Захист прав осіб з інвалідністю під час мобілізації: адвокати організували круглий стіл | НААУ

"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням

Захист прав осіб з інвалідністю під час мобілізації: адвокати організували круглий стіл

Війна
12:23 Ср 09.10.24 3727 Переглядів
Версія для друку

Мобілізація осіб з інвалідністю проти їх волі та з порушенням установленого порядку звісно неприпустима. І хоча подальше звернення до суду забезпечує поновлення прав, утім це завжди зайві витрати часу, додатковий стрес та моральна шкода.

Про наявні проблеми та шляхи їх вирішення говорили на нещодавньому круглому столі «Дотримання посадовими особами органів влади законодавства з питань мобілізації». Захід організував Комітет Національної асоціації адвокатів України з питань захисту прав осіб з інвалідністю спільно із громадськими організаціями - Правозахисною спілкою інвалідів, Інкубатором демократичних ініціатив та Національною асоціацією спинальників України. Участь у ньому взяли також представники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.

Голова комітету НААУ Олександр Вознюк, який виступив модератором круглого столу, наголосив на необхідності конструктивного діалогу між адвокатами, представниками ТЦК та іншими зацікавленими сторонами. «Нашою метою є створення правильної платформи для комунікації. Це не про звинувачення когось, а про знаходження рішень для дотримання законодавства як посадовими особами, так і військовозобов’язаними, - зауважив він. - Закон встановлює правила, і ми повинні їх виконувати».

Під час заходу було наведено низку кейсів, що ілюструють реальні проблеми мобілізації осіб з інвалідністю. Деякі з них були повʼязані захистом прав таких осіб і завершувалися у суді визнанням факту порушень мобілізаційного процесу.

Нездійснення перевірки наявності в особи статусу особи з інвалідністю може призвести до порушення прав, гарантованих Конвенцією про права осіб з інвалідністю. На цьому акцентував увагу секретар комітету НААУ Вадим Сидоренко. Наявні у публічному доступі рішення суду свідчать про несистемність порушень прав осіб з інвалідністю при здійсненні мобілізаційних заходів.  Утім, адвокат вважає доречним проведення з особовим складом ТЦК методичної роботи для підвищення обізнаності щодо особливостей комунікацій з такими особами.

Однак, адвокати часто стикаються з перешкодами під час надання правничої допомоги своїм клієнтам. На це звернула увагу член ради комітету НААУ Світлана Бринцева. «Але адвокат зобов'язаний протистояти будь-яким спробам посягання на його незалежність, бути принциповим у виконанні своїх професійних прав, гарантій адвокатської діяльності та їх ефективного використання в інтересах клієнта», - зазначила вона у звʼязку із цим.

Адвокат виокремила найбільш типові порушення професійних прав і гарантій:

  • ненадання доступу до клієнтів;
  • порушення конфіденційності спілкування з клієнтом;
  • ненадання доступу до інформації, документів, матеріалів справи, що по суті є перешкоджанням підготовці захисту чи представництву інтересів клієнта;
  • ініціювання з надуманих приводів кримінальних і дисциплінарних справ проти адвокатів;
  • ненадання відповідей на адвокатські запити;
  • недопуск до приміщень ТЦК
  • позапроцесуальний вплив на адвоката (залякування, погрози, образи, псування майна, напади).

Але коли ігноруються гарантії адвокатської діяльності, одночасно відбувається порушення прав людини на захист, на професійну правничу допомогу, які гарантовані Конституцією.

Член ради комітету НААУ Юлія Орлова наголосила, що також важливо з’ясувати причини недотримання посадовими особами органів влади законодавства про мобілізацію та визначити практичні кроки для уникнення порушень прав людини у майбутньому.

Адвокат звернула увагу, що серед інших завдань ТЦК, також є  й ознайомлення громадян з їх правами та обов’язками під час взяття на військовий облік у період проведення мобілізації, а тому було доцільно підготовити, наприклад, пам’ятку для громадян, у якій зазначити, також, їх права та обов’язки під час спілкування із групою оповіщення під час вручення їм повістки, перевірці військово-облікових документів, та у випадку адміністративного затримання, яку представники ТЦК та СП могли б надавати для ознайомлення громадянам при спілкуванні.

Учасники круглого столу запропонували підготувати спільні з Військовою службою правопорядку у ЗСУ, Міноборони та Генштабом методичні рекомендації стосовно виконання норм Закону «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабміну від 16.05.2024 № 560.

Представники ТЦК, які брали участь в обговоренні проблем, також поділилися корисною інформацію. Зокрема, вони розповіли, що для уникнення порушень чинного законодавства та порушень прав людини до штату ТЦК ввели посади юристів. Також було цікавим почути підтвердження інформації, що відповідно до директиви Командування Сухопутних Військ передбачається мобілізація лише стосовно чоловіків 25 - 49 років.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

Поезія замість позовів: адвокати читали вірші на творчому вечорі

Різне

Поезія замість позовів: адвокати читали вірші на творчому вечорі

Адвокати вміють писати не тільки процесуальні документи, але й чудові вірші та прозу. Їхні твори пронизані змістовними і гострими рефлексіями з адвокатської діяльності, тонкими і щемливими темами кохання, пристрасті, життєвого вибору.

17:43 Пн 24.03.25 366
Коментар до Конвенції РЄ про захист професії адвоката переклали українською

Гарантії діяльності

Коментар до Конвенції РЄ про захист професії адвоката переклали…

Разом з Конвенцією про захист професії адвоката Комітет Міністрів Ради Європи також затвердив пояснювальний звіт до неї. Цей документ є свого роду офіційним коментарем, яким мають керуватися країни під час застосування міжнародного договору.

14:19 Пн 24.03.25 641
Військовий облік, бронювання та мобілізація: огляд судової практики

Cудова практика

Військовий облік, бронювання та мобілізація: огляд судової практики

З моменту повномасштабного вторгнення законодавство у сфері мобілізації неодноразово змінювалося. Тож застосування старих і нових норм постійно викликає запитання. Що вважати належним оповіщенням? Коли повістка вважається врученою? Чи достатньо повідомлення у Viber? Чи можна виїхати з місця проживання без погодження з ТЦК?

18:27 Пт 21.03.25 5562
НААУ про зміни до закону про АРМА: умови для виконання рішень суду зайві

Законодавство

НААУ про зміни до закону про АРМА: умови для виконання рішень суду…

Аби посилити інституційну спроможність Агентства з розшуку та менеджменту активів, у Верховній Раді запропонували внести низку змін до профільного закону. Відповідний проект №12374-д від 10.02.2025 вже пройшов перше читання, але потребує доопрацювання.

16:43 Пт 21.03.25 4830
Подав заяву про припинення доручення БПД - повідом клієнта, - проект

БПД

Подав заяву про припинення доручення БПД - повідом клієнта, - проект

Якщо адвокат звернувся до регіонального центру з надання безоплатної правничої допомоги із заявою про припинення дії отриманого раніше доручення, він має поінформувати про це свого клієнта.

11:35 Пт 21.03.25 5455
Проект Трудового кодексу: що зміниться для роботодавців і працівників дослідили у НААУ

Дискусія

Проект Трудового кодексу: що зміниться для роботодавців і…

Проект нового Трудового кодексу України покликаний модернізувати трудове законодавство, адаптувати його до сучасних умов ринку праці та європейських стандартів. Однак, низка положень викликає питання як серед юристів, так і серед роботодавців і працівників.

14:26 Чт 20.03.25 6973
«Конвенція посилить якість захисту людини від кримінального переслідування», - заступник голови НААУ, РАУ В. Гвоздій

Гарантії діяльності

«Конвенція посилить якість захисту людини від кримінального…

Нещодавно Рада Європи ухвалила Конвенцію про захист професії адвоката — міжнародний договір, що гарантує незалежність, безпеку та самоврядність адвокатів. Останні називають його ключовим кроком для зміцнення верховенства права. Але що це означає на практиці, чому конвенція має надзвичайну цінність, — на ці та інші питання ведучого «Факти ICTV» відповів заступник голови НААУ, РАУ Валентин ГВОЗДІЙ.

10:42 Чт 20.03.25 7077
Як адвокату впоратися з тривожністю: поради від психолога

Навчання

Як адвокату впоратися з тривожністю: поради від психолога

Адвокатська діяльність в умовах війни передбачає високе емоційне навантаження, постійний стрес і невизначеність. Тривожність стає супутником багатьох правників, впливаючи на концентрацію, ухвалення рішень і загальне самопочуття. Як розпізнати тривожний стан, навчитися з ним працювати та розвинути психологічну стійкість?

10:03 Чт 20.03.25 7339

Вестник:№1-2 січень-лютий 2025 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл