Що не так з ідеєю позбавлення злочинців пенсій пояснили у НААУ | НААУ

Що не так з ідеєю позбавлення злочинців пенсій пояснили у НААУ

Законодавство
16:15 Чт 18.01.24 6753 Переглядів
Версія для друку

Зважаючи на положення Конституції України і практики ЄСПЛ, для обмежень у виплаті пенсії має бути процедура оскарження рішення. У такий спосіб забезпечується баланс між правом власності особи та інтересами суспільства.

На прохання голови Комітету ВР з питань правоохоронної діяльності Сергія Іонушаса у Національній асоціації адвокатів України проаналізували проекти законів:

  • № 10355 від 18.12.2023 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо особливостей виплати пенсій особам, які вчинили кримінальне правопорушення проти основ національної безпеки, громадської безпеки, миру, безпеки людства, міжнародного правопорядку»;
  • № 10356 від 18.12.2023 «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо осіб, які підозрюються, обвинувачуються у вчиненні кримінального правопорушення».

Документами пропонується позбавляти або обмежувати розмір пенсії вказаних категорій осіб (проект №10355) та внести відповідні технічні зміни до КПК (проект №10356).

Так, змінами передбачається:

1) позбавити права призначення пенсій особам, яких засуджено до обмеження або позбавлення волі за вчинення умисного кримінального правопорушення, передбаченого ст.ст. 109, 110, 110-2, 111, ч.3 - 8 ст. 111-1, ст.ст. 111-2, 113, 114, 114-1, 258, 258-2, 258-3, 258-5, 260, 437, 438, 441, 442, 447 Кримінального кодексу, та які мають право на призначення пенсії за спецзаконами. Встановити, що призначення пенсії таким особам відбуватиметься відповідно до Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»;

2) виплату пенсій особам, засудженим до обмеження волі або позбавлення волі за вчинення умисного кримінального правопорушення, протягом строку відбування покарання у вигляді обмеження волі або позбавлення волі, відповідно до Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» обмежити до розміру, що не перевищує розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;

3) встановити обов’язок територіальних органів Пенсійного фонду України або суду своїм рішенням припинити виплати пенсії через 6 місяців після набуття процесуального статусу підозрюваного, обвинуваченого у вчиненні умисного кримінального правопорушення, особам, які оголошені в розшук, міжнародний розшук і до зняття цих осіб з розшуку, міжнародного розшуку.

У Комітеті НААУ з питань кримінального права та процесу зауважили, що ці пропозиції спрямовані на скасування або звуження прав особи на соціальний захист, закріплений ст. 46 Конституції України. Водночас, відповідно до ст. 22 Конституції права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

А згідно з рішенням Конституційного Суду України від 28.04.2009 № 9-рп/2009 невиконання державою своїх соціальних зобов'язань щодо окремої категорії осіб призводить до порушення принципів соціальної, правової держави, ставить громадян у нерівні умови, підриває принцип довіри особи до держави.

Також у НААУ послалися на практику Європейського суду з прав людини. У рішенні у справі Paul Banfield vs. UK (№ 6223/04) суд констатував, що коли державна професійна пенсія зменшується як дисциплінарний захід, зменшення діє як втручання в мирне володіння власністю. Цим та іншими рішеннями ЄСПЛ відносить пенсію до майна у розумінні ст. 1 Протоколу № 1 до Конвенції, згідно з якою особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

Отже, право на пенсію захищається ст. 1 Протоколу 1 Конвенції і до такої виплати повинні застосовуватись вимоги щодо обов’язкової процедури оскарження рішення про позбавлення або обмеження розміру. Це необхідно для забезпечення балансу між правом власності заявника та інтересами суспільства.

Натомість автори законодавчої ініціативи пропонують обмежувати права на законодавчому рівні без надання особі можливості захистити це право в суді, довести надмірність такого позбавлення.

На думку фахівців, одним із можливих шляхів упровадження пропонованої ідеї може бути внесення змін до ст.ст. 52, 59 КК шляхом передбачення можливості призначення додаткового покарання у вигляді позбавлення пенсії (пенсійних виплат) та/або зменшення розміру. Вказаний механізм дозволить забезпечити перевірку судом підстав обмеження права та оскарження відповідного рішення.

Повністю зауваження і пропозиції до проектів №10355 та №10356 можна переглянути за посиланням.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

Дискусія

Принцип безперервності влади під час війни дослідили на круглому…

Дотримання принципу інституційної безперервності влади в Україні є надзвичайно важливим в нинішніх воєнних умовах, адже позбавлення легітимності української влади є одним з очевидних пріоритетів агресора не лише для пропаганди, а й дискредитації на міжнародній арені.

17:58 Ср 17.04.24 142

Cудова практика

Трудові спори у 2024 році: на що звертає увагу ВС

Зменшення замовлень у підприємства після введення воєнного стану на території України не свідчить про неможливість роботодавця забезпечити роботою працівника, тому призупинення трудового договору з ним є незаконним.

17:28 Вт 16.04.24 1779

Анонс

Про нові правила фінмоніторингу у ЄС розповідають адвокатам ELF та CCBE

У Європейському Союзі завершується робота над пакетом змін з питань фінансового моніторингу. Тож незабаром наберуть чинності оновлені правила запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом. Чого слід чекати?

14:54 Вт 16.04.24 1883

Законодавство

Свідоцтво адвоката пропонують викладати у Дію - проект закону

Зважаючи на досвід розміщення документів у Єдиному державному веб порталі електронних послуг, у Верховній Раді пропонують закріпити можливість відображення свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю та посвідчення адвоката на порталі Дія.

17:14 Пн 15.04.24 3509

Привітання

У другому Турнірі із судових дебатів визначено переможців

Молодіжний Комітет НААУ – UNBA NextGen оголосив переможців другого Турніру із судових дебатів, участь у якому брали студенти юридичних вишів.

16:36 Пн 15.04.24 3471

Законодавство

Адвокати знайшли юридичний ляп в останніх змінах до КПК

Через помилки у юридичній техніці, що були допущені під час внесення чергових змін до Кримінального процесуального кодексу, можуть порушуватися права осіб, що тримаються в установах попереднього ув’язнення або виконання покарань.

13:32 Пн 15.04.24 3649

Законодавство

Якщо строк розслідування закінчився, справа має бути закрита, -…

Міністерство юстиції в рамках приведення законодавства до стандартів ЄС опрацьовує ідею скасування однієї з підстав закриття кримінального провадження, а саме - закінчення строку досудового розслідування. У НААУ попереджають про порушення прав підозрюваного.

15:52 Пт 12.04.24 8488

Дискусія

Підготовче судове засідання: поради адвокатам

Щодня відбуваються десятки підготовчих судових засідань у кримінальних справах, в абсолютній більшості яких беруть участь адвокати. Принципово важливим є те, щоб кожен захисник, який залучається до підготовчого судового засідання, усвідомлював значення такої стадії процесу та вмів ефективно підготувати себе та клієнта до участі в ньому.

16:41 Чт 11.04.24 8799

Вестник:№3 березень 2024 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл