"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
Зниклий безвісти військовий: як визнати загиблим (судова практика)

В умовах війни буває так, що всі обставини свідчать про загибель військовослужбовця, але немає тіла або його неможливо ідентифікувати. В таких випадках отримати лікарський документ про смерть не вийде. Особа визнається безвісти зниклою, а родичі не можуть отримати всіх належних сум.
У Центрі надання допомоги військовослужбовців Національної асоціації адвокатів України проаналізували судову практику за 2024 рік з питання зникнення безвісти військовослужбовців.
Документ містить огляд семи рішень Касаційного цивільного суду та Касаційного адміністративного суду у провадженнях, що стосувалися визнання особи померлою, встановлення факту смерті, фату зниклого без вісти, факту проживання однією сімʼєю, а також визнання бездіяльності протиправною.
Нагадаємо, згідно зі ст. 46 Цивільного кодексу фізична особа оголошується померлою від дня набрання законної сили рішенням суду про це. Фізична особа, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави припустити її загибель від певного нещасного випадку або у зв`язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена померлою від дня її вірогідної смерті.
Порядок оголошення фізичної особи померлою встановлюється Цивільним процесуальним кодексом.
Для визнання особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою необхідно подати до суду заяву. У ній має бути зазначено:
- для якої мети необхідно заявникові визнати фізичну особу безвісно відсутньою або оголосити її померлою;
- обставини, що підтверджують безвісну відсутність фізичної особи,
- або обставини, що загрожували смертю фізичній особі, яка пропала безвісти,
- або обставини, що дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку.
Оголошення фізичної особи померлою – це ствердження судовим рішенням припущення про смерть цієї особи, тобто констатація високого ступеня ймовірності смерті. Підставою для оголошення особи померлою є не факти (докази), які напевне свідчать про її загибель, а обставини, що дають підставу припускати смерть такої особи.
Повністю огляд «Зникнення безвісти військовослужбовців: аналіз судової практики за 2024 рік», підготовлений членом Центру надання допомоги військовослужбовців НААУ Вікторією Поліщук, можна переглянути за посиланням.
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини

Гарантії діяльності
У ТЦК мобілізовані не мають доступу до правничої допомоги (документ)
Коли на Черкащині адвокат звернувся із запитом до ТЦК в інтересах мобілізованого клієнта, там заявили про підробку документів, бо військовозобовʼязаний не мав телефона і фізично не міг підписати договір про надання правничої допомоги.

Дискусія
Як оцінити перспективу звернення до ЄСПЛ: практичні орієнтири для…
Звернення до Європейського суду з прав людини — це не просто останній шанс на справедливість, а складна і тривала процедура, яка потребує ретельного аналізу ще на етапі прийняття рішення про підготовку заяви.

Навчання
Українська адвокатура інтегрує HELP у систему підвищення…
За останні роки Національна асоціація адвокатів України стала одним із ключових партнерів Ради Європи у реалізації програми HELP — освітнього проєкту, спрямованого на розвиток правничої професії через навчання європейським стандартам прав людини.

Cудова практика
Зупинення адвокатської діяльності за непідвищення професійного…
Адвокат, який роками не підвищує свій професійний рівень, вчиняє триваюче порушення Правил адвокатської етики і заслуговує на зупинення права на заняття діяльністю. Правомірність такого рішення ВКДКА підтвердив апеляційний суд.

Навчання
Відшкодування витрат на послуги адвоката в судовому процесі: від…
Які «за» та «проти» заявлення до відшкодування витрат на послуги адвоката в судовому процесі, які документи необхідно подати, як заперечувати проти стягнення таких витрат і коли суд може зменшити суму?

Дискусія
Куди веземо зерно: нові ринки, старі бар’єри і довгий шлях до ЄС
Нещодавнє відкриття ринку Султанату Оман для української аграрної продукції — вже дев’ятий новий експортний напрям з початку 2025 року. Але за цим — не просто зростання цифр, але й перебудова логістики, відновлення довіри і пошук рівних правил гри.

ЄРАУ
19 липня можливі обмеження у роботі електронних кабінетів адвокатів
У суботу, 19 липня, у звʼязку із плановими технічними роботами буде тимчасово обмежений доступ до особистих електронних кабінетів адвокатів на сайті Національної асоціації адвокатів України.

Законодавство
Ідея відновити повноваження КК ВККС суперечить Конституції –…
Законопроект №13382 про внесення змін про удосконалення процедури конкурсу на зайняття посади члена ВККС суперечить Конституції, не забезпечує вдосконалення процедури, а тому його включення до порядку денного сесії ВР є недоцільним.