"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
Адвокати знайшли юридичний ляп в останніх змінах до КПК

Через помилки у юридичній техніці, що були допущені під час внесення чергових змін до Кримінального процесуального кодексу, можуть порушуватися права осіб, що тримаються в установах попереднього ув’язнення або виконання покарань.
На це звернули увагу в Комітеті НААУ з питань електронного судочинства та кібербезпеки адвокатської діяльності. Там проаналізували Закон № 3604-IX від 23.02.2024 «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо забезпечення поетапного впровадження Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи», що набрав чинності 16 березня.
Цим законом зокрема було внесено зміни та доповнення до статті 336 КПК, що визначає порядок проведення процесуальних дій у режимі відеоконференції під час судового провадження.
За правилами цієї статті якщо особа, яка братиме участь у судовому провадженні дистанційно, знаходиться у приміщенні, розташованому на території, яка перебуває під юрисдикцією суду, або на території міста, в якому розташований суд, судовий розпорядник або секретар судового засідання цього суду зобов’язаний вручити такій особі пам’ятку про її процесуальні права, перевірити її документи, що посвідчують особу, та перебувати поряд з нею до закінчення судового засідання (частина четверта у старій редакції; після змін - абз. другий частини сьомої).
Коли ж ідеться про осіб, що тримаються в установах попереднього ув’язнення або виконання покарань, то такі дії має здійснювати службова особа такої установи (частина дев’ята нової редакції). При цьому у даній нормі застосовується відсильна форма: «дії, передбачені частиною четвертою цієї статті».
Хоча ці правила по суті мали залишитися такими ж, законодавець, змінивши нумерацію частин статті 336 КПК, забув оновити посилання на них! Відтак, чинний КПК більше не зобов’язує службових осіб установ попереднього ув’язнення або виконання покарань вручати особам, які братимуть дистанційну участь у судових засіданнях, пам’ятки про їхні процесуальні права, перевіряти документи та перебувати з ними до закінчення судового засідання.
Натомість, якщо читати норму частини дев’ятої ст. 336 КПК, виходить, що тепер працівники місць несвободи зобов’язані замість учасників кримінального провадження (sic!) подавати клопотання про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції, а також надсилати копії клопотання іншим учасникам кримінального провадження. Бо саме ці процесуальні обов’язки містить чинна сьогодні частина четверта.
Про необхідність виправлення допущеної помилки Національна асоціація адвокатів України поінформувала Комітет Верховної Ради з питань правоохоронної діяльності, який був головним під час підготовки проекту цього Закону.
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини

Різне
Адвокати підсумували тиждень захисту бізнесу велозаїздом
У НААУ завершили тиждень захисту бізнесу незвичним форматом. Після оприлюднення тематичних публікацій і проведення серії круглих столів про наслідки скасування Господарського кодексу адвокати зібралися на підсумкове засідання… у крос-кантрійних перегонах.

Дискусія
Чому в затримці формування КК ВККС адвокати вбачають загрозу…
Для України звичною стала практика, коли норми закону спершу приймаються, а потім нівелюються. Але коли реформа за реформою обирають взірців доброчесності, а їх «святість» порушує будь-які закони, логіка побудови карткового будиночку ламається вщент.

Дискусія
Експерти мають винятковий потенціал, який варто розвивати спільно…
Професії адвоката і експерта можуть і повинні розвиватися, навчаючись одна в одної, обмінюючись досвідом та кращими практиками. Разом ми зможемо побудувати сильну, незалежну та ефективну систему правосуддя, гідну європейської України.

Взаємодія
У вихідні не працюватимуть електронні судові сервіси
На суботу, 12 липня, заплановано глобальні роботи на інфраструктурі ДП «Інформаційні судові системи». У звʼязку із цим, в цей день з продовженням на 13 липня, можуть бути недоступні сервіси електронного суду, електронного кабінету та інші.

Дискусія
Як пережити скасування ГК без утрат — радили адвокати за круглим…
Що зміниться для бізнесу після скасування Господарського кодексу? Як тепер укладати договори, хто нестиме відповідальність, як захищати інтереси у спорах і чим компенсувати втрату спеціального регулювання?

Дискусія
Прозорі правила будівельної галузі: навіщо Україні Містобудівний…
Українське містобудівне законодавство залишається фрагментарним, суперечливим і непридатним до завдань відбудови. Тож ідея кодифікації викликає значний інтерес і серед юристів, і серед фахівців будівельної галузі.

Дискусія
Укріплення суверенітету країни потребує нової моделі формування…
Модель конкурсної комісії з добору членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів, запроваджена як антикризова, себе вичерпала. Бездіяльність ВРП щодо формування нового складу КК, відсутність відповідальності та наявні ознаки політичного впливу свідчать: повноваження мають бути передані безпосередньо законодавчо визначеним субʼєктам формування ВККС.

Законодавство
Аграрна підтримка не може зводитися до досягнення KPI – Комітет НААУ
Підміна державної аграрної політики орієнтацією на показники ігнорує реальні потреби сільського господарства в умовах війни.