Як захистити працюючих медпрацівників після зміни стандартів запропонували у НААУ
Зміна професійних стандартів призведе до зміни умов праці вже працюючих медичних працівників і це може мати наслідком порушення їхніх трудових прав з боку роботодавців.
Зокрема на цей нюанс звернули увагу у Комітеті Національної асоціації адвокатів України з питань трудового права за наслідками аналізу урядового проекту Закону №11527 від 28.08.2024 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підготовки, безперервного професійного розвитку та професійної діяльності за професіями у сфері охорони здоров’я».
Серед іншого, документом пропонується доповнити ст. 4-2 Кодексу законів про працю нормою про те, що професійні стандарти на професії у сфері охорони здоров’я затверджуються після погодження з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров’я.
У НААУ звернули увагу, що при цьому законопроект не пропонує визначити порядок та строки погодження професійних стандартів в МОЗ та наслідки їх непогодження для роботодавців. Також не визначається питання розробки та затвердження професійних стандартів для медиків, які ведуть приватну діяльність, наприклад як ФОП без найманих працівників.
Також адвокати наголосили на існуванні проблеми зміни умов праці для працюючих працівників. У момент прийняття працівника на роботу роботодавець перевіряє відповідність працівника посаді (кваліфікаційним вимогам та характеристикам посади), доводить до нього посадові обовʼязки тощо.
Сьогодні єдині кваліфікаційні вимоги до медичних працівників регулюється Довідником кваліфікаційних характеристик професій працівників (випуск 78 «Охорона здоров’я»), затвердженого наказом МОЗ від 29.03.2002 № 117, де визначені кваліфікаційні характеристики «Завдання та обов’язки», «Повинен знати», «Кваліфікаційні вимоги». Кваліфікаційні вимоги, компетентність, обовʼязки до посади зазначаються в посадовій інструкції, яка затверджується керівником підприємства чи установи і доводиться до працівника.
Отже, медичні працівники для прийняття їх на роботу за медичними професіями повинні надати роботодавцю документ про освіту та відповідати єдиним кваліфікаційним вимогам.
Але після затвердження нових професійних стандартів на професії у сфері охорони здоровʼя зміняться умови доступу до медичних професій – кваліфікаційні вимоги, посадові обовʼязки і постане обовʼязок всіх медичних працівників пройти атестацію.
І у разі зміни кваліфікаційних вимог або посадових обовʼязків відбувається зміна умов праці працівників. Тож необхідно буде дотримати порядок, встановлений ст. 32 КЗпП, ст. 3 Закону «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану». А у разі відмови працівника продовжувати працювати на нових умовах праці трудовий договір може бути з ним припинено на підставі п. 6. ст. 36 КЗпП України. Такі масові зміни умов праці медичних працівників, які вже працюють, переконані в НААУ, можуть призвести до порушення їхніх трудових прав з боку роботодавців.
Аби упередити це, профільний комітет НААУ пропонує передбачити у проекті норму, згідно з якою з медичними працівниками, прийнятими на посади до дня набрання чинності змін за ч. 1 та ч. 2 ст. 74 цього Закону, не може бути розірваний трудовий договір за п. 2 ст. 40 КЗпП України за підставою виявленої невідповідності працівника займаній посаді або виконуваній роботі внаслідок недостатньої кваліфікації до проходження атестації в установленому порядку.
Повністю зауваження і пропозиції Комітету НААУ з питань трудового права до проекту 11527 можна переглянути за посиланням.
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини
Навчання
Як адвокату не згоріти на роботі: психологиня поділилася порадами
Війна та пов'язані з нею виклики значно посилили психологічне навантаження на адвокатів. Вони щодня стикаються з людським горем, невизначеністю та стресом. Не дивно, що статистика свідчить про високий рівень емоційного вигорання захисників прав людини.
Законодавство
Хто визначатиме доброчесність голови АРМА і за якими критеріями?
Непрозорі вимоги, підходи та механізми відбору кандидатів на посади голови та працівників Агентства з розшуку та менеджменту активів несуть у собі корупційні ризики.
Дискусія
Пріоритетне право на опіку: новий крок до захисту прав дітей і…
Запровадження механізмів завчасного визначення майбутніх опікунів забезпечить реалізацію прав та інтересів дітей, які залишилися без батьківського піклування, а також повнолітніх осіб, які можуть втратити дієздатність внаслідок психічних розладів чи інших обставин.
Законодавство
Втручання у діяльність адвоката: 5 аргументів «за» деталізацію…
Національна асоціація адвокатів України висловила підтримку проекту Закону № 12320 від 16.12.2024 про внесення змін до КУпАП, КК та КПК щодо забезпечення дотримання гарантій адвокатської діяльності».
Самоврядування
Сьогодні останній день сплати адвокатами внеску за 2025 рік
Згідно з п.2.5 Положення про внески на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування, затвердженого рішенням Ради адвокатів України від 03.02.2017 №4, адвокати сплачують щорічні внески до 31 січня поточного року. Порушення порядку та строків сплати внесків є невиконанням рішення органу адвокатського самоврядування та відповідно вважається дисциплінарним проступком.
Законодавство
Рішення прийматиме управитель, а відповідатиме - власник…
З прийняттям арештованих активів в управління до управителя не мають переходити зобов’язання власника активів, які пов’язані зі здійсненням ним права власності.
Дискусія
Звільнення, переведення, перевірки: що змінилось у трудовому праві
Воєнний стан, який триває у країні вже майже три роки, суттєво вплинув на організацію трудових відносин, які законодавцю довелося адаптувати до нових умов. Але практику застосування нових законів безумовно формують суди.
Законодавство
Поняття сталкінгу має бути юридично визначеним, - Комітет НААУ
Запровадження в Україні кримінальної відповідальності за незаконне переслідування (сталкінг) має на меті імплементацію відповідних положень Стамбульської конвенції. Втім, пропонована диспозиція нової статті Кримінального кодексу містить деякі юридичні вади.