Зміна порядку виконання мирової угоди: що варто врахувати
Припинення судового спору мировою угодою із закриттям провадження у справі не дає сторонам можливості у подальшому змінювати в судовому порядку цю угоду. І така практика не відповідає інтересам сторін.
Виправити це покликаний проект Закону №11500 від 19.08.2024 «Про внесення змін до статті 193 Господарського процесуального кодексу України щодо правонаступництва під час виконання мирової угоди».
Документом пропонується уточнити правила виконання мирової угоди на випадок вибуття однієї із сторін.
У цьому разі, на думку авторів ініціативи, суд має замінити таку сторону її правонаступником за заявою заінтересованої сторони до якої додається укладений сторонами договір до затвердженої судом мирової угоди. На підставі заяви буде виноситися ухвала про внесення змін до раніше затвердженої мирової угоди.
У Комітеті Національної асоціації адвокатів України з питань господарського права та процесу вважають запровадження таких змін доцільним, проте вони потребують уточнення.
По-перше, необхідно визначити форму (проста письмова, нотаріальна) угоди про заміну сторони у мировій угоді. Якщо угода, затверджена судом, передбачає вирішення питання переходу титулу на нерухоме майно або інші питання, що потребують нотаріальної форми правочину, доцільною вбачається нотаріальна форма угоди про заміну сторони, що вибуває із затвердженої судом мирової угоди, її правонаступником.
По-друге, розгляд питання про заміну вибулої сторони мирової угоди її правонаступником має розглядається у судовому засіданні за обовʼязкової участі сторони, яка вибуває з мирової угоди і яка може підтвердити факт і зміст такої угоди про заміну. Отже, постає питання захисту інтересів сторони затвердженої судом мирової угоди, яка з неї вибуває, шляхом попередження можливого підроблення або спотворення змісту угоди про заміну такої сторони.
У звʼязку із цим необхідна або обовʼязкова участь сторони, яка вибуває, у судовому засіданні про заміну сторони мирової угоди її правонаступником або обовʼязкова нотаріальна форма угоди про заміну сторони.
По-третє, доцільно додатково вирішити питання строків розгляду судом заяви про заміну сторони мирової угоди її правонаступником, визначити ініціатора (сторона, яка вибуває, або її правонаступник) подання такої заяви а також правові наслідки постановлення судом ухвали про заміну сторони та інші процесуальні питання за аналогією із заміною сторони виконавчого провадження.
Ці зауваження і пропозиції направлені Комітету Верховної з питань правової політики для врахування під час доопрацювання законопроекту.
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини
Гарантії діяльності
Комітет НААУ посилює притягнення до відповідальності порушників…
Законодавець дав адвокатам ефективний інструмент у роботі - адвокатський запит, а також установив штрафи за порушення цієї гарантії. Втім, на практиці механізми притягнення посадових осіб до відповідальності працюють не завжди ефективно.
Гарантії діяльності
Адвокати – єдина сторона судового процесу, яка не заброньована, -…
Схоже, у Верховній Раді є розуміння необхідності бронювання адвокатів, які є складовою системи правосуддя. Але як прописати механізм, якими мають бути критерії? Відповіді на ці запитання дехто із депутатів уже має і реалізував у вигляді законопроекту.
Привітання
Привітання з Днем адвокатури України!
Дорогі колеги!
Дискусія
Про що говорили судді ВС на Міжнародному форумі адвокатів
До професійного обговорення розвитку адвокатури в умовах трансформації суспільного та політичного життя на Міжнародному форумі адвокатів, який нещодавно проходив у Харкові та Києві, долучилися судді Верховного Суду.
Законодавство
Відповідальність за порушення гарантій адвокатської діяльності…
Система державних гарантій здійснення адвокатської діяльності є запобіжником від впливу на адвоката. Натомість відсутність відповідальності фактично дає можливість безкарного порушення засад Конституції України й чинного законодавства про адвокатуру.
Регіони
На пошану адвоката у Дрогобичі відкрили іменну навчальну аудиторію
На факультеті історії, педагогіки та психології Дрогобицького державного педагогічного університету ім. Івана Франка облаштували навчальну аудиторію на пошану адвоката, видатного громадсько-політичного та культурно-освітнього діяча, доктора права Володимира Ільницького.
Навчання
Як захиститись від необґрунтованого податкового контролю (вебінар)
Особливості проведення податкових перевірок, порядок отримання ліцензій та процедури виникнення й погашення податкового боргу дослідили на вебінарі «Фактичні перевірки, ліцензії, податковий борг: ключові проблеми та рішення».
Самоврядування
Звільнення від сплати внесків у 2025 році: що варто знати адвокатам
Рада адвокатів регіону та Національна асоціація адвокатів України можуть за заявами адвокатів, поданих до 31 грудня, приймати рішення про звільнення, зменшення, відтермінування сплати щорічного внеску на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування.