Чому військова служба і адвокатська діяльність несумісні пояснила член РАУ
Необхідно відрізняти мобілізованого адвоката, який фізично не встиг подати заяву про зупинення діяльності і не здійснює таку діяльність, від того, хто свідомо поєднує несумісні види діяльності.
На це звернула увагу член Ради адвокатів України Ганна Лазарчук під час XIII Судового форуму, який днями проходив в Києві. Представниця НААУ взяла участь у сесії, присвяченій проблемам етики та відповідальності адвокатів та суддів.
Вона нагадала, що після повномасштабного вторгнення адвокати, які пішли до лав ЗСУ боронити країну, фізично не встигали подати заяви про зупинення адвокатської діяльності.
Довідково: відповідно до ст. 7 Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» військова служба є несумісною з діяльністю адвоката. У разі виникнення обставин несумісності, встановлених частиною першою цієї статті, адвокат у триденний строк з дня виникнення таких обставин подає до ради адвокатів регіону за адресою свого робочого місця заяву про зупинення адвокатської діяльності.
Вже на початку березня 2022 року Рада адвокатів України ухвалила рішення № 24, яким рекомендувала дисциплінарним органам адвокатури у період воєнного стану не застосовувати до таких адвокатів дисциплінарні стягнення.
Але деякі адвокати, які проходять військову службу в тилу у мирних регіонах, користуючись цим рішенням, вирішили також продовжити займатися адвокатською діяльністю, вести справи у судах, перебуваючи під дією двох присяг. «І тут уже йдеться про неналежне виконання громадянином обов’язків як військовослужбовця із захисту суверенітету та незалежності держави, так і адвоката - із здійснення захисту, представництва та надання інших видів правничої допомоги клієнту», - пояснила Г.Лазарчук.
Тоді у серпні 2022 року Рада адвокатів України прийняла рішення №60 про виконання адвокатами вимог, передбачених ст. 7 Закону України, де зазначила, що основоположні принципи адвокатської діяльності суперечать принципам військової служби. У разі поєднання статусів адвоката та військовослужбовця виникає ситуація, коли особа повинна дотримуватися двох принципів, які прямо суперечать один одному.
Також член РАУ запевнила, що адвокатура є найгнучкішим інститутом у системі правосуддя, порівняно із судом чи прокуратурою. Адвокатура самостійно досить оперативно вносить корективи у дисциплінарні процедури, коли практика їх застосування виявляє якісь проблеми. Відповідні рішення приймаються чи не на кожному засіданні органу адвокатського самоврядування.
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини
Гарантії діяльності
В адвоката, який здійснював захист у злочині проти нацбезпеки,…
Правоохоронці провели обшук у квартирі адвоката, який надавав професійну правничу допомогу та здійснював захист підозрюваних у посяганні на територіальну цілісність і недоторканність України. Самого адвоката затримали.
Підтримка
Підтримку ментального здоровʼя адвокатів поставлять на платформу
Проект з підтримки ментального здоров’я українських адвокатів під час війни, що реалізується Національною асоціацією адвокатів України за підтримки Міжнародної асоціації юристів (IBA), отримає свою електронну платформу.
Навчання
Як адвокату утримати баланс між обов’язками та особистими…
Професія адвоката — це постійна взаємодія з викликами, напругою та відповідальністю за долі клієнтів. Однак такий стиль життя нерідко призводить до стресу, тривожності та професійного вигорання.
Законодавство
Систематичність - це втретє: як правильно кваліфікувати домашнє…
Уточнення ознаки систематичності вчинення домашнього насильства має важливе значення для тлумачення диспозиції відповідної статті 126-1 Кримінального кодексу. Разом із тим необхідно відмежовувати норми матеріально-правового і процесуального характеру.
Законодавство
Які спрощення кримінального процесу неможливо погодити
Директорат правосуддя та кримінальної юстиції Мінʼюсту підготував аналітичний звіт про доцільність спрощення процедури здійснення окремих слідчих (розшукових) або інших процесуальних дій з урахуванням стандартів дотримання прав людини та практики ЄСПЛ.
БПД
Мінʼюст формує стандарти БПД щодо неповнолітніх
До стандартів якості надання безоплатної вторинної правової допомоги підготовлені зміни. Крім суто технічних правок («правова» допомога стає «правничою», а «ЗМІ» перетворюються на «медіа»), передбачаються вимоги стосовно допомоги і представництва неповнолітніх.
Cудова практика
ВС підтримав адвоката у діджиталізованій реальності
Гарантування права на судовий захист та заборона його обмежень, особливо в умовах діджиталізації та воєнного стану, вимагають від суду підтримки різних способів взаємодії з учасниками процесу. Це стосується і способів підписання ордеру, які не можуть бути обмежені.
Cудова практика
Що підтверджує витрати на правничу допомогу для їх стягнення?
Розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.