Виконавче провадження в «цифрі»: стан та перспективи обговорили на фаховій дискусії
Діджиталізація виконавчого провадження передбачає повний перехід документообігу в електронний вигляд за допомогою електронних кабінетів в ЄСІКС. Для виконавців, сторін та їх представників це перш за все зручність, економія часу та ресурсів.
Про переваги та перспективи повного переходу виконавчого провадження в «цифру» говорили адвокати та представники Державної судової адміністрації України, Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України та Асоціації приватних виконавців України під час фахової дискусії на тему «Діджиталізація виконавчого провадження», організованої НААУ.
Під час заходу учасники обговорили питання видачі виконавчих документів у електронній формі, переваги та недоліки отримання заяви про відкриття виконавчого провадження в електронній формі, а також документообмін виконавчого провадження в електронній формі.
Заступниця голови Комітету НААУ з питань електронного судочинства та кібербезпеки адвокатської діяльності Тетяна Рабко поінформувала про стан діджиталізації виконавчого провадження. Вона зазначила, що минулого року були внесені зміни до процесуальних кодексів щодо обов’язкової реєстрації та використання електронних кабінетів в підсистемі «Електронний суд», а вже в цьому році за допомогою функціоналу ЄСІКС з’явилася можливість отримання документів виконавчого провадження.
Можливість отримати електронний виконавчий документ та пред’явити його до виконання – ще декілька років тому про це годі було і мріяти, наголосив приватний виконавець Андрій Авторгов. Попри те, що така система ще повною мірою не запрацювала, її переваги більш ніж очевидні. Зокрема, стягувач швидше отримає стягнуті кошти, а боржників це буде стимулювати до добровільного виконання рішень. Разом з тим, диджіталізація виконавчого провадження – не лише виконавчий документ в електронній формі, це ще і про перехід багатьох елементів виконавчого провадження в «цифру». Це і система діловодства, і повідомлення сторін про відкриття виконавчого провадження, і система арешту коштів боржників в банківських установах, і боти на службі у виконавців, додав приватний виконавець.
Т. Рабко звернула увагу на важливість врегулювання питання направлення виконавчих документів до органів Державної казначейської служби України в електронній формі, оскільки без проставлення електронної печатки суду виконавчий документ не приймається до виконання.
У свою чергу, директор департаменту розробки програмного забезпечення державного підприємства «Інформаційні судові системи» Мартин Герасим додав, що на сьогодні в судах вже йде процес з виготовлення електронних печаток, що надасть можливість накладення ЕЦП у вигляді печатки на виконавчі документи.
Заступник директора Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Олександр Чорнобай ознайомив зі статистикою пред’явлення електронних виконавчих документів через ЄСІКС. На сьогодні це 2060 документів. Перевагою пред’явлення виконавчого документа в електронній формі є виключення бюрократичних процесів та паперового документообігу, зменшення часових витрат тощо.
Член Ради Комітету НААУ з питань примусового виконання Ілля Бардін наголосив, що на сьогодні невирішеним технічно є питання відображення в електронних виконавчих документах підстав повернення виконавчого документа і повторного пред’явлення.
Підсумовуючи захід, голова Комітету НААУ з питань примусового виконання рішень Олександр Черних підкреслив важливість та відкритість проведення таких фахових дискусій між усіма стейкхолдерами процесів у виконавчому провадженні, що врешті має позитивно вплинути на збільшення якості виконання судових рішень. Факт залучення до обговорення практики застосування цифрових виконавчих документів адвокатів, виконавців, розробників програмного забезпечення говорить про орієнтованість проекту на максимальну ефективність. Він запропоновував провести подібні заходу за участі суддів і працівників апарату судів.
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини
Дискусія
Виконавче провадження в «цифрі»: стан та перспективи обговорили на…
Діджиталізація виконавчого провадження передбачає повний перехід документообігу в електронний вигляд за допомогою електронних кабінетів в ЄСІКС. Для виконавців, сторін та їх представників це перш за все зручність, економія часу та ресурсів.
Cудова практика
Судову практику з трудових спорів у 2024 році зібрали у дайджесті
Переведення на роботу в іншу місцевість, зупинення дії трудового договору, зміна істотних умов праці, систематичне невиконання трудових обов’язків, звільнення за власним бажанням, скорочення, знищення виробничих потужностей, закінчення дії трудового контракту, допуск до роботи без оформлення трудових відносин…
Законодавство
Факт батьківства установлюватимуть в окремому провадженні - НААУ…
Статтю 315 (Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення) ЦПК пропонується доповнити нормою щодо встановлення факту батьківства відповідно до частини першої статті 130 Сімейного кодексу в порядку окремого провадження.
Привітання
Вітання з нагоди 12-ої річниці створення Національної асоціації…
Дорогі колеги!
Cудова практика
4 висновки ЄСПЛ у справі «Сергієнко проти України»
Україна має виплатити адвокату Олександру Сергієнку 15 тис. євро компенсації за порушення його прав з боку посадовців Національного антикорупційного бюро України під час розслідування справи проти його клієнта.
Підтримка
Стартує проект з підтримки ментального здоровʼя адвокатів
Національна асоціація адвокатів України за підтримки Міжнародної асоціації юристів (International Bar Association, IBA) започатковує новий проект «Підтримка ментального здоровʼя українських адвокатів під час війни».
За кордоном
У Римі працюватиме представник НААУ
Представником Національної асоціації адвокатів України у Італійській Республіці призначено Граціано Бенедетто. Він працюватиме у Римі.
Видання
Київська адвокатура на зламі епох: презентовано монографію
Вийшов друком третій том серії «Регіональна історія адвокатури», присвячений столичним адвокатам, який висвітлює процес розвитку інституту у період з другої половини XIX ст. до її «розгрому» у 1930-х роках XX століття в умовах панування «революційної правосвідомості» під час Великого терору.