"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
Затримання електрошоком: чим небезпечна урядова ініціатива

Розряд електричного струму високої напруги, оскільки він викликає в організмі нейро-мʼязовий параліч, є ефективним знаряддям для відбиття нападу. Але відповідні спецзасоби правоохоронці хочуть використовувати також для цілей затримання.
У Міністерстві внутрішніх справ підготували, а Кабмін вніс до Верховної Ради проект Закону №11420 від 19.07.2024 «Про внесення змін до статті 45 Закону України «Про Національну поліцію» щодо вдосконалення правових підстав і особливостей застосування спеціальних засобів».
Сьогодні за правилами згаданої статті Закону електрошокові пристрої контактної та контактно-дистанційної дії дозволяється застосовувати лише у двох випадках:
- для відбиття нападу на поліцейського, іншу особу або об’єкт, що перебуває під охороною;
- для відбиття нападу тварини, що загрожує життю і здоров’ю особи чи поліцейського.
Проектом пропонується розширити цей перелік та дозволити застосовувати спецзасоби також під час затримання осіб, які:
- підозрюються в учиненні кримінального правопорушення та чинять опір поліцейському або намагаються втекти;
- чинять фізичну протидію поліцейському;
- намагаються втекти з-під варти.
У Комітеті Національної асоціації адвокатів України з питань захисту прав людини проаналізували таку ініціативу та відзначили, що значення затримання полягає в запобіганні ухилення особи від слідства і суду, припиненні його кримінально-протиправної діяльності, запобіганні фальсифікації доказів.
При цьому в переважній більшості випадків поліція не володіє інформацією про особу, яку планує затримати, крім як її ім’я і підстави затримання. І якщо у процесі затримання представник поліції вирішить застосувати до особи з певними захворюваннями, які не є очевидними, електрошоковий пристрій, то це потягне різке погіршення стану її здоров’я або навіть смерть.
Так, застосування електрошокових пристроїв може бути небезпечним, наприклад при онкологічних захворюваннях (загроза стимулювання зростання та прогресування пухлин або метастазів), серцевих захворюваннях (ризик ураження серця), неврологічних розладах (вплив на нервову систему).
Важливо, щоб правоохоронні органи були обізнані про ці ризики та уникали застосування електрошокерів щодо осіб, якщо стан їх здоров’я не встановлений.
Відтак, у НААУ не підтримали доповнення п. 6 ч. 3 ст. 45 Закону в частині застосування спецзсобів під час затримання з опором або фізичної протидії поліцейському. Адже в таких випадках існує реальна загроза заподіяння серйозної шкоди здоров’ю особи або смерті. А от для спроб втечі з-під варти, коли поліцейським достовірно відомо про відсутність медичних протипоказань, застосування електрошокових пристроїв може бути сприйнято. Втім, відповідне застереження обовʼязково має бути прописане у законі.
З повним текстом зауважень і пропозицій до проекту №11420 можна ознайомитися за посиланням.
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини

Гарантії діяльності
Офісу Генпрокурора нагадали про незаконність обшуків у адвокатів…
Хоча обшук житла має проводитися лише за вмотивованим рішенням суду, закон передбачає невідкладні випадки, коли слідчий, дізнавач чи прокурор можуть увійти до володіння особи до постановлення ухвали слідчого судді. Цим винятком із правила правоохоронці часто зловживають.

Законодавство
Шість місяців від моменту загрози: варто уточнити зміни до ЦК щодо…
Розкриття змісту конкретних обставин, наявність яких надає суду підстави для застосування не дворічного, а шестимісячного строку для оголошення зниклого безвісти в умовах воєнних дій померлим, убачається правильним.

Анонс
Триває збір заявок на другий літературний конкурс серед адвокатів
У Національній асоціації адвокатів України збирають заявки на другий всеукраїнський конкурс «Мовою прози», який покликаний виявити творчо обдарованих адвокатів та популяризувати їх мистецькі твори.

Гарантії діяльності
РАУ вимагає перевірити справжність листа СБУ про «небезпечну»…
Рада адвокатів України звернеться до голови Служби безпеки України Василя Малюка з приводу перевірки інформації про «негативні тенденції інституту адвокатури», яка поширюється від імені СБУ деякими медіа.

Законодавство
Більше штрафів – більше ризиків: адвокати оцінили зміни у сфері…
Саме лише посилення відповідальності за порушення правил охорони та використання територій та об’єктів природно-заповідного фонду, хоча і сприятиме збереженню природних ресурсів, водночас не усуває існуючих корупційних ризиків.

Гарантії діяльності
Конвенція РЄ про захист професії адвоката відкрита для підписання
Тринадцять країн-учасниць Ради Європи підписали Конвенцію про захист професії адвоката, що була ухвалена Комітетом Міністрів РЄ 12 березня 2025 року. Ще чотири країни зроблять це сьогодні. України серед них немає.

Навчання
Самотність як виклик: адвокатам нагадали, що дружба – це навичка
Сьогодні більше половини людей у світі почуваються самотніми. І це не просто емоційна скарга. Самотність впливає на здоров’я так само руйнівно, як куріння чи алкогольна залежність. Адвокати – не виняток.

За кордоном
Канадський суд захистив анонімність адвокатів, яких підозрювали у…
Верховний суд Нової Шотландії (Канада) ухвалив рішення не розкривати імена трьох адвокатів, яких правоохоронці підозрювали у тому, що вони могли попередити свого колегу про слідчі дії, заплановані стосовно нього.