Зміна порядку виконання мирової угоди: що варто врахувати
Припинення судового спору мировою угодою із закриттям провадження у справі не дає сторонам можливості у подальшому змінювати в судовому порядку цю угоду. І така практика не відповідає інтересам сторін.
Виправити це покликаний проект Закону №11500 від 19.08.2024 «Про внесення змін до статті 193 Господарського процесуального кодексу України щодо правонаступництва під час виконання мирової угоди».
Документом пропонується уточнити правила виконання мирової угоди на випадок вибуття однієї із сторін.
У цьому разі, на думку авторів ініціативи, суд має замінити таку сторону її правонаступником за заявою заінтересованої сторони до якої додається укладений сторонами договір до затвердженої судом мирової угоди. На підставі заяви буде виноситися ухвала про внесення змін до раніше затвердженої мирової угоди.
У Комітеті Національної асоціації адвокатів України з питань господарського права та процесу вважають запровадження таких змін доцільним, проте вони потребують уточнення.
По-перше, необхідно визначити форму (проста письмова, нотаріальна) угоди про заміну сторони у мировій угоді. Якщо угода, затверджена судом, передбачає вирішення питання переходу титулу на нерухоме майно або інші питання, що потребують нотаріальної форми правочину, доцільною вбачається нотаріальна форма угоди про заміну сторони, що вибуває із затвердженої судом мирової угоди, її правонаступником.
По-друге, розгляд питання про заміну вибулої сторони мирової угоди її правонаступником має розглядається у судовому засіданні за обовʼязкової участі сторони, яка вибуває з мирової угоди і яка може підтвердити факт і зміст такої угоди про заміну. Отже, постає питання захисту інтересів сторони затвердженої судом мирової угоди, яка з неї вибуває, шляхом попередження можливого підроблення або спотворення змісту угоди про заміну такої сторони.
У звʼязку із цим необхідна або обовʼязкова участь сторони, яка вибуває, у судовому засіданні про заміну сторони мирової угоди її правонаступником або обовʼязкова нотаріальна форма угоди про заміну сторони.
По-третє, доцільно додатково вирішити питання строків розгляду судом заяви про заміну сторони мирової угоди її правонаступником, визначити ініціатора (сторона, яка вибуває, або її правонаступник) подання такої заяви а також правові наслідки постановлення судом ухвали про заміну сторони та інші процесуальні питання за аналогією із заміною сторони виконавчого провадження.
Ці зауваження і пропозиції направлені Комітету Верховної з питань правової політики для врахування під час доопрацювання законопроекту.
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини
Законодавство
Куди ведуть нові напрями житлової політики України?
Основні засади житлової політики, запропоновані Кабміном у проекті Закону №12377, є декларативними, містять суттєві неузгодженості та протиріччя. Відтак, законодавча ініціатива потребує ґрунтовного доопрацювання.
БПД
Тенденції реформування БПД прокоментувала голова профільного…
У 2024 році Міністерство юстиції продовжило реорганізацію регіональних та місцевих центрів безоплатної правничої допомоги шляхом укрупнення структур. Загальною тенденцією реформування є утворення міжрегіональних центрів, повноваження яких поширюється на кілька областей.
Навчання
Як адвокату не згоріти на роботі: психологиня поділилася порадами
Війна та пов'язані з нею виклики значно посилили психологічне навантаження на адвокатів. Вони щодня стикаються з людським горем, невизначеністю та стресом. Не дивно, що статистика свідчить про високий рівень емоційного вигорання захисників прав людини.
Законодавство
Хто визначатиме доброчесність голови АРМА і за якими критеріями?
Непрозорі вимоги, підходи та механізми відбору кандидатів на посади голови та працівників Агентства з розшуку та менеджменту активів несуть у собі корупційні ризики.
Дискусія
Пріоритетне право на опіку: новий крок до захисту прав дітей і…
Запровадження механізмів завчасного визначення майбутніх опікунів забезпечить реалізацію прав та інтересів дітей, які залишилися без батьківського піклування, а також повнолітніх осіб, які можуть втратити дієздатність внаслідок психічних розладів чи інших обставин.
Законодавство
Втручання у діяльність адвоката: 5 аргументів «за» деталізацію…
Національна асоціація адвокатів України висловила підтримку проекту Закону № 12320 від 16.12.2024 про внесення змін до КУпАП, КК та КПК щодо забезпечення дотримання гарантій адвокатської діяльності».
Самоврядування
Сьогодні останній день сплати адвокатами внеску за 2025 рік
Згідно з п.2.5 Положення про внески на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування, затвердженого рішенням Ради адвокатів України від 03.02.2017 №4, адвокати сплачують щорічні внески до 31 січня поточного року. Порушення порядку та строків сплати внесків є невиконанням рішення органу адвокатського самоврядування та відповідно вважається дисциплінарним проступком.
Законодавство
Рішення прийматиме управитель, а відповідатиме - власник…
З прийняттям арештованих активів в управління до управителя не мають переходити зобов’язання власника активів, які пов’язані зі здійсненням ним права власності.