Суд визнав винним одного із керівників ФГВФО, що ігнорував адвокатський запит | НААУ

"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням

Суд визнав винним одного із керівників ФГВФО, що ігнорував адвокатський запит

Cудова практика
10:41 Пн 13.01.25 8360 Переглядів
Версія для друку

Київський апеляційний суд визнав заступника директора-розпорядника Фонду гарантування вкладів фізичних осіб винним у неправомірній відмові в наданні інформації за запитом адвоката. Чиновник спробував «відплатити» через КДКА, але марно.

Постанова у справі про адміністративне правопорушення №761/28460/24 оприлюднена у Єдиному державному реєстрі судових рішень.

Адвокат Максим Бахарєв, який представляв інтереси потерпілого у кримінальному провадженні, звернувся до ФГВФО із адвокатським запитом про витребування інформації та документів, необхідних для надання правничої допомоги клієнту. Але у відповідь отримав відмову за підписом заступника керівника державної установи, який стверджував, що запитувана інформація є інформацією з обмеженим доступом.

Відповідно до Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи, керівники підприємств, установ, організацій, громадських обʼєднань, яким направлено адвокатський запит, зобовʼязані не пізніше пʼяти робочих днів з дня отримання запиту надати адвокату відповідну інформацію, копії документів, крім інформації з обмеженим доступом і копій документів, в яких міститься інформація з обмеженим доступом.

Водночас, неправомірна відмова в наданні інформації, несвоєчасне або неповне надання інформації, надання інформації, що не відповідає дійсності, у відповідь на адвокатський запит є адміністративним правопорушенням, відповідальність за яке (штраф від 25 до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян) передбачена ч. 5 ст. 212-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Адвокат звернувся до Ради адвокатів Донецької області. Уповноважений член ради склав протокол про адмінправопорушення стосовно заступника директора-розпорядника Фонду та направив його до Шевченківського районного суду м. Києва.

Суд першої інстанції закрив провадження, посилаючись на відсутність складу адміністративного правопорушення. Таке рішення було обгрунтоване тим, що відмова не могла вважатися неправомірною. Але Київський апеляційний суд, куди разом із адвокатом зі скаргою звернувся голова Комітету НААУ з питань запобігання адміністративним правопорушенням, скоєним стосовно адвокатів, Сергій Осика, з такими висновками не погодився. Там зауважили, що належність запитуваних відомостей до інформації з обмеженим доступом (про що йшлося у листі-відповіді) не підтверджувалася доказами. Тож апеляція  скасувала постанову суду першої інстанції, визнавши представника ФГВФО винним у вчиненні порушення.

Як стало відомо, у відповідь чиновник подав скаргу до Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Донецької області, звинувативши адвоката у некомпетентності та низьких морально-етичних якостях. Але в органі адвокатського самоврядування відмовили у порушенні дисциплінарної справи. КДКА розцінила таку скаргу як засіб тиску на адвоката у зв’язку із здійсненням ним адвокатської діяльності, оскільки питання про дисциплінарну відповідальність було ініційовано без достатніх підстав.

Через порушення права на інформацію відносно посадовця вже було складено та направлено до суду кілька протоколів, в тому числі, за ознакою повторності. «В адвоката є достатньо законних інструментів для захисту своїх професійних прав. І вони працюють, якщо ними грамотно користуватися, - відзначив очільник комітету НААУ. - Важливо відстоювати свої права навіть у випадках, коли стикаєшся з опором або тиском з боку посадовців. Перешкоджання професійній діяльності адвоката не лише неправомірне, але й може бути покаране, навіть коли спроби впливу набувають форми скарг чи інших маніпуляцій. Приклад  повної реалізації своїх прав та досягнення необхідного результату Максимом Бахарєвим якнайкраще це демонструє».

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

Адвокати вимагають ширших гарантій при виплаті заборгованості із зарплати

Законодавство

Адвокати вимагають ширших гарантій при виплаті заборгованості із…

У ВР готують до другого читання проект Закону №9510 від 19.07.2023 «Про внесення змін до деяких законів України щодо посилення захисту вимог працівників щодо виплати заборгованості із заробітної плати, в тому числі у випадку неплатоспроможності роботодавця».

18:34 Чт 29.05.25 128
Як адвокату зберегти репутацію і сформувати персональний бренд у соцмережах

Регіони

Як адвокату зберегти репутацію і сформувати персональний бренд у…

Персональний бренд адвоката починається з професійної репутації, яку можна як посилити, так і поставити під удар через необачну публічність. Тому соцмережі - це не лише інструмент комунікації з клієнтами й колегами, а й зона підвищеного ризику.

17:59 Чт 29.05.25 316
Помилка - не вирок: адвокатам розповіли, як зберігати психологічну стійкість

Навчання

Помилка - не вирок: адвокатам розповіли, як зберігати психологічну…

У час війни адвокатура потребує не лише фахових навичок, а й психологічної витривалості. Саме цій темі був присвячений вебінар Національної асоціації адвокатів України «Помилки: кінець світу чи можливість для зростання?».

17:42 Чт 29.05.25 245
Політика KYC формує новий стандарт для українських адвокатів

Дискусія

Політика KYC формує новий стандарт для українських адвокатів

Адвокат не може працювати з тим, кого не знає. Але як ідентифікувати клієнта, перевірити його доброчесність і не порушити етичні межі? У деяких юрисдикціях для цього вже діють стандарти KYC (Know Your Client). Ця політика поступово входить і в українську практику.

14:22 Чт 29.05.25 589
Обмеження доступу до публічної інформації: «Дія» презентувала рекомендації

Видання

Обмеження доступу до публічної інформації: «Дія» презентувала…

Право на доступ до публічної інформації — один із наріжних каменів демократії. Проте в Україні його реалізація часто стикається з необґрунтованими обмеженнями: через брак розуміння закону, страх перед розголошенням чи посилання на підзаконні акти. У воєнний час ці виклики лише загострились.

17:31 Ср 28.05.25 410
Кращим студентам ДТЕУ провели майстер-класи з адвокатури

Навчання

Кращим студентам ДТЕУ провели майстер-класи з адвокатури

У Національній асоціації адвокатів України провели тематичний день адвокатури для студентів-юристів факультету права і міжнародної торгівлі Державного торговельно-економічного університету.

16:57 Ср 28.05.25 396
Про ризики впровадження пріоритетного опікунства попередили в НААУ

Законодавство

Про ризики впровадження пріоритетного опікунства попередили в НААУ

Українське законодавство не дозволяє батькам чи опікунам заздалегідь визначити, хто піклуватиметься про їхню дитину або підопічного у разі смерті чи втрати дієздатності. Під час війни це питання набуває особливої актуальності.

15:47 Ср 28.05.25 190
Українським адвокатам у США допоможуть інтегруватися у юридичну спільноту

За кордоном

Українським адвокатам у США допоможуть інтегруватися у юридичну…

«Ми не лише підтримуємо наших громадян, а й допомагаємо українським адвокатам, що через війну переїхали до Каліфорнії, знайти роботу, пройти ліцензування та інтегруватися в місцеву юридичну спільноту».

14:21 Ср 28.05.25 499

Вестник:№4 квітень 2025 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл