"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
Суд визнав винним одного із керівників ФГВФО, що ігнорував адвокатський запит

Київський апеляційний суд визнав заступника директора-розпорядника Фонду гарантування вкладів фізичних осіб винним у неправомірній відмові в наданні інформації за запитом адвоката. Чиновник спробував «відплатити» через КДКА, але марно.
Постанова у справі про адміністративне правопорушення №761/28460/24 оприлюднена у Єдиному державному реєстрі судових рішень.
Адвокат Максим Бахарєв, який представляв інтереси потерпілого у кримінальному провадженні, звернувся до ФГВФО із адвокатським запитом про витребування інформації та документів, необхідних для надання правничої допомоги клієнту. Але у відповідь отримав відмову за підписом заступника керівника державної установи, який стверджував, що запитувана інформація є інформацією з обмеженим доступом.
Відповідно до Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи, керівники підприємств, установ, організацій, громадських обʼєднань, яким направлено адвокатський запит, зобовʼязані не пізніше пʼяти робочих днів з дня отримання запиту надати адвокату відповідну інформацію, копії документів, крім інформації з обмеженим доступом і копій документів, в яких міститься інформація з обмеженим доступом.
Водночас, неправомірна відмова в наданні інформації, несвоєчасне або неповне надання інформації, надання інформації, що не відповідає дійсності, у відповідь на адвокатський запит є адміністративним правопорушенням, відповідальність за яке (штраф від 25 до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян) передбачена ч. 5 ст. 212-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Адвокат звернувся до Ради адвокатів Донецької області. Уповноважений член ради склав протокол про адмінправопорушення стосовно заступника директора-розпорядника Фонду та направив його до Шевченківського районного суду м. Києва.
Суд першої інстанції закрив провадження, посилаючись на відсутність складу адміністративного правопорушення. Таке рішення було обгрунтоване тим, що відмова не могла вважатися неправомірною. Але Київський апеляційний суд, куди разом із адвокатом зі скаргою звернувся голова Комітету НААУ з питань запобігання адміністративним правопорушенням, скоєним стосовно адвокатів, Сергій Осика, з такими висновками не погодився. Там зауважили, що належність запитуваних відомостей до інформації з обмеженим доступом (про що йшлося у листі-відповіді) не підтверджувалася доказами. Тож апеляція скасувала постанову суду першої інстанції, визнавши представника ФГВФО винним у вчиненні порушення.
Як стало відомо, у відповідь чиновник подав скаргу до Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Донецької області, звинувативши адвоката у некомпетентності та низьких морально-етичних якостях. Але в органі адвокатського самоврядування відмовили у порушенні дисциплінарної справи. КДКА розцінила таку скаргу як засіб тиску на адвоката у зв’язку із здійсненням ним адвокатської діяльності, оскільки питання про дисциплінарну відповідальність було ініційовано без достатніх підстав.
Через порушення права на інформацію відносно посадовця вже було складено та направлено до суду кілька протоколів, в тому числі, за ознакою повторності. «В адвоката є достатньо законних інструментів для захисту своїх професійних прав. І вони працюють, якщо ними грамотно користуватися, - відзначив очільник комітету НААУ. - Важливо відстоювати свої права навіть у випадках, коли стикаєшся з опором або тиском з боку посадовців. Перешкоджання професійній діяльності адвоката не лише неправомірне, але й може бути покаране, навіть коли спроби впливу набувають форми скарг чи інших маніпуляцій. Приклад повної реалізації своїх прав та досягнення необхідного результату Максимом Бахарєвим якнайкраще це демонструє».
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини

Дискусія
Адвокати, науковці та експерти дослідили проблеми судової…
Національна асоціація адвокатів України у співпраці з провідними науково-дослідними інститутами судових експертиз організувала круглий стіл з питань експертного забезпечення адвокатської діяльності.

Cудова практика
Судову практику у сфері містобудування за 2025 рік виклали у…
Останні ключові позиції Верховного Суду щодо ДАБК, будівельного паспорту, містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, дозволу на виконання будівельних робіт, прийняття в експлуатацію обʼєктів будівництва та самочинного будівництва проаналізували у НААУ.

Cудова практика
Чи порушує мобілізація адвоката право людини на захист, - висновок…
Положеннями ст. 335 КПК передбачено зупинення судового провадження лише у випадках, коли для проходження військової служби під час мобілізації був призваний обвинувачений. Однак це положення не поширюється на мобілізацію захисника.

Дискусія
Пошук моделі виборів для повоєнної України: висновки круглого столу
Реформування виборчої системи України є надзвичайно актуальним у контексті майбутніх поствоєнних виборів. Зокрема, реалізації виборчого права має сприяти вдосконалення системи голосування. Але сьогодні Україна стикається з численними викликами.

Cудова практика
Негаторний позов: про що свідчить судова практика ВС
Поки особа є власником майна, вона не може бути обмежена у праві звернутися до суду з негаторним позовом, який може бути пред'явлений упродовж всього часу тривання правопорушення.

Дискусія
Погони не личать мантії: моделі відновлення військових судів…
У Комітеті ВР з питань правової політики провели робочу нараду з обговорення проектів законів, які передбачають створення та функціонування в Україні на постійній основі військових судів. Інститут адвокатури представив свої застереження щодо такої ініціативи.

Навчання
У Івано-Франківську адвокатів навчали мистецтву красномовства
Риторика відіграє надзвичайно важливу роль у професійній діяльності адвоката. Вміння чітко, переконливо та ефективно доносити свою позицію є ключем до успіху в суді, під час переговорів та у спілкуванні з клієнтами.

Законодавство
Уточнення щодо впливу боргів за аліментами на поділ майна є зайвим, -…
Ухилення від виконання прямих батьківських обов’язків з утримання дитини, а саме наявність заборгованості за аліментами, є підставою для відступлення від засад рівності часток подружжя відповідно до Сімейного кодексу.