Використання ШІ стає безумовною перевагою у діяльності адвоката - нариси з конференції ABA | НААУ

Використання ШІ стає безумовною перевагою у діяльності адвоката - нариси з конференції ABA

За кордоном
14:19 Вт 30.04.24 3806 Переглядів
Версія для друку

Цього місяця у Сан-Дієго (США) Американська асоціація юристів (American Bar Association, АВА) провела щорічну весняну конференцію на тему «Оволодіння майбутнім: революціонізація вирішення спорів у динамічному світі».

Фокус уваги був спрямований на механізми використання технологій, які необхідні для роботи, - відзначає член Комітету НААУ з питань альтернативного врегулювання спорів Вікторія Поліщук. Вона була учасником цієї міжнародної конференції, яка вважається найбільшим заходом з альтернативного врегулювання спорів (ABC) у світі.

Протягом всієї конференції провідні експерти у сфері АВС відзначали, що інструменти штучного інтелекту вже застосовуються у роботі.  ШІ допомагає медіаторам у соціальних мережах, провідні інформаційно-аналітичні системи для юристів  Lexis та Westlaw також використовують у своїх продуктах ШІ. UN Diplomat поставив експеримент із віртуальною реальністю, а в Китаї функціонує «розумний суд».

Дійсно, професія юриста та вирішення спорів з їхнім глибоким корінням у традиції історично підходили до нових технологій з обережністю. Однак невпинний темп технологічного прогресу вимагає постійної адаптації.

Від епохи Інтернету до появи штучного інтелекту кожна інновація була пов'язана з трьома викликами: людські помилки, зловживання з боку зловмисників і технологічні збої.

Але недавно віртуальна юридична практика та практика вирішення спорів зіткнулися з ще одним набором викликів, які пов’язані з нюансами віртуальних слухань (починаючи від технологічних навичок і закінчуючи дотриманням етикету та формальних процедур у віддаленому режимі). Віртуальні судові зали стикалися з перебоями через Zoom-кібератаки та інші цифрові порушення безпеки. У зв’язку із цим в ABA рекомендують безперервно навчатися на комплексних навчальних програмах з вивчення новітніх технологій і забезпечення етичних аспектів. Ці програми можуть включати семінари зі штучного інтелекту, етики, конфіденційності даних і правових наслідків використання новітніх технологій.

Окрім того, важливим є розроблення надійних протоколів використання цифрових технологій. Тут мають бути визначені конкретні політики та процедури для використання інструментів ШІ в юридичній практиці, а саме: у яких ситуаціях можна застосовувати штучний інтелект, як приймати рішення.

Також йшлося про законодавчі реформи, які необхідні для вирішення правових та етичних питань, пов'язаних із технологіями ШІ та етичних питань, із застосуванням технологій ШІ в юридичній практиці. Зокрема, чи слід використовувати ШІ у медіації і якщо використовувати, то у якому обсязі, чи може ШІ впливати на емоційну складову, хто може використовувати ШІ: медіатори чи сторони?

Інший вектор уваги на конференції - посилення та розширення програм альтернативного вирішення спорів при судах. Зокрема, у форматі панельної дискусії обговорювалися варіанти розвитку таких програм щодо використання тільки медіації чи й інших способів вирішення спорів, а також щодо складності справ, які можуть бути вирішені за допомогою АВС.

Останні дослідження, які проводилися ABA показують, що з усіх справ лише 1,5 % фактично доходять до суду.  Це означає, що 98,5 % всіх справ закриваються в якийсь момент між поданням позову і судовим розглядом. Відповідно для АВС відкривається широкий спектр справ, які можуть бути врегульовані без судового втручання. Це сімейні та бізнес-справи, спори ОСББ, спори з муніципальною владою, конфлікти в університетах, трудові спори, конфлікти з військовими.

Серед основних рекомендацій учасники конференції зазначили про необхідність розроблення, покращення програм АВС, що впроваджуються судами; забезпечення і проведення постійних тренінгів для медіаторів, адвокатів, суддів і працівників апарату суду; організацію співпраці з юридичними факультетами та громадськими організаціями, юридичними школами.

«Використання альтернативних способів вирішення спорів є надзвичайно важливим для України в умовах воєнного стану, - переконана В.Поліщук. - Станом на сьогодні в Україні правосуддя здійснюють 587 судів, 87 судів не працюють, зокрема, через активні бойові дії або розташування на тимчасово окупованих територіях. Крім того, питання використання штучного інтелекту в Україні в діяльності адвокатів теж є актуальне. Не менш важливим питанням є розвиток права та визначення правових позицій щодо імплементації штучного інтелекту у сферу правосуддя України».

Довідково. Конференція АВА є найбільшим заходом з альтернативного вирішення спорів у світі. Учасники збираються, щоб дізнатися про новітні технології та тенденції у сфері вирішення спорів, обмінятися ідеями з експертами та колегами, а також зміцнити професійні зв'язки. Конференція є місцем зустрічі лідерів у сфері вирішення спорів, медіаторів, арбітрів, омбудсменів, суддів, адвокатів і викладачів права.

Національна асоціація адвокатів України є багаторічним партнером American Bar Association (АВА), яка є одним із найбільших об’єднань юристів у світі. Американська асоціація юристів приймає до своїх лав не тільки американських юристів, а й інших країн світу.  6 лютого 2023 року Американською асоціацією юристів було прийнято Резолюцію 604 щодо використання штучного інтелекту.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

За кордоном

Як українському адвокату за кордоном платити податки

Через війну в Україні чимало адвокатів виїхали за кордон та почали вести діяльність у європейських країнах. Що слід знати у питанні оподаткування діяльності, як визначати податкове резидентство?

16:47 Пн 14.10.24 582

Навчання

Змінено Порядок підвищення кваліфікації адвокатів

Адвокати, діяльність яких була зупинена через набрання законної сили вироком або накладення дисциплінарного стягнення, зобов’язані постійно підвищувати свій професійний рівень (професійну кваліфікацію). Аби такі адвокати після відновлення діяльності були готові здійснювати на належному професійному рівні захист, надавати правничу допомогу, а також виконувати свої професійні обов’язки.

15:43 Пн 14.10.24 501

Війна

В.Гвоздій розповів фінським колегам про досвід діяльності…

Фінляндія, яка має близько 1300 км сухопутного кордону з Росією, у квітні 2023 року вступила до НАТО. Втім межування з агресивним сусідом очевидно залишає актуальними ризики конфлікту і навіть війни. Тому фінські адвокати цікавляться досвідом українських колег з організації роботи в умовах воєнного стану.

20:16 Пт 11.10.24 3931

Доступ до професії

Освітянам і студентам розповіли про становлення та традиції…

Науково-методичний Центр досліджень адвокатури і права НААУ розпочав співпрацю з Національною академією педагогічних наук України. Першим спільним заходом двох інституцій став вебінар для викладачів та студентів.

11:26 Пт 11.10.24 4422

Самоврядування

Як має діяти КДКА, якщо суд скасував її рішення у дисциплінарній…

Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури регіону продовжує розглядати дисциплінарну скаргу після скасування судом рішення КДКА по суті дисциплінарної справи, якщо рішення про порушення дисциплінарної справи стосовно адвоката є діючим.

14:56 Чт 10.10.24 5558

Дискусія

Інструменти розшуку активів у цифрову епоху обговорили експерти

Іноді фото улюбленого собаки, розміщене у соцмережі, може дати зачіпку для виявлення прихованих активів недобросовісного боржника. А для ефективного стягнення необхідний доступ до відповідних реєстрів та баз даних країн ЄС.

12:09 Чт 10.10.24 2329

Cудова практика

За подачу однотипних заяв суд може накласти штраф – нагадали у ГСК

Синхронна подача однотипних заяв як однією особою, так і від імені різних осіб, можуть визнаватися зловживанням процесуальними правами, із притягненням винних осіб до відповідальності у вигляді штрафу.

18:17 Ср 09.10.24 3415

За кордоном

Як українському адвокату почати практику у Чехії

Аби почати практикувати міжнародне право та право рідної країни у Чеській Республіці, українському адвокату необхідно набути статус іноземного адвоката в цій країні і потрапити до реєстру Асоціації адвокатів Чехії.

13:32 Ср 09.10.24 3057

Вестник:№ 9 вересень 2024 -;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл