"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
Штраф за ототожнення адвоката з клієнтом: проект Закону внесено до ВР

У Верховній Раді підтримали ініціативу Національної асоціації адвокатів України щодо встановлення адміністративної відповідальності за порушення заборони ототожнення адвоката і клієнта.
Голова підкомітету з питань організації та діяльності адвокатури, органів надання правової допомоги Комітету ВР з питань правової політики Володимир Ватрас та ще 27 народних депутатів внесли до парламенту проект Закону «Про внесення змін Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо встановлення відповідальності за порушення гарантій адвокатської діяльності» (реєстр. №11279 від 21.05.2024), підготовлений раніше у Комітеті НААУ з питань інформаційної політики та взаємодії із засобами масової інформації.
Згідно із документом, главу 15 Кодексу пропонується доповнити новим складом правопорушення, що посягає на встановлений порядок управління:
«Стаття 185-16. Порушення заборони ототожнення адвоката і клієнта
1. Публічне, у тому числі через засоби масової інформації, журналістів, громадські об’єднання, професійні спілки, ототожнення особою адвоката і клієнта, якому таким адвокатом надається професійна правнича допомога, -
тягне за собою накладення штрафу на громадян від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
2. Дії, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за таке саме порушення, -
тягнуть за собою накладення штрафу від чотирьохсот до шестисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян».
Справи про ототожнення адвоката з клієнтом мають розглядати судді районних, районних у місті, міських чи міськрайонних судів (ст. 221 КУпАП), а складати протоколи про ці правопорушення - голови рад адвокатів регіонів або уповноважені члени цих рад (п. 9-1 ч. 1 ст. 255 КУпАП).
Відзначається, що проблема ототожнення адвоката з клієнтом набула сьогодні особливої гостроти. Зокрема це пояснюється різким зростанням кількості кримінальних проваджень щодо кримінальних правопорушень, повʼязаних зі збройною агресією РФ, а також розглядом судових справ щодо обмеження прав осіб, повʼязаних з державою-агресором.
Кожен такий факт викликає занепокоєння у суспільстві, що часто проектується на адвокатів, які виконуючи свій професійний обов’язок здійснюють захист прав та законних інтересів своїх клієнтів. При цьому, йдеться не про епізодичні випадки такого ототожнення, а про системну проблему, яка потребує свого вирішення, оскільки завдає шкоди як окремим адвокатам, так і інституту адвокатури в цілому.
Ототожнення адвоката з клієнтом грубо порушує вимоги Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», суперечить міжнародним стандартам незалежності адвокатської професії в демократичній правовій державі, порушує гарантії незалежності адвокатської діяльності, гарантії кожного на професійну правничу допомогу та доступ до правосуддя, а також є тиском на адвокатів при виконанні ними своїх професійних обовʼязків.
Народні депутати погодилися, що така тенденція є руйнівною для засадничих принципів правової держави, де визнається і діє принцип верховенства права, несе загрозу незалежності інституту адвокатури.
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини

Cудова практика
Надсилання заяви на електронну пошту суду не є належною формою…
Із запровадженням обов’язкових для адвокатів електронних кабінетів у Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі існує дві форми подання процесуальних документів. Верховний Суд нагадав, що не кожен цифровий підпис і не кожне електронне звернення є належними.

За кордоном
Тимчасовий захист, робота, навчання: що українцям варто знати про…
Яка процедура отримання статусу тимчасового захисту у Франції та Великій Британії? Коли можуть відмовити у його наданні та чи реально оскаржити таке рішення? Які є варіанти легалізації та зміни статусу? Що з працевлаштуванням, навчанням та бізнес-можливостями?

Регіони
У Львові зʼявився унікальний освітній простір для…
У Навчально-науковому інституті права, психології та інноваційної освіти Національного університету «Львівська політехніка» урочисто відкрили навчальну аудиторію «Історія адвокатури України».

Видання
Бюлетень Комітету медичного і фармацевтичного права та біоетики…
Комітет медичного і фармацевтичного права та біоетики НААУ підготував бюлетень за грудень 2024 - березень 2025 року.

Навчання
Лайфхаками організації робочого місця поділилися адвокати
Успішний адвокат завжди організований та відповідальний. Він опора та осередок спокою для свого клієнта. Ефективність його роботи часто залежить не лише від знань і навичок, а й від порядку в робочому просторі.

Дискусія
Як молодому адвокату будувати особистий бренд у соцмережах –…
Люди схильні довіряти адвокатам, які мають упізнаваний особистий бренд. Він допомагає залучати нових клієнтів, які шукають спеціаліста з певними навичками та досвідом.

Видання
Опубліковано черговий номер Вісника НААУ за березень 2025 року
Публікуємо черговий номер Вісника НААУ за березень 2025 року

Гарантії діяльності
«Військові адвокати» не мають нічого спільного з адвокатурою –…
Діяльність «військових адвокатів», які силоміць «відбивають» мобілізованих військовозобов’язаних у ТЦК, не має жодного стосунку до адвокатської практики, заснованої на принципах верховенства права та законності.