Розшук зниклих безвісти за особливих обставин: гарантії не можна звужувати | НААУ

"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням

Розшук зниклих безвісти за особливих обставин: гарантії не можна звужувати

Законодавство
15:48 Чт 04.07.24 8156 Переглядів
Версія для друку

Законодавчі зміни за жодних обставин не можуть погіршувати становище осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, або ускладнювати процедуру їх пошуку. Відтак, тлумачення і застосування норм повинно бути позбавлене неоднозначності та колізійності.

На цьому наголосили у Комітеті Національної асоціації адвокатів України з питань захисту прав людини за підсумками аналізу проекту Закону №11093 від 19.03.2024 «Про внесення змін до статті 11 Закону України «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин», який був ухвалений Верховною Радою за основу.

Проект Закону визначає повноваження Генштабу ЗСУ щодо створення пошукових груп за погодженням з Координаційним штабом з питань поводження з військовополоненими, щодо персонального складу пошукових груп, а також визначення порядку проведення пошукових робіт. Штабу надається право на організацію та здійснення переговорів з гуманітарними місіями, громадськими об’єднаннями та фізичними особами, які провадять діяльність або перебувають на тимчасово окупованих територіях, з метою розшуку осіб, зниклих безвісти за особливих обставин.

Також пропонується, аби на період дії воєнного стану та протягом одного року з дня його припинення або скасування, повноваження Уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, щодо утворення та координації роботи пошукових груп (гуманітарних місій), а також щодо ведення переговорів здійснювалися органами, визначеними Кабінетом Міністрів України.

У Комітеті НААУ звернули увагу, що цим положенням автори мали на меті полегшити процедуру реалізації таких повноважень саме в умовах воєнного стану, враховуючи теперішню ситуацію у державі. Загалом, така ідея є абсолютно виправданою та дійсно необхідною.

У той же час, умови воєнного стану не охоплюють ситуацій надзвичайного характеру. Тому в разі їх виникнення гарантії, що передбачені Законом «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин», будуть відсутні. У цілому ж суб’єктивна оцінка рівня негативного впливу на особу, що зникла безвісти, та обставин, які призвели до введення умов воєнного стану чи умов надзвичайного стану, є невиправданою. Адже життя людини, її здоров’я, а також вжиття дій щодо їх забезпечення є головним напрямом діяльності держави та її органів як в умовах воєнного стану, так і в умовах надзвичайного стану. Тому зміни до закону в цій частині потребують редакційного доопрацювання.

Повністю із зауваженнями і пропозиціями НААУ до проекту Закону №11093 можна ознайомитися за посиланням.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

У спорах щодо витрат на дитину шаблонів доказування не існує – комітет НААУ

Законодавство

У спорах щодо витрат на дитину шаблонів доказування не існує –…

Коли дитина через свої особливості (розвиток здібностей, хвороба, каліцтво) потребує додаткових витрат, обовʼязок участі у цих витратах покладається на обох батьків. У разі спору розмір участі визначається судом з урахуванням обставин, що мають істотне значення.

17:49 Чт 24.04.25 197
Проблеми експертного забезпечення адвокатської діяльності обговорять за круглим столом

Анонс

Проблеми експертного забезпечення адвокатської діяльності…

2 травня Національна асоціація адвокатів України у співпраці з провідними науково-дослідними інститутами судових експертиз проведе круглий стіл з питань експертного забезпечення адвокатської діяльності.

15:23 Чт 24.04.25 250
Комітет захисту прав адвокатів НААУ відповів на закиди щодо справи «адвокатів-хакерів»

Гарантії діяльності

Комітет захисту прав адвокатів НААУ відповів на закиди щодо справи…

Публікації «Дзеркала тижня» про «адвокатів-хакерів» містять неправдиву інформацію, перекручення та маніпуляції що підривають авторитет інституту адвокатури. Вони є формою протиправного тиску на НААУ і можуть бути елементом замовної кампанії.

18:39 Ср 23.04.25 1203
Україна посилить захист адвокатів: підписання Конвенції Ради Європи очікується у травні - В. Ватрас

Гарантії діяльності

Україна посилить захист адвокатів: підписання Конвенції Ради…

Україна планує приєднатися до Конвенції Ради Європи щодо захисту прав адвокатів у травні. Це рішення стало актуальним на тлі справи НАБУгейт та інших порушень прав адвокатів.

15:52 Ср 23.04.25 402
Вибір чи обовʼязок? Зміни до СК щодо утримання пасинка чи падчерки недоречні

Законодавство

Вибір чи обовʼязок? Зміни до СК щодо утримання пасинка чи падчерки…

Після шлюбу мачуха або вітчим фактично утримують дитину свого чоловіка чи дружини. Тому у ст. 268 Сімейного кодексу варто закріпити відповідний обов’язок на період шлюбу. Бо на практиці це відбувається і без норм закону.

13:36 Вт 22.04.25 409
Захист адвокатської діяльності: стартувала серія воркшопів від НААУ

Дискусія

Захист адвокатської діяльності: стартувала серія воркшопів від…

У системі правосуддя адвокат має бути незалежним захисником, але на практиці дедалі частіше стає обʼєктом тиску, переслідувань і дискредитації. Обшуки в офісах, вимоги розголошення таємниці, інформаційні атаки — такі способи впливу стають новою реальністю для професії.

14:41 Пн 21.04.25 815
Розпізнавати маніпуляції і протидіяти їм у суді вчили полтавських адвокатів

Навчання

Розпізнавати маніпуляції і протидіяти їм у суді вчили полтавських…

Молоді адвокати вчились розпізнавати маніпулятивні техніки з боку процесуальних опонентів, свідків, прокурорів та навіть суддів, аналізувати приховані прийоми впливу та протидіяти маніпуляціям за допомогою логічного аналізу, коректних контраргументів та судової риторики.

14:23 Пт 18.04.25 951
Джерела для висновку органу опіки: чи варто змінювати СК через одну справу?

Законодавство

Джерела для висновку органу опіки: чи варто змінювати СК через одну…

Ініціатива щодо уточнення джерел отримання інформації органами опіки та піклування для підготовки висновків стосовно порядку розв’язання спорів щодо дітей є доцільною. Проте це краще робити на підзаконному рівні.

13:12 Пт 18.04.25 883

Вестник:№3 березень 2025 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл