Затримання електрошоком: чим небезпечна урядова ініціатива | НААУ

Затримання електрошоком: чим небезпечна урядова ініціатива

Законодавство
15:39 Пт 16.08.24 7888 Переглядів
Версія для друку

Розряд електричного струму високої напруги, оскільки він викликає в організмі нейро-мʼязовий параліч, є ефективним знаряддям для відбиття нападу. Але відповідні спецзасоби правоохоронці хочуть використовувати також для цілей затримання.

У Міністерстві внутрішніх справ підготували, а Кабмін вніс до Верховної Ради проект Закону №11420 від 19.07.2024 «Про внесення змін до статті 45 Закону України «Про Національну поліцію» щодо вдосконалення правових підстав і особливостей застосування спеціальних засобів».

Сьогодні за правилами згаданої статті Закону електрошокові пристрої контактної та контактно-дистанційної дії дозволяється застосовувати лише у двох випадках:

  • для відбиття нападу на поліцейського, іншу особу або об’єкт, що перебуває під охороною;
  • для відбиття нападу тварини, що загрожує життю і здоров’ю особи чи поліцейського.

Проектом пропонується розширити цей перелік та дозволити застосовувати спецзасоби також під час затримання осіб, які:

  • підозрюються в учиненні кримінального правопорушення та чинять опір поліцейському або намагаються втекти;
  • чинять фізичну протидію поліцейському;
  • намагаються втекти з-під варти.

У Комітеті Національної асоціації адвокатів України з питань захисту прав людини  проаналізували таку ініціативу та відзначили, що значення затримання полягає в запобіганні ухилення особи від слідства і суду, припиненні його кримінально-протиправної діяльності, запобіганні фальсифікації доказів.

При цьому в переважній більшості випадків поліція не володіє інформацією про особу, яку планує затримати, крім як її ім’я і підстави затримання. І якщо у процесі затримання представник поліції вирішить застосувати до особи з певними захворюваннями, які не є очевидними, електрошоковий пристрій, то це потягне різке погіршення стану її здоров’я або навіть смерть.

Так, застосування електрошокових пристроїв може бути небезпечним, наприклад при онкологічних захворюваннях (загроза стимулювання зростання та прогресування пухлин або метастазів), серцевих захворюваннях (ризик ураження серця), неврологічних розладах (вплив на нервову систему).

Важливо, щоб правоохоронні органи були обізнані про ці ризики та уникали застосування електрошокерів щодо осіб, якщо стан їх здоров’я не встановлений.

Відтак, у НААУ не підтримали доповнення п. 6 ч. 3 ст. 45 Закону в частині застосування спецзсобів під час затримання з опором або фізичної протидії поліцейському. Адже в таких випадках існує реальна загроза заподіяння серйозної шкоди здоров’ю особи або смерті. А от для спроб втечі з-під варти, коли поліцейським достовірно відомо про відсутність медичних протипоказань, застосування електрошокових пристроїв може бути сприйнято. Втім, відповідне застереження обовʼязково має бути прописане у законі.

З повним текстом зауважень і пропозицій до проекту №11420 можна ознайомитися за посиланням.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

Гарантії діяльності

НААУ подасть заяви про злочини з приводу порушень прав адвокатів

Останнім часом почастішали звернення до Національної асоціації адвокатів України про порушення прав адвокатів і гарантій адвокатської діяльності. В тому числі з боку службовців територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки. Деякі із фактів містять ознаки складу злочину.

16:44 Чт 26.09.24 851

Cудова практика

Судова практика із земельних спорів: огляд рішень ВС

У липні – серпні 2024 року Верховний Суд ухвалив низку рішень у галузі земельного права. Огляд найбільш цікавих з них здійснили в Комітеті НААУ з питань аграрного, земельного та довкілевого права.

12:57 Чт 26.09.24 869

Законодавство

Заборона вебсайтів: про умови і ризики попередили в НААУ

В Уряді вирішили підвищити рівень кіберзахисту і впровадити додаткові секторальні санкції, а саме: заборону використання програмних продуктів, походженням з підсанкціної країни, а також заборона доступу до електронних інформаційних ресурсів в Інтернеті.

11:32 Чт 26.09.24 926

Законодавство

НААУ підтримує удосконалення арбітражного законодавства,…

У процесі застосування нових редакцій Цивільного процесуального і Господарського процесуального кодексів було виявлено низку прогалин і суперечностей, що стосуються питань альтернативного вирішення спорів.

12:13 Ср 25.09.24 2231

Законодавство

Зміна порядку виконання мирової угоди: що варто врахувати

Припинення судового спору мировою угодою із закриттям провадження у справі не дає сторонам можливості у подальшому змінювати в судовому порядку цю угоду. І така практика не відповідає інтересам сторін.

18:04 Вт 24.09.24 3351

Гарантії діяльності

У Волинському ТЦК створять місця для спілкування адвокатів з…

Спеціальне місце для проведення зустрічей між адвокатами та військовозобов’язаними зʼявиться у Волинському обласному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.

16:36 Вт 24.09.24 3697

Самоврядування

Які дані достатні для ідентифікації клієнта в ордері дослідила РАУ

Заповнюючи ордер на надання правничої допомоги, адвокат, якщо вважає за необхідне, може додатково вказати РНОКПП або код ЄДРПОУ клієнта як ідентифікуючу ознаку. Водночас, закріплювати це як обовʼязковий реквізит форми ордеру буде надмірним формалізмом.

15:58 Пн 23.09.24 5052

Законодавство

Адвокати не підтримали порушення прав акціонерів банків

В умовах воєнного стану законодавчі пропозиції удосконалити ті або інші суспільні відносини, аби захистити інтереси держави, часто приховують в собі обмеження прав громадян. І такі ініціативи навряд можна підтримувати.

11:37 Пн 23.09.24 4419

Вестник:№7-8 липень-серпень 2024 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл