"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
НААУ подасть заяви про злочини з приводу порушень прав адвокатів

Останнім часом почастішали звернення до Національної асоціації адвокатів України про порушення прав адвокатів і гарантій адвокатської діяльності. В тому числі з боку службовців територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки. Деякі із фактів містять ознаки складу злочину.
Про це під час робочої наради голова Комітету захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності НААУ Євген Солодко розповів голові НААУ, РАУ Лідії Ізовітовій.
Чи не в усіх регіонах країни фіксуються факти, коли адвокатів під надуманими приводами не допускають до клієнта, змушують відмовитися від захисту або надання правничої допомоги, застосовують для цього погрози та насильство.
При цьому сама діяльність адвоката з надання професійної правничої допомоги, яка гарантована Конституцією України, сприймається і подається як сприяння злочинній діяльності та перешкоджання нормальній роботі державних органів.
Найбільш масштабних форм порушення набули у мобілізаційних процедурах, коли за вказівками командування адвокатів не допускають у приміщення ТЦК із клієнтами-військовозобовʼязаними, яким надається правнича допомога. Зокрема, службовці посилаються на Закон «Про правовий режим воєнного стану», стаття 8 якого надає військовому командуванню разом із військовими адміністраціями запроваджувати та здійснювати в межах тимчасових обмежень конституційних прав і свобод людини і громадянина, заходи правового режиму воєнного стану, серед яких - право обмежувати свободу пересування громадян.
У цьому питанні варто зважати на те, що право кожного на професійну правничу допомогу, яке гарантоване Конституцією, не було обмежене під час запровадження в Україні воєнного стану. І обовʼязок забезпечення реалізації цієї гарантії відповідно до Конституції покладений на інститут адвокатури. Тож надаючи допомогу клієнту, адвокат не реалізує свободу свого пересування, а виконує конституційний обовʼязок.
Через системність цих та інших порушень, Комітет захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності НААУ планує підготувати низку звернень до міністра оборони України та Командувача Сухопутних військ ЗСУ, а також заяви до правоохоронних органів про вчинення злочинів (у тих випадках, коли порушення набули ознак суспільної небезпечності) для вжиття заходів відповідно до їх компетенції.
Кримінальний кодекс України містить три склади злочину, що повʼязані із порушенням прав адвокатів і гарантій їхньої діяльності, а саме:
- втручання в діяльність захисника чи представника особи (ст. 397);
- погроза або насильство щодо захисника чи представника особи (ст. 398);
- умисне знищення або пошкодження майна захисника чи представника особи (ст. 399).
Нагадаємо, нещодавно у Волинському ТЦК заявляли, що адвокати не повинні втручатися у процеси мобілізації та проходження військово-лікарської комісії. Цю заяву одразу прокоментували в Уповноваженого ВР з прав людини та у НААУ. Після втручання НААУ, у цьому ТЦК заявили, що насправді не ставили собі за мету жодним чином обмежувати права адвокатів або позбавляти громадян конституційного права на захист, а також пообіцяли створити спеціальне місце для проведення зустрічей між адвокатами та військовозобов’язаними.
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини

Гарантії діяльності
Комітет НААУ розглянув нові випадки насильства щодо адвокатів у ТЦК
Нові факти фізичного насильства, перешкоджання доступу до клієнтів, а також саботажу розслідувань у справах щодо адвокатів розглянув Комітет захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності НААУ під час останнього засідання.

Регіони
Адвокати долучилися до презентації міжархівного порталу ARCHIUM
У Львові представили електронний ресурс ARCHIUM — міжархівний пошуковий портал, який забезпечує онлайн-доступ до історичних документів і архівних справ.

Видання
Бюлетень Комітету медичного і фармацевтичного права та біоетики…
Комітет медичного і фармацевтичного права та біоетики НААУ підготував бюлетень за квітень - червень 2025 року.

Гарантії діяльності
В АПУ приховують дані про порушення прав адвокатів правоохоронцями
Асоціація правників України, яка нещодавно заявляла про порушення правоохоронними органами прав адвокатів, відмовилася надати детальну інформацію для належного реагування.

Дискусія
Відновне правосуддя: чому потерпілі відмовляються від участі та що…
Застосування програми відновного правосуддя щодо неповнолітніх має враховувати не лише інтереси правопорушника, а й потреби потерпілої сторони. Але чи завжди для цього створені реальні умови?

Дискусія
Між виконанням рішення і збереженням арешту на майно існує правова…
Після фактичного виконання рішення (наприклад, виплати компенсації), арешт на майно залишається чинним. Бо суди не ухвалюють окремого рішення про скасування заходів забезпечення. Це створює штучну правову невизначеність, яка обмежує права власності.

Законодавство
Засудженим мають надавати адвоката протягом доби - закон набрав…
Відтепер адміністрація місць несвободи має обовʼязок невідкладно дати можливість засудженому повідомити адвоката про накладене на нього стягнення. Так само гарантується право на безоплатну правничу допомогу в рамках дисциплінарного провадження.

Анонс
Формування конкурсної комісії ВККС: чому забуксував добір?
8 липня 2025 року відбудеться круглий стіл «Проблемні питання формування конкурсної комісії з відбору членів ВККС: виклики чи блокування?».