"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
Обмеження у використанні земель: як уникнути порушення прав власників?

Низка заборон та обтяжень щодо певних дій власників земельних ділянок, які сьогодні визначає законодавство, значно обмежує права цих власників. Шляхи вирішення цієї проблеми досліджували на нараді з питань реалізації земельної реформи.
Захід проведено спільно з Державною службою України з питань геодезії, картографії та кадастру, Міністерством аграрної політики та продовольства України, Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України, Міністерством розвитку громад, територій та інфраструктури України і Національною асоціацією адвокатів України.
Профільним експертам-адвокатам НААУ була відведена основна роль у наповненні наради актуальним контентом.
Масив обмежень, заборон і зобов’язань на використання земельних ділянок спричиняє значні, а іноді й непоправні втрати власників і користувачів землі, пов’язані зі зменшенням ринкової вартості земельної ділянки, втрати її ліквідності, призупиненням (припиненням, обмеженням) прав на землю, недоодержанням частки врожаю, зменшенням розміру земельної ренти тощо.
За таких умов законодавець і виконавчі інститути, які реалізують його політику у галузі природоохоронних, містобудівних і земельних відносин, зобов’язані безпосередньо чи опосередковано впроваджувати стимулюючі механізми для виваженого паритету суспільних вимог і приватних інтересів. І цей паритет доводиться шукати між зрозумілим бажанням власників якомога вигідніше продати чи надати в найм земельну ділянку або намаганням користувачів земель отримати максимальний прибуток і вимушеним здійсненням ними дій щодо збереження продуктивних та інших властивостей земельного ресурсу як національного природного багатства.
Голова Комітету НААУ з питань аграрного, земельного та довкілевого права Віктор Кобилянський детально зупинився на проблематиці обмежень (охоронних зон, санітарно-захисних зон, прибережних захисних смуг тощо) та процедурі внесення змін до відомостей Державного земельного кадастру в цій частині. Доповідач охарактеризував суть обмежень як правового явища та навів неоднозначну правозастосовну практику. Він проаналізовав види обмежень щодо об’єктів і суб’єктів застосування (зокрема, щодо фактично неіснуючих об’єктів), наголосив на правовій невизначеності щодо їх тривалості, способів реєстрації, ступеня суворості. Все це, на думку адвоката, зумовлює значні складнощі із захистом прав існуючих власників відповідних земель та бізнес-плануванням потенційних інвесторів. Окремо він наголосив на нагальній необхідносіт перегляду обмежень у містобудівній документації (врахування демонтованих, перенесених, виведених з експлуатації комунікацій).
Заступник голови Комітету НААУ з питань аграрного, земельного та довкілевого права Софія Шутяк розповіла про доцільність внесення регуляторних змін до законодавства у зв’язку з переданням земель державної власності в комунальну власність територіальних громад, змін у містобудівному законодавстві, дерегуляції в земельному законодавстві. Вона відзначила недостатню організаційну та фінансову спроможність органів місцевого самоврядування (ОМС) до виконання наданих законом повноважень з володіння й управління новим значним масивом земель, необхідність належної імплементації цих повноважень.
Член Ради комітету НААУ з питань аграрного, земельного та довкілевого права Андрій Сутковий у своїй доповіді торкнувся нової проблеми, пов’язаної з прикордонними землями та правовим регулюванням володіння і користування ними. Він наголосив на фактичній невизначеності їх статусу у зв’язку з воєнним станом і значенням у забезпеченні обороноздатності держави.
Професор Національного університету біоресурсів та природокористування Андрій Мартин презентував досвід європейських країн та імплементацію законодавства до законодавства ЄС і необхідність його застосування в наших умовах. Зокрема, в країнах ЄС обмеження у використанні земель більше стосуються не землеустрою як такого, а переважно згадуються у будівельних нормах, адже можливі варіанти та обмеження забудови цих земель вже відображені у відповідній просторово-планувальній документації для кожного регіону.
Підсумовуючи спільну нараду, в. о. голови Держгеокадастру Дмитро Макаренко закликав учасників заходу до розробки пропозицій щодо законодавчого врегулювання порушених питань.
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини

За кордоном
Суд у Чехії: як адвокату підготувати українське рішення до визнання
За даними Міністерства внутрішніх справ Чеської Республіки українці стали найбільшою групою іноземців у цій країні. Це зумовило зростання кількості цивільних, сімейних, трудових і комерційних спорів із «українським елементом».

Навчання
Слово як інструмент захисту: адвокати вчилися ефективній…
Для адвоката мистецтво володіти словом – це не розкіш, а одна з ключових складових професійних навичок. Захисник повинен уміти доносити свою позицію до оточуючих від моменту знайомства з клієнтом і до отримання остаточного судового рішення.

Навчання
Особливості перекладу документів для Великої Британії та України…
У юридичній практиці переклад документів дедалі частіше стає предметом уваги не лише перекладачів, а й адвокатів, судів та державних органів. Яким має бути переклад, щоб мати юридичну силу в Україні та Великій Британії, які помилки можуть звести нанівець справу, і хто несе відповідальність за точність?

Анонс
Книгу оповідань українських адвокатів презентують у Києві
27 травня у Києві відбудеться презентація першої збірки художніх творів українських адвокатів «Щоденник мого адвоката. Книга оповідань №1».

Дискусія
Судові експертизи і бізнес: що адвокатам варто знати у 2025 році
Судові експертизи залишаються ключовим інструментом у кримінальних провадженнях проти бізнесу. Але практики стикаються з новими викликами: від нестиковок у процедурі списання майна до труднощів у формулюванні запитів і зборі належних доказів.

Навчання
Стрес і вигорання в адвокатській практиці: причини, наслідки,…
Юридична професія пов’язана з високим рівнем відповідальності, постійним емоційним напруженням і жорсткими дедлайнами. У таких умовах хронічний стрес і професійне вигорання стають звичним явищем серед адвокатів. Це не лише позначається на їхньому здоров’ї та особистому житті, а й знижує якість правничої допомоги.

Анонс
Відкрито прийом заявок на конкурс для адвокатів Prix Mario Stasi 2025
Паризька колегія адвокатів запрошує молодих українських адвокатів долучитися до Prix Mario Stasi 2025 - престижного конкурсу з ораторського мистецтва, присвяченого праву на захист та ролі адвоката у суспільстві.

За кордоном
Адвокатів, які бездумно застосували ШІ, оштрафували у США
Кількість випадків, коли адвокати використовують штучний інтелект без належної перевірки, зростає. Суддів ця тенденція лякає, оскільки галюцинації ШІ можуть потрапити до судових рішень.