Обмеження у використанні земель: як уникнути порушення прав власників? | НААУ

Обмеження у використанні земель: як уникнути порушення прав власників?

Дискусія
14:26 Пт 22.03.24 6374 Переглядів
Версія для друку

Низка заборон та обтяжень щодо певних дій власників земельних ділянок, які сьогодні визначає законодавство, значно обмежує права цих власників. Шляхи вирішення цієї проблеми досліджували на нараді з питань реалізації земельної реформи.

Захід проведено спільно з Державною службою України з питань геодезії, картографії та кадастру, Міністерством аграрної політики та продовольства України, Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України, Міністерством розвитку громад, територій та інфраструктури України і Національною асоціацією адвокатів України.

Профільним експертам-адвокатам НААУ була відведена основна роль у наповненні наради актуальним контентом.

Масив обмежень, заборон і зобов’язань на  використання земельних ділянок спричиняє значні, а іноді й непоправні втрати власників і користувачів землі, пов’язані зі зменшенням ринкової вартості земельної ділянки, втрати її ліквідності, призупиненням (припиненням, обмеженням) прав на землю, недоодержанням частки врожаю, зменшенням розміру земельної ренти тощо.

За таких умов законодавець і виконавчі інститути, які реалізують його політику у галузі природоохоронних, містобудівних і земельних відносин, зобов’язані безпосередньо чи опосередковано впроваджувати стимулюючі механізми для виваженого паритету суспільних вимог і приватних інтересів. І цей паритет доводиться шукати між зрозумілим бажанням власників якомога вигідніше продати чи надати в найм земельну ділянку або намаганням користувачів земель отримати максимальний прибуток і вимушеним здійсненням ними дій щодо збереження продуктивних та інших властивостей земельного ресурсу як національного природного багатства.

Голова Комітету НААУ з питань аграрного, земельного та довкілевого права Віктор Кобилянський детально зупинився на  проблематиці обмежень (охоронних зон, санітарно-захисних зон, прибережних захисних смуг тощо) та процедурі внесення змін до відомостей Державного земельного кадастру в цій частині. Доповідач охарактеризував суть обмежень як правового явища та навів неоднозначну правозастосовну практику. Він проаналізовав види обмежень щодо об’єктів і суб’єктів застосування (зокрема, щодо фактично неіснуючих об’єктів), наголосив на правовій невизначеності щодо їх тривалості, способів реєстрації, ступеня суворості. Все це, на думку адвоката, зумовлює значні  складнощі із захистом прав існуючих власників відповідних земель та бізнес-плануванням потенційних інвесторів. Окремо він наголосив на нагальній необхідносіт перегляду обмежень у містобудівній документації (врахування демонтованих, перенесених, виведених з експлуатації комунікацій).

Заступник голови Комітету НААУ з питань аграрного, земельного та довкілевого права Софія Шутяк розповіла про доцільність внесення регуляторних змін до законодавства у зв’язку з переданням земель державної власності в комунальну власність територіальних громад, змін у містобудівному законодавстві, дерегуляції в земельному законодавстві. Вона відзначила недостатню організаційну та фінансову спроможність органів місцевого самоврядування (ОМС) до виконання наданих законом повноважень з володіння й управління новим значним масивом земель, необхідність належної імплементації цих повноважень.

Член Ради комітету НААУ з питань аграрного, земельного та довкілевого права Андрій Сутковий у своїй доповіді торкнувся нової проблеми, пов’язаної з прикордонними землями та правовим регулюванням володіння і користування ними. Він наголосив на фактичній невизначеності їх статусу у зв’язку з воєнним станом і значенням у забезпеченні обороноздатності держави.

Професор Національного університету біоресурсів та природокористування Андрій Мартин презентував досвід європейських країн та імплементацію законодавства до законодавства ЄС і необхідність його застосування в наших умовах. Зокрема, в країнах ЄС обмеження у використанні земель більше стосуються не землеустрою як такого, а переважно згадуються  у будівельних нормах, адже можливі варіанти та обмеження забудови цих земель вже відображені у відповідній просторово-планувальній документації для кожного регіону.

Підсумовуючи спільну нараду, в. о. голови Держгеокадастру Дмитро Макаренко закликав учасників заходу до розробки пропозицій щодо законодавчого врегулювання порушених питань.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

Гарантії діяльності

Як діяти, коли суд намагається усунути незручного адвоката?

Одним із найчастіших порушень, яких під час кримінального провадження зазнають учасники, є посягання на вільний вибір захисника. Так, суд може усунути обраного адвоката і залучити більш «зручного». Якось вплинути на це обвинувачений не може.

14:26 Ср 08.05.24 1281

Дискусія

Як знизити корупційні ризики в аграрній сфері? Вчені та практики…

Неоднозначне тлумачення та застосування норм земельного законодавства робить правонаступників колишніх колективних сільськогосподарських підприємств об’єктами переслідування з боку правоохоронних органів.

13:37 Ср 08.05.24 1276

Гарантії діяльності

Правнича допомога – це не заробіток на горі, а гарантія реалізації…

Голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова звернулася до міністра оборони України Рустема Умєрова у зв’язку із публікацією «Заробіток на горі родин загиблих героїв», що була розміщена на офіційних ресурсах Закарпатського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

20:00 Вт 07.05.24 4314

Гарантії діяльності

На Одещині адвоката з обшуку забрали до ТЦК

Адвоката, який виконував свої обов’язки під час надання безоплатної правничої допомоги в рамках кримінального провадження затримали та силоміць доправили до територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

13:52 Пн 06.05.24 7066

Навчання

Успіх у бізнесі: 5 порад молодим юристам дав Валентин Гвоздій

Успіх юридичного бізнесу, як і будь-якого іншого, вимірюється фінансовими показниками. Але багато хто, особливо на початку карʼєри, відчуває труднощі, які зумовлені практичними аспектами організації роботи: управлінням відносинами з клієнтами, розумінням судових процедур або навичками складання юридичних документів. Як їх долати?

15:51 Пт 03.05.24 8360

Дискусія

Як приватизація впливає на сферу конкуренції - думка експерта

Вдосконаливши законодавство про захист економічної конкуренції та діяльність Антимонопольного комітету України, влада фактично розпочала новий етап реформи конкурентного середовища в Україні.

12:23 Пт 03.05.24 7582

БПД

Методику обрахунку епізодів при оплаті послуг адвоката БПД слід…

Рада адвокатів України ініціює зміни до постанови Кабінету Міністрів про оплату послуг та відшкодування витрат адвокатів, які надають безоплатну вторинну правничу допомогу.

10:42 Пт 03.05.24 7318

Навчання

Судові виклики та повідомлення: про що має знати адвокат?

З моменту внесення змін до процесуального законодавства в частині обов’язкової реєстрації та використання електронних кабінетів у Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі (ЄСІТС) або її окремих підсистемах (модулях), що забезпечують обмін документами, змінилися підходи щодо визначення перебігу строків при отриманні процесуальних документів від суду.

17:08 Чт 02.05.24 8673

Вестник:№4 квітень 2024;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл