Як захистити працюючих медпрацівників після зміни стандартів запропонували у НААУ | НААУ

Як захистити працюючих медпрацівників після зміни стандартів запропонували у НААУ

Законодавство
17:29 Пн 02.12.24 2448 Переглядів
Версія для друку

Зміна професійних стандартів призведе до зміни умов праці вже працюючих медичних працівників і це може мати наслідком порушення їхніх трудових прав з боку роботодавців.

Зокрема на цей нюанс звернули увагу у Комітеті Національної асоціації адвокатів України з питань трудового права за наслідками аналізу урядового проекту Закону №11527 від 28.08.2024 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підготовки, безперервного професійного розвитку та професійної діяльності за професіями у сфері охорони здоров’я».

Серед іншого, документом пропонується доповнити ст. 4-2 Кодексу законів про працю нормою про те, що професійні стандарти на професії у сфері охорони здоров’я затверджуються після погодження з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров’я.

У НААУ звернули увагу, що при цьому законопроект не пропонує визначити порядок та строки погодження професійних стандартів в МОЗ та наслідки їх непогодження для роботодавців. Також не визначається питання розробки та затвердження професійних стандартів для медиків, які ведуть приватну діяльність, наприклад як ФОП без найманих працівників.

Також адвокати наголосили на існуванні проблеми зміни умов праці для працюючих працівників. У момент прийняття працівника на роботу роботодавець перевіряє відповідність працівника посаді (кваліфікаційним вимогам та характеристикам посади), доводить до нього посадові обовʼязки тощо.

Сьогодні єдині кваліфікаційні вимоги до медичних працівників регулюється Довідником кваліфікаційних характеристик професій працівників (випуск 78 «Охорона здоров’я»), затвердженого наказом МОЗ від 29.03.2002 № 117, де визначені кваліфікаційні характеристики «Завдання та обов’язки», «Повинен знати», «Кваліфікаційні вимоги». Кваліфікаційні вимоги, компетентність, обовʼязки до посади зазначаються в посадовій інструкції, яка затверджується керівником підприємства чи установи і доводиться до працівника.

Отже, медичні працівники для прийняття їх на роботу за медичними професіями повинні надати роботодавцю документ про освіту та відповідати єдиним кваліфікаційним вимогам.

Але після затвердження нових професійних стандартів на професії у сфері охорони здоровʼя зміняться умови доступу до медичних професій – кваліфікаційні вимоги, посадові обовʼязки і постане обовʼязок всіх медичних працівників пройти атестацію.

І у разі зміни кваліфікаційних вимог або посадових обовʼязків відбувається зміна умов праці працівників. Тож необхідно буде дотримати порядок, встановлений ст. 32 КЗпП, ст. 3 Закону «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану». А у разі відмови працівника продовжувати працювати на нових умовах праці трудовий договір може бути з ним припинено на підставі п. 6. ст. 36 КЗпП України. Такі масові зміни умов праці медичних працівників, які вже працюють, переконані в НААУ, можуть призвести до порушення їхніх трудових прав з боку роботодавців.

Аби упередити це, профільний комітет НААУ пропонує передбачити у проекті норму, згідно з якою з медичними працівниками, прийнятими на посади до дня набрання чинності змін за ч. 1 та ч. 2 ст. 74 цього Закону, не може бути розірваний трудовий договір за п. 2 ст. 40 КЗпП України за підставою виявленої невідповідності працівника займаній посаді або виконуваній роботі внаслідок недостатньої кваліфікації до проходження атестації в установленому порядку.

Повністю зауваження і пропозиції Комітету НААУ з питань трудового права до проекту 11527 можна переглянути за посиланням.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

Сайт НААУ підлаштували під потреби слабозорих

Підтримка

Сайт НААУ підлаштували під потреби слабозорих

До Міжнародного дня людей з інвалідністю, який відзначається 3 грудня, офіційний сайт Національної асоціації адвокатів України став зручним для перегляду інформації тими громадянами, що мають поганий зір.

16:46 Вт 03.12.24 1091
Оголошено переможців Турніру із судових дебатів

Привітання

Оголошено переможців Турніру із судових дебатів

Завершився суперфінал III Турніру із судових дебатів серед студентів-юристів 3-4-х курсів ступеня «Бакалавр» та «Магістр», організований Національною асоціацією адвокатів України.

14:41 Вт 03.12.24 1244
Підвищення податків: як вижити бізнесу?

Дискусія

Підвищення податків: як вижити бізнесу?

1 грудня набрав чинності Закон № 4015-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у період дії воєнного стану». Як підвищення податків уплине на українських підприємців?

13:38 Вт 03.12.24 1258
Як захистити працюючих медпрацівників після зміни стандартів запропонували у НААУ

Законодавство

Як захистити працюючих медпрацівників після зміни стандартів…

Зміна професійних стандартів призведе до зміни умов праці вже працюючих медичних працівників і це може мати наслідком порушення їхніх трудових прав з боку роботодавців.

17:29 Пн 02.12.24 2449
Спеціалізація суддів у справах сім’ї та дітей: досвід та виклики

Навчання

Спеціалізація суддів у справах сім’ї та дітей: досвід та виклики

Запровадження спеціалізації суддів на розгляді справ за участі дітей є важливим елементом правосуддя, дружнього до дитини, що підтверджено міжнародними стандартами. Водночас, стримувачами є кризові явища в українському суспільстві та відсутність єдиного підходу і чіткого бачення такого процесу.

14:56 Пн 02.12.24 2553
Опубліковано черговий номер Вісника НААУ за листопад 2024 року

Видання

Опубліковано черговий номер Вісника НААУ за листопад 2024 року

Публікуємо Вісник НААУ за листопад 2024 року

18:01 Пт 29.11.24 164
Потребу змін у земельному законодавстві обговорили у Держгеокадастрі

Дискусія

Потребу змін у земельному законодавстві обговорили у…

Нечіткість земельного законодавства та довільне тлумачення його норм призводять до юридичних колізій, втрати власності та конфліктів, які доводиться вирішувати судам. Як подолати ці проблеми?

12:32 Пт 29.11.24 6281
Переваги форм адвокатської діяльності дослідили у Рівному

Навчання

Переваги форм адвокатської діяльності дослідили у Рівному

Профільний закон передбачає три організаційно-правові форми для здійснення в Україні адвокатської діяльності: індивідуальна, адвокатське бюро та адвокатське обʼєднання. Яку краще обрати?

11:17 Ср 27.11.24 9411

Вестник:№ 11 листопад 2024 -;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл