходження було встановлено.
На початку січня Рівненська ОДА повідомляла про відкриття 13 вакансій для працевлаштування фахівців із супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб. При цьому від кандидатів на ці посади вища юридична освіта не вимагається.
Отже надання професійної правничої допомоги до повноважень Рівненської ОДА та її Управління з питань ветеранської політики не входить. А от заклики адміністрації звертатися до державних органів для отримання безоплатних юридичних послуг вводять громадян в оману та створюють ілюзію безкоштовної правничої допомоги, яка фактично не передбачена чинним законодавством, - зазначили в НААУ.
Відповідно до статті 5 Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», адвокатура є незалежною від органів державної влади, місцевого самоврядування, їхніх службових та посадових осіб. Держава ж зобов’язана створювати умови для діяльності адвокатури та гарантувати її незалежність, а не втручатися у її діяльність, в тому числі шляхом поширення недостовірних відомостей.
З урахуванням цього НААУ закликала Рівненську ОДА вжити заходів для виправлення цієї ситуації, офіційно спростувати неправдиві твердження (адже її розповсюдження вводить громадян в оману та підриває довіру до професійної правничої допомоги) та надалі дотримуватися вимог законодавства.
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини

Навчання
Розпізнавати маніпуляції і протидіяти їм у суді вчили полтавських…
Молоді адвокати вчились розпізнавати маніпулятивні техніки з боку процесуальних опонентів, свідків, прокурорів та навіть суддів, аналізувати приховані прийоми впливу та протидіяти маніпуляціям за допомогою логічного аналізу, коректних контраргументів та судової риторики.

Законодавство
Джерела для висновку органу опіки: чи варто змінювати СК через одну…
Ініціатива щодо уточнення джерел отримання інформації органами опіки та піклування для підготовки висновків стосовно порядку розв’язання спорів щодо дітей є доцільною. Проте це краще робити на підзаконному рівні.

Дискусія
Війна за врожай: чому агросектор потребує захисту пояснив голова…
Аграрний сектор — ключовий драйвер української економіки в умовах воєнного стану. Проте саме він сьогодні стикається з найбільшими юридичними й фактичними загрозами. Через складну нормативну базу, доступ до реєстрів і зловживання повноваженнями агросфера перетворюється на поле рейдерських атак.

Навчання
Фідбек – це не критика заради критики, а інструмент підтримки та…
У юридичному середовищі зворотний зв’язок часто сприймається як критика чи вказівка на помилки. Проте насправді фідбек — це важливий інструмент професійного зростання і підтримки, особливо в часи високого стресу.

Дискусія
Європейський день захисту прав пацієнтів: Комітетом медичного і…
З вітальним словом виступила голова Комітету медичного і фармацевтичного права та біоетики НААУ, адвокат Ірина Сенюта, яка звернула увагу на те, що щорічно 18 квітня відзначається Європейський день захисту прав пацієнтів, рішення про відзначення якого було ухвалено 29.03.2007.

Етика
Про удосконалення дисциплінарних процедур розповів т.в.о. голови…
За останній час Рада адвокатів України внесла низку змін до рішень, які регламентують дисциплінарні процедури, повʼязані із розглядом скарг на адвокатів. Завдяки цьому процес став більш прозорим та ефективним.

Навчання
Студентів-міжнародників ознайомили з Конвенцію про захист професії…
У Навчально-науковому інституті міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка відбулася лекція, присвячена Конвенції про захист професії адвоката, ухваленій 12 березня Комітетом Міністрів Ради Європи.

Гарантії діяльності
У ВР обговорили проблеми імплементації Конвенції про захист…
З метою обговорення питання доцільності імплементації положень Конвенції РЄ про захист професії адвоката та внесення необхідних для цього змін до чинного законодавства 16 квітня у Комітеті Верховної Ради з питань правової політики відбулася спільна робоча нарада.