Роль адвокатури в кризових умовах: уроки війни озвучив В.Гвоздій | НААУ

Роль адвокатури в кризових умовах: уроки війни озвучив В.Гвоздій

Гарантії діяльності
10:45 Пт 02.02.24 8491 Переглядів
Версія для друку

Жодні міжнародні стандарти, в тому числі розроблені ООН, не містять вказівок або рекомендацій для професійних об’єднань адвокатів на випадок війни. Тож роль та обов’язки інституту адвокатури в тих юрисдикціях, які зазнають кризи, визначити досить складно.

На цьому наголосив заступник голови НААУ, РАУ Валентин Гвоздій під час виступу на Конференції до Дня адвокатури Фінляндії, яка проходила 26 січня у Гельсінкі. На заході, організованому Асоціацією адвокатів Фінляндії, його запросили виступити із доповіддю про роль адвокатів та асоціацій у захисті принципу верховенства права під час кризи.

Зокрема, В.Гвоздій пригадав Основні принципи ООН стосовно ролі юристів, ухвалені 8-м Конгресом ООН з попередження злочинності та поводженню із правопорушниками у 1990 році. Цим документом декларується, що професійні асоціації юристів відіграють життєво важливу роль у підтримці професійних стандартів та етики, захисті своїх членів від переслідувань і неправомірних обмежень і посягань, наданні юридичних послуг усім, хто їх потребує, і співробітництві з урядовими та іншими установами в досягненні цілей правосуддя і захисту суспільних інтересів.

«Але загальний зміст документа чітко вказує на те, що жодних винятків для асоціацій не робиться навіть під час війни. А це означає, що обов'язки адвокатури навіть в умовах кризи залишаються незмінними», - висловив переконання заступник голови НААУ, РАУ. Він також наголосив, що наразі не створено жодних принципів, вказівок або порад, які б допомогли професійним асоціаціям орієнтуватися у своїй реакції на насильницькі дії, політику, загрози життю та масові порушення прав людини.

В.Гвоздій поділився з учасниками міжнародної конференції тими уроками, які під час війни винесла Національна асоціація адвокатів України. Одним із таких уроків, на його погляд, є необхідність відстоювання принципу верховенства права, зміст якого в кризових умовах знецінюється як окремими державними інституціями, так і суспільством.

Адвокати в Україні ведуть різноманітні справи, багато з яких пов'язані з війною. Для захисника завжди є викликом бути першим в ситуації, з якою ніхто раніше не стикався. Багато адвокатів працюють над справами, спрямованими на відновлення справедливості для людей, які були незаконно затримані, піддані тортурам.  «Ми наполягаємо на тому, що право на справедливий суд повинно залишатися недоторканним навіть в умовах воєнного стану», - резюмував заступник голови НААУ, РАУ.

Ще одним негативним явищем, яке поширюється останні два роки, - це ототожнення адвоката з клієнтом. Навіть представники правоохоронних органів дозволяють собі ставитися до захисника як до співучасника злочину, в якому звинувачують клієнта. Як наслідок, адвокати навіть піддаються фізичному насильству.

На думку В.Гвоздія, причиною загострення цих проблем під час війни стала, зокрема, радикалізація настроїв у суспільстві та девальвація правових стандартів у свідомості громадян. «Десятки тисяч людських жертв як серед військових, так і серед цивільного населення, руйнування інфраструктури та житлових будинків, економічні втрати та зниження рівня життя, розрив соціальних зв'язків - на такому тлі ставлення українців до воєнних злочинів та злочинів проти людяності, вчинених країною-агресором, є однозначним: винні мають бути покарані за будь-яку ціну», - пояснив адвокат. – Тож захисники стикаються щонайменше з нерозумінням у суспільстві, а в деяких випадках - з обуренням».

«Але позиція Національної асоціації адвокатів України, навіть за таких обставин, залишається непохитною: верховенство права має бути дотримано. Право на справедливий суд має бути забезпечене в Україні незалежно від того, наскільки жахливими є злочини. І на тлі дій агресора така думка є непопулярною і складно для розуміння», - резюмував В.Гвоздій.

Раніше Європейська асоціація адвокатів з питань кримінального права (ECBA) висловила підтримку НААУ в цій позиції, нагадавши, що найвищим призначенням адвокатури є забезпечення всім людям, незалежно від тяжкості висунутих проти них обвинувачень, справедливого судового розгляду, без залякування та упередженості. ECBA також закликала українську владу забезпечити захист адвокатів, а Генеральну прокуратуру та правоохоронні органи - вжити заходів для припинення будь-яких актів втручання в професійну діяльність адвокатів, засудити спроби тиску, неупереджено та ефективно розслідувати всі факти нападів на адвокатів.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

Анонс

Особливості трудового права ЄС розкриють українським адвокатам

8 березня 2024 року у НААУ відбудеться круглий стіл на тему «Трудове право ЄС: що потрібно знати українським адвокатам?».

15:57 Пт 01.03.24 2866

Законодавство

Адвокатів пропонують забронювати, – правки до проекту №10449

Народні депутати у поданих ними правках до проекту Закону про посилення мобілізації пропонують передбачити бронювання адвокатів. Мета – упередити зриви судових засідань.

11:19 Пт 01.03.24 4299

За кордоном

7 кроків до професії юриста у США (вебінар)

На відміну від нашої країни, юрист у Сполучених Штатах Америки – це адвокат, який отримав кваліфікацію для юридичної практики та надає консультації або здійснює представництво у судових справах.

10:21 Пт 01.03.24 3297

Анонс

Стартував конкурс з відбору адвокатів БПД у 17-ти регіонах України

Сьогодні, 1 березня, розпочався конкурс з відбору адвокатів, які залучаються до надання безоплатної вторинної правничої допомоги в сімнадяти регіонах України.

9:12 Пт 01.03.24 4469

Гарантії діяльності

Збої Електронного суду порушують конституційні гарантії, - НААУ

Останніми днями до Національної асоціації адвокатів України надходять численні повідомлення адвокатів про технічні збої в роботі підсистеми «Електронний суд». Зокрема, скарги стосуються неможливості авторизуватись в електронному кабінеті, що обмежує адвокатів у реалізації процесуальних прав, зокрема, подавати документи, брати участь у судових засіданнях в режимі відокоференції.

16:28 Чт 29.02.24 5480

Законодавство

Поняття колабораційної діяльності варто звузити, - думка

Основним критерієм злочинності діяння колабораціонізму має бути добровільність згоди на співпрацю з агресором. І, аби забезпечити справедливе правосуддя для людей з ТОТ, окрім примусу, законодавець має запровадити заходи заохочення.

15:12 Чт 29.02.24 4501

Самоврядування

Комітети НААУ звітують про роботу у 2023 році

З метою забезпечення реалізації функцій, покладених на Національну асоціацію адвокатів України профільним законом, при НААУ створюються і діють дорадчі органи – комітети. Чим вони займалися протягом 2023 року?

12:26 Чт 29.02.24 4975

Cудова практика

Фіксований гонорар: час робіт має значення при відшкодуванні витрат…

За порядком обчислення погодинна оплата послуг адвоката відрізняється від фіксованого розміру гонорару, де не враховуються фактичні витрати часу. Однак в обох випадках вони беруться до уваги при вирішенні питання відшкодування витрат на правничу допомогу.

11:13 Чт 29.02.24 4247

Вестник:№1-2 січень-лютий 2024 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл