Замість малозначних справ – справи незначної складності, - проект | НААУ

Замість малозначних справ – справи незначної складності, - проект

Законодавство
14:36 Пн 04.03.24 5930 Переглядів
Версія для друку

Аби привести ЦПК у відповідність до рішення Конституційного Суду щодо гарантування права на судовий захист у малозначних спорах, необхідно змінити розмір ціни позову зі ста мінімумів до тридцяти.

На сайті ВР з’явився текст проекту Закону від 29.02.2024 №11053 «Про внесення змін до Цивільного процесуального кодексу України щодо приведення у відповідність до Рішення Конституційного Суду України від 22 листопада 2023 року № 10-р(ІІ)/2023».

Хоча документ має свій номер, за предметом регулювання він фактично є альтернативним до раніше внесеного проекту №11026 від 19.02.2024 «Про внесення змін до Цивільного процесуального кодексу України та Кодексу адміністративного судочинства України щодо гарантування права на судовий захист у малозначних спорах».

Нагадаємо, 22 листопада 2023 року Другий сенат Конституційного Суду України ухвалив Рішення у справі щодо конституційності п.п. 1, 5 ч. 6 ст. 19, п. 2 ч.3 ст. 389 ЦПК. КС вирішив, що визначені у кодексі розміри ціни позову (як критерій віднесення справи до категорії малозначних) перевищують розміри прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати та не відповідають розумінню справи та спору в ній як малозначного.

Сьогодні для цілей ЦПК малозначними справами (розгляд яких здійснюється у спрощеному позовному провадженні) вважаються:

  • справи, у яких ціна позову не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб;
  • справи незначної складності, визнані судом малозначними (крім справ, які підлягають розгляду лише за правилами загального позовного провадження, та справ, ціна позову в яких перевищує двісті п’ятдесят розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб).
  • справи про захист прав споживачів, ціна позову в яких не перевищує двохсот п’ятдесяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Проектом №11053 пропонується змінити термінологію. Автор ініціативи звертає увагу, що з початку впровадження в дію положень процесуальних кодексів постало питання про те, що термін «малозначні справи» нівелює їх значення для держави. Ці спори не є малозначними для учасників, а можуть бути навпаки значущими для них. Тож у даному випадку слід користуватися терміном «справи незначної складності».

Тут варто звернути увагу, що Конституція України застосовує термін «малозначні спори». Відповідно до ст. 131-2 Основного Закону, представництво осіб у суді здійснюють виключно адвокати. Втім, можуть бути визначені винятки, які стосуються зокрема малозначних спорів.

Що стосується розміру ціни позову, за якої спір буде віднесено до справ незначної складності, то його пропонується зменшити зі ста до тридцяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що відповідатиме чотирьом середньомісячним заробітним платам в Україні.

Крім того, автор ініціативи вбачає недоречним виокремлення такої категорії справ незначної складності як справи про захист прав споживачів. Це зменшить «поріг» віднесення такої категорії справ до справ незначної складності з двохсот п’ятдесяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб до тридцяти. В чинній редакції ЦПК справи щодо захисту прав споживачів ціна позову в яких є меншою двохсот п’ятдесяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб імперативно відносяться до малозначних справ та автоматично розглядаються в порядку спрощеного позовного провадження в силу приписів процесуального закону.

Водночас під категорію справ про захист прав споживачів, які є доволі складними у правозастосуванні, підпадають майже всі цивільні справи щодо недійсності правочину, розірвання договорів, про стягнення суми заборгованості. Зокрема, у кредитно-іпотечних спорах, депозитних справах, договірних справах (щодо договорів підряду, купівлі-продажу, найму, оренди, доручення, перевезення, зберігання, житлово-комунальні спори тощо) першою серед заявлених стороною вимог завжди є вимога про захист прав споживачів. У зв’язку з цим законопроектом також пропонується виключити п. 5 ч. 6 ст. 19 ЦПК.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

Пішов з життя голова Ради адвокатів Миколаївської області В’ячеслав Антипченко

Сумна звістка

Пішов з життя голова Ради адвокатів Миколаївської області…

На 72 році життя перестало битися серце голови Ради адвокатів Миколаївської області В’ячеслава Антипченка.

14:43 Чт 02.01.25 433
Відстрочка від мобілізації для адвокатів: дискримінацію за стажем варто усунути

Законодавство

Відстрочка від мобілізації для адвокатів: дискримінацію за стажем…

Критерій безперервного стажу здійснення адвокатської діяльності десять і більше років, як одного з критеріїв надання адвокатам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, має дискримінаційний характер.

14:13 Вт 31.12.24 1180
Адвокатів запрошують посприяти розвитку гендерної політики

Анонс

Адвокатів запрошують посприяти розвитку гендерної політики

Адвокати, які мають знання та досвід у сфері гендерної політики можуть долучитися до профільного комітету Національної асоціації адвокатів України.

9:52 Вт 31.12.24 259
Деяким АО, АБ та адвокатам необхідно подати звіт до Мінʼюсту

Законодавство

Деяким АО, АБ та адвокатам необхідно подати звіт до Мінʼюсту

Тим адвокатським бюро, адвокатським об’єднанням та адвокатам, які є спеціально визначеними суб’єктами первинного фінансового моніторингу, необхідно до 11 січня 2025 року подати звіти до міжрегіональних управлінь Міністерства юстиції України.

12:22 Пн 30.12.24 1232
В Іллінойсі унормували використання ШІ суддями та адвокатами

Cудова практика

В Іллінойсі унормували використання ШІ суддями та адвокатами

Використання штучного інтелекту у суді дозволяється навіть без розкриття цього факту, але за умови відповідності правовим та етичним стандартам. При цьому адвокати, судді та самопредставлені сторони несуть відповідальність за кінцевий продукт своєї роботи.

11:19 Пн 30.12.24 369
В НААУ підтримали уточнення предметної юрисдикції спорів

Законодавство

В НААУ підтримали уточнення предметної юрисдикції спорів

Справи щодо правочину, у тому числі оскарження реєстраційних дій щодо такого правочину, укладеного на забезпечення виконання основного зобов’язання між юридичними особами, розглядатимуть господарські суди.

15:52 Пт 27.12.24 857
Про відвідування судів сторонами процесу адвокатам краще питати в ТУ ССО

Гарантії діяльності

Про відвідування судів сторонами процесу адвокатам краще питати в…

Оскільки інформацію про осіб, які пропускаються до приміщень судів, збирають в територіальних управліннях Служби судової охорони, саме туди краще надсилати адвокатські запити про надання інформації щодо дати та часу відвідування судів сторонами судового процесу.

11:17 Чт 26.12.24 2665
Музей адвокатури відкрили у Раді адвокатів Запорізької області

Регіони

Музей адвокатури відкрили у Раді адвокатів Запорізької області

До Дня адвокатури, який відзначається щороку 19 грудня, в будинку Ради адвокатів Запорізької області було відкрито Музей адвокатури Запорізької області.

13:08 Ср 25.12.24 4184

Вестник:№ 12 грудень 2024 -;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл