"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
Адвокати знайшли юридичний ляп в останніх змінах до КПК

Через помилки у юридичній техніці, що були допущені під час внесення чергових змін до Кримінального процесуального кодексу, можуть порушуватися права осіб, що тримаються в установах попереднього ув’язнення або виконання покарань.
На це звернули увагу в Комітеті НААУ з питань електронного судочинства та кібербезпеки адвокатської діяльності. Там проаналізували Закон № 3604-IX від 23.02.2024 «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо забезпечення поетапного впровадження Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи», що набрав чинності 16 березня.
Цим законом зокрема було внесено зміни та доповнення до статті 336 КПК, що визначає порядок проведення процесуальних дій у режимі відеоконференції під час судового провадження.
За правилами цієї статті якщо особа, яка братиме участь у судовому провадженні дистанційно, знаходиться у приміщенні, розташованому на території, яка перебуває під юрисдикцією суду, або на території міста, в якому розташований суд, судовий розпорядник або секретар судового засідання цього суду зобов’язаний вручити такій особі пам’ятку про її процесуальні права, перевірити її документи, що посвідчують особу, та перебувати поряд з нею до закінчення судового засідання (частина четверта у старій редакції; після змін - абз. другий частини сьомої).
Коли ж ідеться про осіб, що тримаються в установах попереднього ув’язнення або виконання покарань, то такі дії має здійснювати службова особа такої установи (частина дев’ята нової редакції). При цьому у даній нормі застосовується відсильна форма: «дії, передбачені частиною четвертою цієї статті».
Хоча ці правила по суті мали залишитися такими ж, законодавець, змінивши нумерацію частин статті 336 КПК, забув оновити посилання на них! Відтак, чинний КПК більше не зобов’язує службових осіб установ попереднього ув’язнення або виконання покарань вручати особам, які братимуть дистанційну участь у судових засіданнях, пам’ятки про їхні процесуальні права, перевіряти документи та перебувати з ними до закінчення судового засідання.
Натомість, якщо читати норму частини дев’ятої ст. 336 КПК, виходить, що тепер працівники місць несвободи зобов’язані замість учасників кримінального провадження (sic!) подавати клопотання про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції, а також надсилати копії клопотання іншим учасникам кримінального провадження. Бо саме ці процесуальні обов’язки містить чинна сьогодні частина четверта.
Про необхідність виправлення допущеної помилки Національна асоціація адвокатів України поінформувала Комітет Верховної Ради з питань правоохоронної діяльності, який був головним під час підготовки проекту цього Закону.
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини

Законодавство
Вибір чи обовʼязок? Зміни до СК щодо утримання пасинка чи падчерки…
Після шлюбу мачуха або вітчим фактично утримують дитину свого чоловіка чи дружини. Тому у ст. 268 Сімейного кодексу варто закріпити відповідний обов’язок на період шлюбу. Бо на практиці це відбувається і без норм закону.

Дискусія
Захист адвокатської діяльності: стартувала серія воркшопів від…
У системі правосуддя адвокат має бути незалежним захисником, але на практиці дедалі частіше стає обʼєктом тиску, переслідувань і дискредитації. Обшуки в офісах, вимоги розголошення таємниці, інформаційні атаки — такі способи впливу стають новою реальністю для професії.

Навчання
Розпізнавати маніпуляції і протидіяти їм у суді вчили полтавських…
Молоді адвокати вчились розпізнавати маніпулятивні техніки з боку процесуальних опонентів, свідків, прокурорів та навіть суддів, аналізувати приховані прийоми впливу та протидіяти маніпуляціям за допомогою логічного аналізу, коректних контраргументів та судової риторики.

Законодавство
Джерела для висновку органу опіки: чи варто змінювати СК через одну…
Ініціатива щодо уточнення джерел отримання інформації органами опіки та піклування для підготовки висновків стосовно порядку розв’язання спорів щодо дітей є доцільною. Проте це краще робити на підзаконному рівні.

Дискусія
Війна за врожай: чому агросектор потребує захисту пояснив голова…
Аграрний сектор — ключовий драйвер української економіки в умовах воєнного стану. Проте саме він сьогодні стикається з найбільшими юридичними й фактичними загрозами. Через складну нормативну базу, доступ до реєстрів і зловживання повноваженнями агросфера перетворюється на поле рейдерських атак.

Навчання
Фідбек – це не критика заради критики, а інструмент підтримки та…
У юридичному середовищі зворотний зв’язок часто сприймається як критика чи вказівка на помилки. Проте насправді фідбек — це важливий інструмент професійного зростання і підтримки, особливо в часи високого стресу.

Дискусія
Європейський день захисту прав пацієнтів: Комітетом медичного і…
З вітальним словом виступила голова Комітету медичного і фармацевтичного права та біоетики НААУ, адвокат Ірина Сенюта, яка звернула увагу на те, що щорічно 18 квітня відзначається Європейський день захисту прав пацієнтів, рішення про відзначення якого було ухвалено 29.03.2007.

Етика
Про удосконалення дисциплінарних процедур розповів т.в.о. голови…
За останній час Рада адвокатів України внесла низку змін до рішень, які регламентують дисциплінарні процедури, повʼязані із розглядом скарг на адвокатів. Завдяки цьому процес став більш прозорим та ефективним.