Для цілей визначення медичної практики слід розрізняти допомогу і послуги, - комітет НААУ | НААУ

"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням

Для цілей визначення медичної практики слід розрізняти допомогу і послуги, - комітет НААУ

Законодавство
10:17 Чт 20.02.25 6723 Переглядів
Версія для друку

Аби закріпити на законодавчому рівні термін «медична практика», у Міністерстві охорони здоровʼя підготували зміни до Основ законодавства України про охорону здоров’я. Втім запропоноване визначення є недосконалим.

На це звернули увагу в Комітеті медичного та фармацевтичного права та біоетики Національної асоціації адвокатів України за підсумками аналізу проекту Закону «Про внесення змін до Основ законодавства України про охорону здоров’я щодо визначення терміну «медична практика», оприлюдненого для обговорення на  сайті МОЗ.

У міністерстві виходили з того, що згідно із законом медична практика підлягає ліцензуванню. При цьому саме поняття визначено не законом, а на підзаконному рівні (Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з медичної практики, затверджені постановою Кабміну від 02.03.2016 №285). На цю прогалину звертала увагу Рахункова палата під час аудиту щодо аналізу ефективності та обґрунтованості застосування податкових пільг з податку на додану вартість за операціями з постачання послуг з охорони здоров’я у 2022 році.

Тож у МОЗ пропонують надати таке визначення:

«Господарська діяльність з медичної практики (медична практика) – вид господарської діяльності у сфері охорони здоров’я, який підлягає ліцензуванню відповідно до Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності», що провадиться закладами охорони здоров’я та фізичними особами – підприємцями з метою надання медичної (реабілітаційної) допомоги (послуги) та медичного обслуговування».

У профільному комітеті НААУ зауважили на необхідності розмежування термінів «медична допомога» та «медична послуга». Адже господарську діяльність провадять суб’єкти господарювання, якими є заклади охорони здоров’я, а також фізичні особи – підприємці, які зареєстровані та одержали ліцензію.

З урахуванням ст. 3 Основ законодавства України про охорону здоров’я, надавачем послуг з медичного обслуговування населення (медичної послуги) є заклад охорони здоров’я, реабілітаційний заклад або фізична особа – підприємець, яка зареєстрована та одержала в установленому законом порядку ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики.

А медична допомога - це діяльність професійно підготовлених медичних працівників, спрямована на профілактику, діагностику та лікування у зв'язку з хворобами, травмами, отруєннями і патологічними станами, а також у зв'язку з вагітністю та пологами.

Аналогічним є підхід і в контексті конструкцій «реабілітаційна допомога» та «реабілітаційна послуга».

З урахуванням наведеного, на думку комітету НААУ, більш коректним було б наступне визначення:

«Господарська діяльність з медичної практики (медична практика) – вид господарської діяльності у сфері охорони здоров’я, який підлягає ліцензуванню відповідно до Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності», що провадиться закладами охорони здоров’я та фізичними особами – підприємцями з метою надання медичних та/або реабілітаційних послуг, а також медичного обслуговування».

Повний текст зауважень і пропозицій до проекту Закону «Про внесення змін до Основ законодавства України про охорону здоров’я щодо визначення терміну «медична практика», направлених Міністерству охорони здоровʼя, можна переглянути за посиланням.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

Огляд практики ВС із земельних спорів за I півріччя 2025 року

Cудова практика

Огляд практики ВС із земельних спорів за I півріччя 2025 року

Перша половина 2025 року була багата на різноманітні земельні спори, практика вирішення яких не змінилася та була неодноразово підтверджена Верховним Судом. У свою чергу ВП ВС застосував нові підходи до захисту права оренди на землю.

16:06 Пн 28.07.25 218
Розпочато прийом документів кандидатів до конкурсної комісії з добору членів ВККС від РАУ

Анонс

Розпочато прийом документів кандидатів до конкурсної комісії з…

Рада адвокатів України оголошує про початок прийому документів від кандидатів, які виявили бажання бути обраними до складу Конкурсної комісії з добору членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів за квотою РАУ.

16:14 Пт 25.07.25 1005
Венеційську комісію попередили про ризики змін у дисциплінарних процедурах щодо українських суддів

Законодавство

Венеційську комісію попередили про ризики змін у дисциплінарних…

Європейська комісія за демократію через право (Венеційська комісія) та Директорат РЄ з прав людини та верховенства права готують оцінку законопроектам, що стосуються судоустрою та статусу суддів в Україні.

15:41 Пт 25.07.25 670
Українських адвокатів запрошують у Бонн на стажування

Анонс

Українських адвокатів запрошують у Бонн на стажування

Молоді українські адвокати, які спеціалізуються у сфері цивільного, комерційного та економічного права, мають змогу взяти участь у програмі стажування в Німеччині. Її проводить Фонд міжнародної правової співпраці (IRZ) спільно з Федеральною палатою адвокатів та Німецькою спілкою адвокатів.

12:04 Пт 25.07.25 1206
Декларації доброчесності суддів і не тільки: РАУ затвердила висновок до законопроектів

Законодавство

Декларації доброчесності суддів і не тільки: РАУ затвердила…

Під виглядом відновлення довіри до судової влади можуть бути запроваджені репресивні механізми контролю над нею. Це прямо суперечить міжнародному досвіду та може призвести до деградації української системи правосуддя.

10:57 Пт 25.07.25 539
Автоматичне продовження тримання під вартою порушує право на захист, - КС

Cудова практика

Автоматичне продовження тримання під вартою порушує право на…

Установлені приписами КПК перешкоди в доступі до суду та порушення права бути заслуханою у суді для особи в такому важливому питанні, як продовження строків тримання її під вартою, означає неможливість реалізації права на захист, гарантованого частиною другою статті 63 Конституції.

9:58 Чт 24.07.25 789
У ТЦК мобілізовані не мають доступу до правничої допомоги (документ)

Гарантії діяльності

У ТЦК мобілізовані не мають доступу до правничої допомоги (документ)

Коли на Черкащині адвокат звернувся із запитом до ТЦК в інтересах мобілізованого клієнта, там заявили про підробку документів, бо військовозобовʼязаний не мав телефона і фізично не міг підписати договір про надання правничої допомоги.

18:52 Ср 23.07.25 2333
Як оцінити перспективу звернення до ЄСПЛ: практичні орієнтири для адвоката

Дискусія

Як оцінити перспективу звернення до ЄСПЛ: практичні орієнтири для…

Звернення до Європейського суду з прав людини — це не просто останній шанс на справедливість, а складна і тривала процедура, яка потребує ретельного аналізу ще на етапі прийняття рішення про підготовку заяви.

13:17 Вт 22.07.25 587

Вестник:№6 червень 2025 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл