Реалізувати участь представника РБО на обшуках нереально – комітет НААУ | НААУ

Реалізувати участь представника РБО на обшуках нереально – комітет НААУ

Законодавство
9:47 Пт 22.03.24 5049 Переглядів
Версія для друку

Аби захистити бізнес від зловживань правоохоронців під час обшуків, Уряд хоче долучити до кримінального процесу інститут бізнес-омбудсмена. Але можливість практичної реалізації цього благого наміру викликає великі сумніви.

У Комітеті НААУ з питань кримінального права та процесу загалом схвально оцінили проект Закону №10440 від 29.01.2024 «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України та інших законодавчих актів щодо удосконалення роботи Бюро економічної безпеки України». Документ заслуговує на підтримку, втім, окремі його положення потребують доопрацювання.

Проектом зокрема пропонується, аби такі слідчі дії як обшук володіння та тимчасовий доступ до речей і документів (ст. ст. 165, 236 КПК), якщо вони проводяться стосовно суб’єкта підприємницької діяльності, здійснювалися у присутності представника Ради бізнес-омбудсмена (РБО). Це, за задумом авторів ініціативи, має захистити бізнес від порушень з боку правоохоронців. Слідчий, прокурор повідомлятимуть РБО про такі слідчі дії за 4 години до їх початку. Представник РБО буде користуватися правами і виконувати обов’язки, передбачені цим КПК для представника юридичної особи.  Водночас, нез’явлення представника РБО не перешкоджатиме виконанню ухвали про дозвіл на обшук або про тимчасовий доступ до речей і документів.

У Комітеті НААУ висловили сумніви у можливості реалізації цих норм на практиці, оскільки за даними офіційного сайту РБО, команда установи складається лише з 32-х фахівців.

Окремо звертається увага на обмежені (порівняно із адвокатами) повноваження представника РБО. А це не може гарантувати дотримання прав субʼєктів господарювання. Сам же факт участі представника Ради жодним чином не зупинить орган досудового розслідування від можливих протиправних дій.

Окрім цього, РБО було утворено постановою Кабінету Міністрів України від 26.11.2014 № 691. Нею ж визначені завдання, функції та повноваження постійно діючого консультативно-дорадчого органу Кабміну. І це ставить норми КПК у залежність від підзаконного акта, що є нелогічним і може бути предметом маніпуляцій.

21 лютого Комітет ВР з питань правоохоронної діяльності підтримав проект №10440, тож зауваження та пропозиції, висловлені НААУ, можуть бути використані під час доопрацювання законопроекту у разі його схвалення парламентом за основу.

Довідково. Відповідно до Положення, затвердженого постановою Кабміну від 26.11.2014 № 691, Раду бізнес-омбудсмена створено з метою сприяння прозорості діяльності органів державної влади, суб’єктів господарювання, що належать до сфери їх управління, запобігання корупційним діянням та/або іншим порушенням законних інтересів суб’єктів підприємництва.

Основним завданнями РБО є:

  • прийняття та розгляд скарг від суб’єктів підприємництва на дії або бездіяльність, зокрема рішення органів державної влади та органів місцевого самоврядування, суб’єктів господарювання, що належать до сфери їх управління, а також їх посадових осіб;
  • надання органам державної влади та органам місцевого самоврядування рекомендацій щодо забезпечення формування та реалізації державної політики у сфері підприємницької діяльності з метою її вдосконалення та поліпшення умов провадження підприємницької діяльності, запобігання корупційним діянням та/або іншим порушенням законних інтересів суб’єктів підприємництва;
  • надання органам державної влади та органам місцевого самоврядування, суб’єктам господарювання, що належать до сфери їх управління, рекомендацій щодо удосконалення та оптимізації процедур та/або способу, у який вони виконують свої повноваження, провадять підприємницьку чи іншу діяльність.

До складу Ради входять бізнес-омбудсмен, два його заступники та працівники секретаріату, яких РБО може відповідно до її потреб наймати на роботу.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

Законодавство

В адвокатів з’явиться новий обов’язок за КУПБ?

Обов’язок повідомляти керівника боржника про виявлення ознак неплатоспроможності або її загрози не властивий для адвокатської діяльності.

11:26 Чт 30.05.24 499

Cудова практика

Захисник не може змінювати апеляційну скаргу обвинуваченого, - ВП ВС

Хоча захисник і діє в інтересах підзахисного, він, однак, є самостійним учасником кримінального провадження із власною правосуб’єктністю, а його юридичне становище не тотожне становищу особи, захист якої він здійснює.

10:34 Чт 30.05.24 473

Законодавство

Довічне позбавлення жінок волі - лише за сукупністю вироків (проект)

Під час формування державної кримінально-правової політики важливо враховувати соціально-психологічні та психофізіологічні особливості жінок. Саме тому встановлення різних видів та розмірів кримінальних покарань не слід уважати дискримінацією за ознакою статі.

10:14 Ср 29.05.24 2031

Анонс

РАУ надасть роз’яснення з практичних питань адвокатської…

7 - 8 червня 2024 року відбудеться чергове засідання Ради адвокатів України, в ході якого орган адвокатського самоврядування традиційно розгляне низку запитів щодо надання роз’яснень з практичних питань застосування законодавства адвокатами України.

16:27 Вт 28.05.24 3480

Законодавство

Чи має суд примушувати сторони до миру?

Якщо в трудовому або сімейному спорі справа дійшла до суду, то у переважній більшості випадків сторони вже не бачать шляху для примирення.

15:47 Вт 28.05.24 3189

Cудова практика

Як відшкодовуються витрати на адвоката у разі часткового…

При вирішенні питань про відшкодування витрат на професійну правову допомогу та покладення на сторони судових витрат має враховуватися принцип пропорційності задоволених вимог.

15:24 Вт 28.05.24 3302

Законодавство

Малозначні спори: проект Закону прийнято, але із застереженням

Переглядаючи критерії малозначних спорів, запропоновані народними депутатами на виконання рішення Конституційного Суду, Верховна Рада врахує потребу внесення змін до порядку апеляційного та касаційного розгляду, а також врахує пропозиції, висловлені Верховним Судом.

16:12 Пн 27.05.24 4893

Законодавство

Ідею відображення посвідчення адвоката в Дії оцінили в НААУ

У цілому ідея відображення посвідчення адвоката України в електронному вигляді на вебпорталі «Дія» має позитивний характер. Водночас, необхідно враховувати положення Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», які визначають повноваження органів адвокатського самоврядування.

14:19 Пн 27.05.24 4629

Вестник:№4 квітень 2024;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл