Головком наказав усунути несумісність статусу адвоката з військовою службою - ЗМІ | НААУ

Головком наказав усунути несумісність статусу адвоката з військовою службою - ЗМІ

Гарантії діяльності
16:37 Пт 24.05.24 13907 Переглядів
Версія для друку

Адвокатам, які пішли на військову службу до Збройних Сил України, але не зупинили адвокатську діяльність, доведеться виправлятися найближчим часом. Або такі «військові-адвокати» подають відповідну заяву до ради адвокатів, або їх командири ініціюють питання про їх притягнення до дисциплінарної відповідальності.

Про відповідне окреме доручення Головнокомандувача Збройних Сил України від 10.05.2024 повідомляє видання Главком.

За інформацією журналістів, на підставі цього доручення у військових частинах командири почали видавати розпорядження про розʼяснення військовослужбовцям, що мають статус адвоката, положень статті 7 Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність».

Дана стаття містить вимоги щодо несумісності. З діяльністю адвоката несумісною називається зокрема військова або альтернативна (невійськова) служба. І у разі виникнення обставин несумісності адвокат у триденний строк з дня виникнення таких обставин зобовʼязаний подати до ради адвокатів регіону за адресою свого робочого місця заяву про зупинення адвокатської діяльності.

Також командири частин попереджатимуть військовослужбовців, які не виконали цю вимогу, про ініціювання військовою частиною перед відповідними радами адвокатів регіонів питань про притягнення до дисциплінарної відповідальності, а також інших заходів дисциплінарного впливу. Про вжиті заходи на виконання розпорядження пропонується доповідати письмово, надавши копії заяв про зупинення адвокатської діяльності з доказами їх направлення.

«Поєднання професій зумовлює неналежне виконання громадянином обов’язків як військовослужбовця із захисту суверенітету та незалежності держави, так і адвоката - із здійснення захисту, представництва та надання інших видів правничої допомоги клієнту», - переконана голова Комітету НААУ з питань захисту прав людини Ганна Колесник. - Вона звертає увагу на те, що специфіка цілей і завдань адвокатури вимагає максимальної незалежності адвоката у виконанні своїх професійних прав і обов’язків. Водночас, відповідно до Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, одними із основних принципів є єдиноначальність і суворе підпорядкування.

На початку повномасштабної агресії Рада адвокатів України вирішила, не вважати у період воєнного стану порушенням вимог щодо несумісності проходження військової або альтернативної (невійськової) служби адвокатами та не застосовувати таку підставу для притягнення адвоката до дисциплінарної відповідальності (рішення від 03.03.2022 №24).

«Навряд хтось поставить під сумінв думку про те, що тим з адвокатів, хто дійсно воює на фронті, немає коли займатися наданням правничої допомоги клієнтам, - пояснює Г.Колесник. - Але дехто з адвокатів сприйняв рішення №24 як дозвіл на суміщення військової служби з адвокатською діяльністю. І ті з них, хто «просиджує штани» у тилу, якимось чином потайки знайшли час на  додатковий заробіток. Більше того, вони навіть у суд дозволяють собі приходити у військовій формі, вважаючи таку поведінку цілком нормальною. Єдиний державний реєстр судових рішень містить чимало рішень, постановлених за участі таких адвокатів-військових. І такі адвокати відверто порушують пряму норму закону, іноді прикриваючи свою протиправну по суті діяльність патріотичними гаслами».

Через неоднозначність сприйняття змісту цього рішення пізніше було роз’яснено (рішення від 02.08.2022 №60), що звільнення від відповідальності не звільняє адвокатів від виконання вимог щодо зупинення адвокатської діяльності у зв’язку із виникненням обставин несумісності.

Тобто, якщо через термінову мобілізацію адвокат не встиг з очевидних підстав зупинити своє право на зайняття адвокатською діяльністю (подати відповідну заяву), то він не повинен нести за це дисциплінарну відповідальність, однак коли у адвоката-військовослужбовця виникне можливість – він має подати заяву про зупинення адвокатської діяльності.

Варто також відзначити, що зупинення права на адвокатську діяльність не позбавляє особу статусу адвоката. Така особа після зникнення відповідних обставин (наприклад, звільнення з військової служби) може безперешкодно повернутися до професії. Для цього не треба проходити якихось конкурсів або ж наново складати іспити. Достатньо буде лише повідомити раду адвокатів про своє рішення.

За загальним правилом здійснення адвокатської діяльності в умовах несумісності не допускається. А згідно п. 1 ч. 2 ст. 34 Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» порушення вимог несумісності є дисциплінарним проступком адвоката, та є відповідно підставою для притягнення адвоката до відповідальності.

Отже несення військової служби та заняття адвокатською діяльністю (написання процесуальних документів, участь у судових засіданнях, в т.ч. через відеоконференцзв’язок) містить склад дисциплінарного проступку.

Докладніше про це читайте у статті «Чому не буває військових-адвокатів».

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

Дискусія

Проблеми захисту персональних даних в умовах воєнного стану…

В умовах воєнного стану особливої актуальності набуло питання уточнення даних про військовозобов'язаних. Адже держава повинна мати актуальну інформацію про мобілізаційний резерв. Водночас, цей процес супроводжується виникненням правових проблем.

13:28 Чт 25.07.24 623

Анонс

Розпочато реєстрацію на Форум ім. Й.Бронза

23 серпня в Одесі відбудеться Форум з кримінального права та процесу імені Йосипа Бронза. Відкрито реєстрацію на захід.

15:39 Ср 24.07.24 2067

Cудова практика

Автоматичне продовження тримання під вартою порушує право на…

Конституцією не визначено можливості обмеження права на свободу та особисту недоторканність, права на судовий захист, презумпції невинуватості та права на захист. Відтак, норма ч. 6 ст. 615 КПК про можливість автоматичного (без рішення суду) продовження тримання під вартою суперечить Основному Закону.

11:42 Ср 24.07.24 2318

Навчання

Інхаус або зовнішній консультант: що молодому юристу варто знати?

Куди молодому правнику краще йти працювати: до юридичної фірми чи на підприємство? Як визначитися з пріоритетами, реально оцінити свої можливості та максимально ефективно використати набуті знання?

16:24 Вт 23.07.24 3769

Дискусія

Уточнення військово-облікових даних: спірні питання обговорили…

16 липня сплив установлений законом 60-денний термін, протягом якого громадяни України мали стати на військовий облік або уточнити свої військово-облікові дані. Напередодні в НААУ обговорювали повʼязані із цим проблемні питання.

15:57 Чт 18.07.24 13486

Взаємодія

У Раді Європи підтримують розвиток НААУ

Офіс Ради Європи в Україні надаватиме всіляку підтримку розвитку Національної асоціації адвокатів України та її ініціативам на користь українського суспільства.

11:13 Ср 17.07.24 10991

Дискусія

Як компенсувати нестачу кадрів в будівельній сфері пояснив голова…

В Україні простежується дефіцит кадрів у будівельній сфері, який нині становить близько 40 %. Згідно з даними Конфедерації роботодавців України, за два роки кількість офіційно зареєстрованих працівників у будівельному секторі скоротилася на 25,4 %, до майже 300 тисяч людей. Будівельні компанії вимушені залучати до роботи іноземні кадри.

11:16 Вт 16.07.24 11050

Законодавство

Сплата судового збору за позов немайнового характеру: що варто…

Спроба спростити правила сплати судового збору може призвести до ситуації правової невизначеності, коли на випадок подання позову з кількома вимогами немайнового характеру не буде регулюючої норми.

14:12 Пн 15.07.24 12466

Вестник:№ 6 червень 2024 -;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл