Головком наказав усунути несумісність статусу адвоката з військовою службою - ЗМІ
Адвокатам, які пішли на військову службу до Збройних Сил України, але не зупинили адвокатську діяльність, доведеться виправлятися найближчим часом. Або такі «військові-адвокати» подають відповідну заяву до ради адвокатів, або їх командири ініціюють питання про їх притягнення до дисциплінарної відповідальності.
Про відповідне окреме доручення Головнокомандувача Збройних Сил України від 10.05.2024 повідомляє видання Главком.
За інформацією журналістів, на підставі цього доручення у військових частинах командири почали видавати розпорядження про розʼяснення військовослужбовцям, що мають статус адвоката, положень статті 7 Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність».
Дана стаття містить вимоги щодо несумісності. З діяльністю адвоката несумісною називається зокрема військова або альтернативна (невійськова) служба. І у разі виникнення обставин несумісності адвокат у триденний строк з дня виникнення таких обставин зобовʼязаний подати до ради адвокатів регіону за адресою свого робочого місця заяву про зупинення адвокатської діяльності.
Також командири частин попереджатимуть військовослужбовців, які не виконали цю вимогу, про ініціювання військовою частиною перед відповідними радами адвокатів регіонів питань про притягнення до дисциплінарної відповідальності, а також інших заходів дисциплінарного впливу. Про вжиті заходи на виконання розпорядження пропонується доповідати письмово, надавши копії заяв про зупинення адвокатської діяльності з доказами їх направлення.
«Поєднання професій зумовлює неналежне виконання громадянином обов’язків як військовослужбовця із захисту суверенітету та незалежності держави, так і адвоката - із здійснення захисту, представництва та надання інших видів правничої допомоги клієнту», - переконана голова Комітету НААУ з питань захисту прав людини Ганна Колесник. - Вона звертає увагу на те, що специфіка цілей і завдань адвокатури вимагає максимальної незалежності адвоката у виконанні своїх професійних прав і обов’язків. Водночас, відповідно до Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, одними із основних принципів є єдиноначальність і суворе підпорядкування.
На початку повномасштабної агресії Рада адвокатів України вирішила, не вважати у період воєнного стану порушенням вимог щодо несумісності проходження військової або альтернативної (невійськової) служби адвокатами та не застосовувати таку підставу для притягнення адвоката до дисциплінарної відповідальності (рішення від 03.03.2022 №24).
«Навряд хтось поставить під сумінв думку про те, що тим з адвокатів, хто дійсно воює на фронті, немає коли займатися наданням правничої допомоги клієнтам, - пояснює Г.Колесник. - Але дехто з адвокатів сприйняв рішення №24 як дозвіл на суміщення військової служби з адвокатською діяльністю. І ті з них, хто «просиджує штани» у тилу, якимось чином потайки знайшли час на додатковий заробіток. Більше того, вони навіть у суд дозволяють собі приходити у військовій формі, вважаючи таку поведінку цілком нормальною. Єдиний державний реєстр судових рішень містить чимало рішень, постановлених за участі таких адвокатів-військових. І такі адвокати відверто порушують пряму норму закону, іноді прикриваючи свою протиправну по суті діяльність патріотичними гаслами».
Через неоднозначність сприйняття змісту цього рішення пізніше було роз’яснено (рішення від 02.08.2022 №60), що звільнення від відповідальності не звільняє адвокатів від виконання вимог щодо зупинення адвокатської діяльності у зв’язку із виникненням обставин несумісності.
Тобто, якщо через термінову мобілізацію адвокат не встиг з очевидних підстав зупинити своє право на зайняття адвокатською діяльністю (подати відповідну заяву), то він не повинен нести за це дисциплінарну відповідальність, однак коли у адвоката-військовослужбовця виникне можливість – він має подати заяву про зупинення адвокатської діяльності.
Варто також відзначити, що зупинення права на адвокатську діяльність не позбавляє особу статусу адвоката. Така особа після зникнення відповідних обставин (наприклад, звільнення з військової служби) може безперешкодно повернутися до професії. Для цього не треба проходити якихось конкурсів або ж наново складати іспити. Достатньо буде лише повідомити раду адвокатів про своє рішення.
За загальним правилом здійснення адвокатської діяльності в умовах несумісності не допускається. А згідно п. 1 ч. 2 ст. 34 Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» порушення вимог несумісності є дисциплінарним проступком адвоката, та є відповідно підставою для притягнення адвоката до відповідальності.
Отже несення військової служби та заняття адвокатською діяльністю (написання процесуальних документів, участь у судових засіданнях, в т.ч. через відеоконференцзв’язок) містить склад дисциплінарного проступку.
Докладніше про це читайте у статті «Чому не буває військових-адвокатів».
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини
Гарантії діяльності
Комітет НААУ посилює притягнення до відповідальності порушників…
Законодавець дав адвокатам ефективний інструмент у роботі - адвокатський запит, а також установив штрафи за порушення цієї гарантії. Втім, на практиці механізми притягнення посадових осіб до відповідальності працюють не завжди ефективно.
Гарантії діяльності
Адвокати – єдина сторона судового процесу, яка не заброньована, -…
Схоже, у Верховній Раді є розуміння необхідності бронювання адвокатів, які є складовою системи правосуддя. Але як прописати механізм, якими мають бути критерії? Відповіді на ці запитання дехто із депутатів уже має і реалізував у вигляді законопроекту.
Привітання
Привітання з Днем адвокатури України!
Дорогі колеги!
Дискусія
Про що говорили судді ВС на Міжнародному форумі адвокатів
До професійного обговорення розвитку адвокатури в умовах трансформації суспільного та політичного життя на Міжнародному форумі адвокатів, який нещодавно проходив у Харкові та Києві, долучилися судді Верховного Суду.
Законодавство
Відповідальність за порушення гарантій адвокатської діяльності…
Система державних гарантій здійснення адвокатської діяльності є запобіжником від впливу на адвоката. Натомість відсутність відповідальності фактично дає можливість безкарного порушення засад Конституції України й чинного законодавства про адвокатуру.
Регіони
На пошану адвоката у Дрогобичі відкрили іменну навчальну аудиторію
На факультеті історії, педагогіки та психології Дрогобицького державного педагогічного університету ім. Івана Франка облаштували навчальну аудиторію на пошану адвоката, видатного громадсько-політичного та культурно-освітнього діяча, доктора права Володимира Ільницького.
Навчання
Як захиститись від необґрунтованого податкового контролю (вебінар)
Особливості проведення податкових перевірок, порядок отримання ліцензій та процедури виникнення й погашення податкового боргу дослідили на вебінарі «Фактичні перевірки, ліцензії, податковий борг: ключові проблеми та рішення».
Самоврядування
Звільнення від сплати внесків у 2025 році: що варто знати адвокатам
Рада адвокатів регіону та Національна асоціація адвокатів України можуть за заявами адвокатів, поданих до 31 грудня, приймати рішення про звільнення, зменшення, відтермінування сплати щорічного внеску на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування.