Чи може адвокат бути безробітним, з’ясує Велика Палата | НААУ

Чи може адвокат бути безробітним, з’ясує Велика Палата

Cудова практика
9:13 Пт 28.06.24 7818 Переглядів
Версія для друку

Коли особа не має змоги реалізувати своє право на працю та отримання заробітної плати (винагороди) як джерела існування, вона може набути статусу безробітного та отримувати допомогу по безробіттю. Але ставлення до адвоката, як самозайнятої особи, сьогодні неоднозначне.

Працівник банку втратив роботу і звернувся до центру зайнятості із заявою про надання статусу безробітного. Йому призначили допомогу по безробіттю як застрахованій особі. Але пізніше в центрі з’ясували, що особа має право на здійснення індивідуальної адвокатської діяльності, відтак, уважається самозайнятою особою. Після цього центр своїм наказом припинив реєстрацію адвоката як безробітного, мотивуючи рішення встановленням факту подання особою недостовірних даних та документів (той начебто приховав відомості щодо наявності свідоцтва на право на зайняття адвокатською діяльністю), а також припинив виплати допомоги.

Оскільки людина не захотіла повертати нараховане та виплачене матеріальне забезпечення, центр зайнятості звернувся до суду.

Перша інстанція стала на бік адвоката, бо той згідно даних податкової інспекції доходу від адвокатської діяльності не отримував. А призначення допомоги по безробіттю пов`язується саме із наявністю або відсутністю роботи (праці) в особи як можливості діяти. За аналогією необхідними умовами є не формальна реєстрація особи як суб`єкта підприємницької діяльності, а реальне зайняття підприємницькою діяльністю та отримання доходу (прибутку) від такої діяльності, який необхідний людині для забезпечення її фізичного існування.

Але в апеляції з такою позицією не погодилися. Там зауважили, що адвокатська діяльність є незалежною професійною діяльністю, а тому відповідач не може вважатися незайнятою особою з часу отримання ним свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю. Незалежно від часу взяття на облік органами Державної фіскальної служби України. При цьому положеннями Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» передбачено, що право особи на зайняття адвокатською діяльністю зберігається з моменту отримання свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю до зупинення або припинення нею права на зайняття такою діяльністю.

Тоді адвокат звернувся з касаційною скаргою.

Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду заслухав суддю-доповідача, перевірив наведені у касаційній скарзі доводи, проаналізував висновки щодо застосування норм законів «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», «Про зайнятість населення», «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування на випадок безробіття», викладені у постановах КЦС і КАС, і вирішив передати справу на розгляд Великої Палати (ухвала від 06.06.2024 у справі №761/38813/21).

При цьому судді звернули увагу на кілька аспектів. По-перше, законодавство про адвокатську діяльність не передбачає жодних умов забезпечення (сприяння) зайнятості адвокатів. Тому саме лише отримання свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю жодним чином не гарантує та не свідчить про здійснення відповідної професійної діяльності, одержання від неї доходу.

По-друге, нездійснення адвокатської діяльності або безробіття адвоката не є обставинами несумісності відповідно до вимог Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» та не зобов`язують його подавати заяву про зупинення права на заняття адвокатською діяльністю.

По-третє, статус безробітного, зважаючи на ст. 43 Закону «Про зайнятість населення», може набути особа за умов: 1) працездатний вік до призначення пенсії; 2) готовність та здатність приступити до роботи; 3) відсутність роботи і як наслідок - відсутність заробітку або інших передбачених законодавством доходів.

По-четверте, призначення допомоги по безробіттю пов’язується саме із наявністю або відсутністю роботи чи праці в особи як можливості діяти та отримання заробітку (доходу), який необхідний людині для забезпечення її фізичного існування (виконання особою оплачуваної роботи, надання послуг).

По-п’яте, необхідними умовами для визнання адвоката таким, що забезпечує себе роботою, є не формальна наявність свідоцтва, а реальна зайнятість такої особи, зокрема здійснення адвокатської діяльності та отримання доходу (прибутку) від такої діяльності.

По-шосте, про зловживання адвокатом при отриманні статусу безробітного та допомоги по безробіттю може свідчити лише його реальна зайнятість, тобто отримання доходу (прибутку) від здійснення адвокатської діяльності. При цьому тягар доказування недобросовісності набувача статусу безробітного покладається на платника відповідних грошових сум.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

Дискусія

Проблеми захисту персональних даних в умовах воєнного стану…

В умовах воєнного стану особливої актуальності набуло питання уточнення даних про військовозобов'язаних. Адже держава повинна мати актуальну інформацію про мобілізаційний резерв. Водночас, цей процес супроводжується виникненням правових проблем.

13:28 Чт 25.07.24 578

Анонс

Розпочато реєстрацію на Форум ім. Й.Бронза

23 серпня в Одесі відбудеться Форум з кримінального права та процесу імені Йосипа Бронза. Відкрито реєстрацію на захід.

15:39 Ср 24.07.24 2020

Cудова практика

Автоматичне продовження тримання під вартою порушує право на…

Конституцією не визначено можливості обмеження права на свободу та особисту недоторканність, права на судовий захист, презумпції невинуватості та права на захист. Відтак, норма ч. 6 ст. 615 КПК про можливість автоматичного (без рішення суду) продовження тримання під вартою суперечить Основному Закону.

11:42 Ср 24.07.24 2264

Навчання

Інхаус або зовнішній консультант: що молодому юристу варто знати?

Куди молодому правнику краще йти працювати: до юридичної фірми чи на підприємство? Як визначитися з пріоритетами, реально оцінити свої можливості та максимально ефективно використати набуті знання?

16:24 Вт 23.07.24 3725

Дискусія

Уточнення військово-облікових даних: спірні питання обговорили…

16 липня сплив установлений законом 60-денний термін, протягом якого громадяни України мали стати на військовий облік або уточнити свої військово-облікові дані. Напередодні в НААУ обговорювали повʼязані із цим проблемні питання.

15:57 Чт 18.07.24 13484

Взаємодія

У Раді Європи підтримують розвиток НААУ

Офіс Ради Європи в Україні надаватиме всіляку підтримку розвитку Національної асоціації адвокатів України та її ініціативам на користь українського суспільства.

11:13 Ср 17.07.24 10990

Дискусія

Як компенсувати нестачу кадрів в будівельній сфері пояснив голова…

В Україні простежується дефіцит кадрів у будівельній сфері, який нині становить близько 40 %. Згідно з даними Конфедерації роботодавців України, за два роки кількість офіційно зареєстрованих працівників у будівельному секторі скоротилася на 25,4 %, до майже 300 тисяч людей. Будівельні компанії вимушені залучати до роботи іноземні кадри.

11:16 Вт 16.07.24 11049

Законодавство

Сплата судового збору за позов немайнового характеру: що варто…

Спроба спростити правила сплати судового збору може призвести до ситуації правової невизначеності, коли на випадок подання позову з кількома вимогами немайнового характеру не буде регулюючої норми.

14:12 Пн 15.07.24 12463

Вестник:№ 6 червень 2024 -;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл