"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
Чи на часі зміна підходів притягнення бізнесу до кримінальної відповідальності?

Інститут кримінальної відповідальності юридичних осіб, запроваджений у 2014 році, неефективний. Наприклад, перелік санкцій, які можуть бути застосовані до бізнесу, досить обмежений і вони є незбалансованими.
З цих міркувань, аби кардинально змінити підхід до притягнення до відповідальності юридичної особи за вчинення від її імені або в її інтересах кримінального правопорушення, група народних депутатів зареєструвала у парламенті проект Закону №11443 від 25.07.2024 «Про внесення змін до Кримінального кодексу України, Кримінального процесуального кодексу України та інших законодавчих актів України щодо приведення у відповідність з міжнародними стандартами відповідальності юридичних осіб за вчинення корупційних кримінальних правопорушень».
Документом пропонується передбачити підстави для застосування заходів кримінально-правового характеру до юридичної особи незалежно від притягнення до відповідальності фізичної особи, розширений перелік заходів кримінально-правового характеру та збільшення розміру штрафу, який може застосовуватись до юридичної особи, можливість застосування спеціальної конфіскації на підставі ухвали суду про застосування заходів кримінально- правового характеру.
Також передбачається, що до юридичної особи застосовуватимуться додаткові (нефінансові) заходи кримінально-правового характеру. Йдеться про досить широкий перелік заборон діяльності на певний період, а саме:
1) брати участь у публічних закупівлях;
2) користуватись ліцензією;
3) брати участь у приватизації державного та комунального майна;
4) брати участь в оренді державного та комунального майна (у тому числі продовженні договору оренди);
5) отримувати, продовжувати строк дії спеціального дозволу на користування надрами (у тому числі зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами);
6) брати участь в органах соціального тристороннього діалогу;
7) купувати облігації внутрішніх державних позик України;
8) створювати та брати участь у роботі саморегульованих організацій;
9) надавати та отримувати рекламу;
10) здійснювати спонсорство;
11) брати участь у державно-приватному партнерстві;
12) брати участь у спільних підприємствах.
Крім цього, нефінансові заходи кримінально-правового характеру включатимуть тимчасове обмеження в отриманні прав та переваг:
1) одержувати будь-які пільги та активи від держави та громади;
2) залучати, використовувати, освоювати кошти міжнародних технічних проєктів та міжнародних фінансових операцій;
3) отримувати державну допомогу суб’єктами господарювання (бути отримувачем державної допомоги);
4) набувати статусу резидента Дія Сіті;
5) отримувати державну та іншу фінансову підтримку експортної діяльності.
Комітет Національної асоціації адвокатів України з питань антикорупційної політики та комплаєнсу, проаналізувавши проект, дійшов висновку, що така законодавча ініціатива може бути широко застосована до необмеженого кола випадків і суб’єктів господарювання, у тому числі добропорядних. У підсумку це в рази збільшить тиск на бізнес.
У сучасних реаліях, коли бізнесу і так непросто, реалізація положень закону у редакції його проекту невідворотно призведе до замороження ділової активності з усіма негативними наслідками, що із цього випливають. І ці потенційно негативні ризики в рази перевищують плюси від впровадження пропонованих норм.
Тому, роблять висновок у НААУ, прийняття законопроекту доцільно відкласти на інший час.
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини

Різне
Адвокати підсумували тиждень захисту бізнесу велозаїздом
У НААУ завершили тиждень захисту бізнесу незвичним форматом. Після оприлюднення тематичних публікацій і проведення серії круглих столів про наслідки скасування Господарського кодексу адвокати зібралися на підсумкове засідання… у крос-кантрійних перегонах.

Дискусія
Чому в затримці формування КК ВККС адвокати вбачають загрозу…
Для України звичною стала практика, коли норми закону спершу приймаються, а потім нівелюються. Але коли реформа за реформою обирають взірців доброчесності, а їх «святість» порушує будь-які закони, логіка побудови карткового будиночку ламається вщент.

Дискусія
Експерти мають винятковий потенціал, який варто розвивати спільно…
Професії адвоката і експерта можуть і повинні розвиватися, навчаючись одна в одної, обмінюючись досвідом та кращими практиками. Разом ми зможемо побудувати сильну, незалежну та ефективну систему правосуддя, гідну європейської України.

Взаємодія
У вихідні не працюватимуть електронні судові сервіси
На суботу, 12 липня, заплановано глобальні роботи на інфраструктурі ДП «Інформаційні судові системи». У звʼязку із цим, в цей день з продовженням на 13 липня, можуть бути недоступні сервіси електронного суду, електронного кабінету та інші.

Дискусія
Як пережити скасування ГК без утрат — радили адвокати за круглим…
Що зміниться для бізнесу після скасування Господарського кодексу? Як тепер укладати договори, хто нестиме відповідальність, як захищати інтереси у спорах і чим компенсувати втрату спеціального регулювання?

Дискусія
Прозорі правила будівельної галузі: навіщо Україні Містобудівний…
Українське містобудівне законодавство залишається фрагментарним, суперечливим і непридатним до завдань відбудови. Тож ідея кодифікації викликає значний інтерес і серед юристів, і серед фахівців будівельної галузі.

Дискусія
Укріплення суверенітету країни потребує нової моделі формування…
Модель конкурсної комісії з добору членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів, запроваджена як антикризова, себе вичерпала. Бездіяльність ВРП щодо формування нового складу КК, відсутність відповідальності та наявні ознаки політичного впливу свідчать: повноваження мають бути передані безпосередньо законодавчо визначеним субʼєктам формування ВККС.

Законодавство
Аграрна підтримка не може зводитися до досягнення KPI – Комітет НААУ
Підміна державної аграрної політики орієнтацією на показники ігнорує реальні потреби сільського господарства в умовах війни.